AAA
Chemioterapia bez utraty włosów. Wesprzyjmy PZOZ w zakupie onkoczepków
Czwartek, 21 marca 2019r. (godz. 09:55)

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach planuje zakupić w tym roku system PAXMAN zapobiegający utracie włosów podczas chemioterapii. Urządzenie przeznaczone będzie dla pacjentów Oddziału Onkologicznego Dziennego korzystających z chemioterapii dożylnej. System, choć pomocny w terapii, nie jest finansowany ze środków publicznych.

fot. źródło: PZOZ Starachowice
fot. źródło: PZOZ Starachowice

Ubocznym działaniem stosowania chemioterapii dożylnej jest wypadanie włosów. Ich utrata stanowi ogromny problem szczególnie dla kobiet - powoduje obniżenie poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Stosowanie systemu PAXMAN przez cały okres chemioterapii daje szansę na ich zachowanie - od 50% aż do 90% włosów pozostaje na głowie.


Agencja Reklamy Marecki.name

Urządzenie zapobiega wypadaniu włosów poprzez obniżenie temperatury powierzchniowych warstw skóry głowy. Schładzanie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ograniczenie przepływu chemioterapeutyku do wrażliwej macierzy włosa. System PAXMAN składa się z dwóch foteli, urządzenia monitorującego i dwóch czepków, do których wtłaczany jest płyn o temperaturze - 40C. Jednorazowo z urządzenia mogą korzystać dwie osoby.

System PAXMAN, jako pierwsi w Polsce, testowali wrocławscy onkolodzy. Obecnie stosuje go 17 specjalistycznych podmiotów leczniczych. W przypadku zgromadzenia wystarczającej ilości środków finansowych Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach będzie pierwszą jednostką w regionie oferującą pacjentom onkologicznym, poddawanym chemioterapii dożylnej, dodatkowo ochronę przed utratą włosów. Obecnie pacjenci z terenu województwa świętokrzyskiego nie mają możliwości skorzystania z tego systemu.

Koszt zakupu urządzenia wynosi około 130 tys. zł. Procedura realizowana przy użyciu systemu PAXMAN nie jest refundowana przez NFZ, dlatego też Szpital nie może pokryć 100% kosztów. Jednak dostrzegając problem pacjentów borykających się z ubocznymi skutkami chemioterapii w postaci utraty włosów dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Katarzyna Arent podjęła decyzję o pokryciu 1/3 kosztów ze środków własnych podmiotu leczniczego. Kwotę 30 tyś. zł wstępnie zadeklarowały władze miasta.

Dyrektor Katarzyna Arent stara się pozyskać brakujące środki finansowe na zakup urządzenia. W tym celu zwraca się do okolicznych gmin, przedsiębiorców oraz indywidualnych darczyńców o wsparcie.

- Każda przekazana złotówka przybliża nas do zakupu czepków chłodzących, niwelujących uboczne działanie chemioterapii w postaci utraty włosów. Udzielając nam wsparcia finansowego, udzielacie Państwo wsparcia osobom, głównie kobietom, chorym na nowotwory złośliwe. Proszę dla tych osób o szansę na ich lepsze funkcjonowanie, bez kompleksów, bez utraty wiary w siebie, bez obawy spojrzenia w lusterko i oczy innych ludzi - argumentuje szefowa szpitala.

Pieniądze można wpłacać na konto Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Starachowicach PKO BP S.A. 98 1020 2629 0000 9602 0379 7974 z dopiskiem "ONKOCZEPEK".


źródło: PZOZ Starachowice

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English