AAA
Idą lepsze czasy?
Optymistyczne prognozy dla niepełnosprawnych
Sobota, 24 marca 2012r. (godz. 10:47)

- To był trudny rok, czas asertywnego odmawiania osobom niepełnosprawnym - tak o 2011 mówiła na sesji Rady Powiatu Bożena Klepacz, koordynator Zespołu ds. Zdrowia i Rehabilitacji Zawodowej w powiecie, podsumowując jego działania. Nie kryła, że wielu potrzebujących odeszło z kwitkiem. Ale jest i dobra wiadomość, w tym roku ma być już lepiej!

fot. Panthermedia

W ubiegłym powiat otrzymał na rzecz osób niepełnosprawnych, niespełna 1 mln 900 tys. zł z PFRON. Najwięcej, bo aż 78 proc. tej kwoty, przeznaczono na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, 21 proc. "poszło" na rehabilitację zawodową, a 1 proc. na wsparcie organizacji pozarządowych: "Amazonki", "Niepełnosprawni Plus", Stowarzyszenie "Radość" i "Otwórzmy świat".


Potrzeb w tym środowisku było jednak o wiele więcej, o czym świadczyła ogromna ilość wniosków, jakie wpłynęły po ogłoszeniu naboru na rozdzielanie środków na rozpoczęcie działalności. W ciągu jednego dnia rozdysponowano wszystkie fundusze. Pracodawcy chętnie by skorzystali ze zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Tyle, że powiat podpisał jedynie pięć umów na utworzenie sześciu stanowisk. Dzięki realizacji tych zadań, zaaktywizował piętnastu niepełnosprawnych, w tym aż dziewięciu ze Starachowic.

- Za każdą z tych liczb kryją się ludzie długotrwale bez pracy i ich życiowe decyzje - przypominała radnym Bożena Klepacz.

Z uwagi na trudną sytuację, zespół, którym kieruje wyspecjalizował się nawet w poradnictwie zawodowym. Informował niepełnosprawnych, jak mogą płacić niższe składki na ZUS, czy pozyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, mimo że nie jest to jego zadaniem.

- Środków dla osób niepełnosprawnych jest coraz mniej, dlatego staramy się szukać coraz to nowszych sposobów wsparcia - mówiła B. Klepacz.
Jednym z nich jest program Junior, który umożliwi w tym roku zorganizowanie staży dla kolejnych 14-15 osób.

- Dużym zainteresowaniem cieszą się także programy wyrównywania różnic pomiędzy regionami. Niektóre gminy, m.in. Pawłów, chciałyby z jego pomocą kupić samochód do przewozu dzieci niepełnosprawnych. Będziemy w tym roku składali wnioski - zapowiedziała B. Klepacz.

Perspektywy, póki co, wydają się obiecujące. Jak bowiem wynika z informacji PFRON, pula środków w tym roku na wspomniane zadania, będzie zdecydowanie wyższa.

- Więcej można będzie powiedzieć po podpisaniu przez prezydenta RP ustawy budżetowej. Ale wszystko wskazuje na to, że rok 2012 będzie rokiem niepełnosprawnych - mówiła z niekrytym optymizmem Bożena Klepacz.

(An)

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA