AAA
Wskazują drogę na cmentarz
Sroda, 27 lipca 2011r. (godz. 21:56)

Od ponad tygodnia dwie, ozdobione gwiazdą Dawida tablice wskazują drogę wszystkim, którzy chcieliby zwiedzić cmentarz żydowski

fot. Gazeta Starachowicka

- Pierwsza z nich ulokowana została przy drodze krajowej nr 42 przy al. Wyzwolenia, przy wjeździe na ulicę Łysogórską. Druga przy ul. 17 Stycznia. Ta mało uczęszczana starachowicka nekropolia stanowi bardzo ważny element wycieczek zagranicznych. Jest jednym z sześciu najważniejszych zabytków naszego miasta.


Drogowskazy ufundowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie. Urząd Miejski w Starachowicach wyznaczył lokalizacje i nadzorował prace montażowe - mówi Piotr Ambroszczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Żydzi mieszkali w Wierzbniku i w Starachowicach już w końcu XVIII wieku, należąc do gminy w Iłży. Cmentarz powstał w 1891 r., w 1905 roku Żydzi wybudowali w Wierzbniku synagogę przy dzisiejszej ul. Wysokiej, a w 1907 roku utworzyli odrębną gminę. W 1921 roku w Wierzbniku żyło 2.159 Żydów, stanowiąc 39,5% ogółu mieszkańców natomiast w Starachowicach zamieszkiwało tylko kilkanaście rodzin żydowskich.

Podczas II wojny światowej Niemcy, na wiosnę 1941 roku, utworzyli w Starachowicach getto, w którym zgromadzili około 6 tys. Żydów. W październiku 1942 roku wywieziono około 4,5 tys. Żydów do ośrodka zagłady w Treblince. Pozostałych umieszczono w obozach pracy przymusowej, przez które przeszło ogółem około 13 tys. Żydów z Polski i innych krajów. Więźniowie pracowali w zakładach zbrojeniowych. W lipcu 1944 roku wszystkich Żydów wywieziono do obozu zagłady.

Cmentarz co roku odwiedzany jest przez wiele wycieczek, w dużej części zagranicznych. Tablice z pewnością ułatwią im dotarcie do zabytku.

- Pamiętajmy, dbałość o miejsca pamięci jest wyznacznikiem poziomu kultury społeczeństwa ! - przypomina Piotr Ambroszczyk.

PRZECZYTAJ TAKZE:
Prober - 28-07-2011 09:19
Joł dobrze to ująłeś . O gettach w Polsce w tym i w Starachowicach na tej stronie można poczytać .
Pawelizda - 28-07-2011 09:07
Bo komuniści byli lepsi od faszystów. :)
Prober - 28-07-2011 08:51
Ale było też i tak (opowiadanie mojej babci) : Tuż po wojnie wróciła do Starachowic 4 osobowa rodzina żydowska ocalała w holokauscie. Zatrzymali się na noc w istniejącym wówczas na Kilińskiego hotelu. Rano już nie żyli.
wierzbnik - 28-07-2011 07:47
Witam "ile kamienic ?" tak naprawdę to może garstka nie tak dużo kiedyś należało może więcej trochę się orientuję ale tylko troszkę:)(niech mnie ktoś poprawi).A jeżeli chodzi o ratowanie żydów w Wierzbniku,Starachowicach to mojej kochanej babci brat ukrywał małą żydówke ,która uciekła z Getta mała dziewczynka ,został potem (już [...]
Peter - 27-07-2011 23:50
Swoją drogą ciekawe ile kamienic w Rynku należy do Żydów lub ich potomków? Ile procent miasta ma obecnie żydowskie korzenie? Zna ktoś takie dane, lub po prostu wie z życia? Bo odsetek Żydów przed wojną dość wysoki i nie wierzę, że nikt się nie uratował podczas wojny jak i nie było związków mieszanych. Cmentarz ten to perełka hi [...]
REKLAMA