AAA
Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego - Starachowice 2017
Wtorek, 03 pazdziernika 2017r. (godz. 10:58)

Spektakl słowno - muzyczny "Być dobrym jak chleb" w ramach Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego - Starachowice 2017. 08.10.2017, godz.18.00, Kościół św. Brata Alberta (ul. Gen. Józefa Bema).

fot. źródło: SCK

Zapraszamy na drugi koncert w ramach XXVIII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach. W znakomitym koncercie "Być dobrym jak chleb" w ramach Teatru Brata Alberta przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta wystąpią:


Jerzy Trela - aktor/narrator, /prof. Akademii Teatralnej w Krakowie, aktor Teatru Starego w Krakowie/
Wojciech Trela - aktor/narrator/aktor Teatru Nowego w Nowym Sączu/
Sylwia Strugińska - sopran, /solistka Teatru Muzycznego w Łodzi/
Robert Grudzień - organy,/solistka Filharmonii Lubelskiej
Anna Drela - scenariusz /Katolicki Uniwersytet Lubelski/

Rok 2017 jest rokiem Brata Alberta Adama Chmielowskiego.

Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i artysty.

Był także polskim patriotą, powstańcem styczniowym, a przede wszystkim artystą malarzem, stawianym obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. Te mniej znane wątki biograficzne pokaże Teatr Brata Alberta.

Scenariusz oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek, a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami, dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl
zostanie pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białogardzie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy, Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.

O parafii:
Twórcą i budowniczym parafii był ks. Jan Wojtan. Mianowany proboszczem 30 grudnia 1984 r. "zarządzał" farą przez 14 lat. W trakcie jego posługi kapłańskiej rozpoczęto budowę nowego kościoła, a w 1987 r. Jego Ekscelencja ks. bp. Adam Odzimek poświecił fundamenty świątyni. Wtedy też wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny, który w 1987 r. w Tarnowie poświęcił pp. Jan Paweł II. Rok później rozpoczęła się budowa domu parafialnego. W 1995 roku, za sprawą JE bp. A. Odzimka, do parafii sprowadzono relikwię św. Brata Alberta, a JE ks. bp. Edward Materski poświęcił nową świątynię. W 1997 r. jego miejsce ks. Wojtana zajął ks. kan. Jan Serszyński, zmarły w tragicznym wypadku w 2009 roku. To za czasów jego probostwa dokonano uroczystej konsekracji (2004 rok). Nowym proboszczem został ks. kan. Andrzej Głogowski, który do Starachowic przyjechał z Potworowa, gdzie "szefował" parafii p.w. Św. Doroty. Duchowny proboszczem parafii p.w. św. Brata Alberta w Starachowicach jest po dziś dzień.

Wstęp wolny, zapraszamy!!!

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English