AAA
Dzień Pamięci gen. Antoniego Hedy – Szarego
Piatek, 25 lutego 2011r. (godz. 00:40)

W trzecią rocznicę śmierci Antoniego Hedy ps. „Szary” - legendarnego dowódcy oddziałów AK, ROAK oraz WiN działających za ziemi świętokrzyskiej w latach II wojny światowej i oporu antykomunistycznego, w Kościele p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach ks. Mirosław Woźniak odprawił 14 lutego br. Mszę Świętą za duszę zmarłego.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Czwarta najlepsza

Poprzednia wiadomosc:
ť Mają wolę, by wygrać

Na uroczystości zgromadzili się mieszkańcy Starachowic, młodzież i nauczyciele z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach oraz kombatanci, w tym głównie ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z kół w Starachowicach i Wąchocku oraz przedstawiciele „Szaraków”. Władze miasta reprezentowała Małgorzata Szlęzak – zastępca prezydenta miasta ds. społecznych oraz Włodzimierz Jedynak – naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych tutejszego Urzędu.


16 lutego nastąpiła główna część uroczystości, której najważniejszymi odbiorcami i bohaterami była młodzież ze starachowickich gimnazjów i podstawówek. Program uroczystości był bardzo bogaty, na który składały się: gra terenowa o kryptonimie „ARESZT”, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Leśni Ludzie”, nad którym honorowy patronat sprawował prezydent miasta Starachowice Wojciech Bernatowicz oraz panel edukacyjno – wspomnieniowy zatytułowany „Antoni Heda – żołnierz i patriota”.

W uroczystościach wzięło udział ponad 500 osób ze wszystkich gimnazjów publicznych (nr 1, 2, 3, 4) i Gimnazjum Społecznego STO, pięciu szkół podstawowych (SP 1, 9, 10, 11, 12) oraz kombatanci i mieszkańcy miasta.

O godz. 8.15 w Izbie Pamięci gen. Szarego w Gimnazjum nr 1 zebrali się członkowie poszczególnych patroli do gry terenowej, gdzie Szczepan Mróz i Krzysztof Kasprzyk wprowadzili młodzież w tematykę walk partyzantów Armii Krajowej w okresie okupacji oraz zasygnalizowali informacje o działalności Szarego. Następnie Małgorzata Szlęzak przywitała w imieniu prezydenta młodzież i jej opiekunów.

Od godz. 8.45 poszczególne patrole wyruszyły na trasę. Nad przebiegiem gry czuwał jej komandor – Andrzej Jacek Tarnowski – doskonały animator, pedagog i społecznik, współorganizujący uroczystość z ramienia starachowickiego koła TPL „KOTYZKA”.

Gra terenowa polegała na tym, by każdy z patroli osiągnął wyznaczone na mapie punkty terenowe, gdzie czekało zadanie do wykonania (naniesienie znaków, kodów i barw na kartę patrolową). Ostatnie zadanie „specjalne” realizowane było przez wszystkie patrole na scenie Starachowickiego Centrum Kultury. Gra była konstruowana i oceniana technologią INO (marszu na orientację) i dostarczyła jej uczestnikom wielu emocji, dobrej rozrywki oraz nieco merytorycznej wiedzy historycznej.

Po zakończeniu gry terenowej, której zwycięzcami okazał się patrol SKKT z Gimnazjum nr 1, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Leśni Ludzie”. I miejsce zdobyła Anika Kluk za pracę „Ze śmiercią za pan brat” (Gimnazjum nr 3 w Starachowicach), II- Aleksandra Lis za pracę „Portret „Szarego” (Gimnazjum nr 4 w Starachowicach), III - Aleksandra Jagieła za pracę „Partyzancki posiłek” (Gimnazjum nr 1 w Starachowicach). Laureatom nagrody wręczyli: Małgorzata Szlęzak, Włodzimierz Jedynak i dh Stefan Derlatka.

Następnie z krótkim koncertem utworów patriotycznych wystąpiła Grupa Artystyczna Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy – Szarego pod kierownictwem Ryszarda Rogali. Po przepięknych występach muzycznych rozpoczął się wykład Marka Jończyka – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, który w sposób barwny i rzeczowy, przedstawił wybrane szczegóły z życia Antoniego Hedy. Głos zabrała też córka generała, dr Teresa Heda–Snopkiewicz, która opowiadała o przeżyciach ojca, rodzinnych i swoich własnych na tle represji wobec podziemia niepodległościowego w okresie stalinizmu i PRL-u.

Spotkanie zakończyła projekcja filmu dokumentalnego IPN pt. „Rozbicie więzienia w Kielcach” - opowiadającego o najgłośniejszej akcji Antoniego Hedy – Szarego i jego żołnierzy.

Uroczystości zorganizowali: Urząd Miejski w Starachowicach, Starachowickie Centrum Kultury, Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, parafia pw. Wszystkich Świętych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach, Towarzystwo Przyjaciół Lasu – Koło KOTYZKA w Starachowicach.

Niekonwencjonalna forma uroczystości pokazała, że młodzież może dobrze się bawić przy jednoczesnej nauce postaw patriotycznych i zdobywaniu wiedzy historycznej.

/P.A./

REKLAMA