AAA
Jubileuszowe spotkanie
W Warszawie i Otwocku
Sobota, 22 grudnia 2012r. (godz. 15:56)

50 lat na scenie, w poezji i muzyce obchodzi w tym roku Władysław Janusz Obara - aktor monodramów, poeta, autor tekstów piosenek i pomysłów muzycznych oraz właściciel Oficyny Wydawniczej Ars pro Memoria i redaktor naczelny czasopisma pod tym samym tytułem. Artysta podzielił się z GAZETĄ wrażeniami z jubileuszowych spotkań w Otwocku i Warszawie.

fot. Gazeta Starachowicka

Uroczystość odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia pod przewodnictwem Jana Górzyńskiego w restauracji "Soplicówka", której właścicielką jest Małgorzata Kasperska - Babik. Patronowała mu siostra jubilata, Krystyna Obara - Morawska, a wśród zaproszonych gości byli m.in. autor piosenek i artysta estradowy Maciej Pietrzyk, malarz portrecista i muzyk Kazimierz Kołomyja - Run, przewodniczący otwockiego KTM Jan Górzyński, przewodniczący Inicjatywy Obywatelskiej "Prawda - Pamięć - Przebaczenie", autor pomnika "Katyń 1940" w Otwocku, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Józefowa Nina Witkowska oraz wicedyrektor Wydawnictwa Muzycznego "Caritas Wojskowa" w Warszawie. Za oprawę muzyczną spotkania odpowiedzialny był Waldemar Morawski, który wcielił się również w rolę "paparazzi".


Uczestniczący obejrzeli krótkometrażowy film pt. "Zrób to sam" w reżyserii Juliusza Machulskiego, gdzie główną rolę zagrał Władysław Janusz Obara i wysłuchali autorskich piosenek jubilata, w tym "To Szary, to Szary" oraz "Ballady o bitwie pod Piotrowym Polem". W. J. Obara zaprezentował również własny poemat pt. "Duchy Puszczy Iłżeckiej", za który Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago uhonorowało artystę nagrodą specjalną.

W programie była również projekcja filmu Telewizji Starachowice "Jubileusz W.J. Obary" oraz recytacja wiersza "Jeszcze Polska nie zginęła". Stosownie do klimatu wierszy i piosenek jubilata, Kazimierz Kołomyja - Run grał utwory muzyki poważnej na gitarze klasycznej, a Krystyna Obara - Morawska i Adam Buszko odczytali wierszowane laudacje autorstwa: Władysława Panasiuka, Aliny Szymczyk, Stanisława Mariana Hermaszewskiego, Antoniego Dąbrowskiego i Małgorzaty Spychaj. Uroczystość zakończyła się jubileuszowym mini - kiermaszem wydawnictw W. J. Obary, na którym można było nabyć książki i płyty z dedykacjami artysty. Nie zabrakło także gratulacji, dyplomów i upominków. Jubilat otrzymał m.in. płaskorzeźbę będącą miniaturą pomnika "Katyń 1940".

Równie uroczysta była druga część obchodów 50 - lecia pracy twórczej W. J Obary. 29 listopada br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie p.w. NMP Królowej Polski (Hetmanki Żołnierza Polskiego) została odprawiona msza święta w intencji jubilata - podpułkownika w stanie spoczynku. Artysta przyznaje, że było to dla niego ogromne przeżycie.

- Miejsce jubileuszowej mszy związane z patriotyczną tradycją Wojska Polskiego, a także 34 - letniej służby w wojskowym lotniczym mundurze, głównie na niwie kultury i wychowania. I wreszcie świadomość dokonań artystycznych na scenie, w poezji i muzyce - od pierwszych występów na scenie w kwartecie rewelersów przed 50 - laty, przez osiągnięcia teatru jednego aktora, poetyckie laury, piosenki patriotyczne i dorobek wydawniczy, aż po samodzielne redagowanie pisma - wspomina ze wzruszeniem artysta.

Również ks. komandor Janusz Bąk, który celebrował jubileuszową mszę, obok zwyczajowej liturgii odniósł się do artystycznego dorobku W. J. Obary, a wzruszenia dostarczyło gitarowe wykonanie przez przyjaciela jubilata Kazimierza Kołomyję - Runa pieśni "Ave Maryja". Artysta został także uhonorowany okazałą statuetką orła i kunsztowną strzelecką laudacją. Otrzymał też niezwykle cenną publikację PWN. Po nabożeństwie bliscy i przyjaciele jubilata pod wodzą Adama Buszki udali się do pomieszczeń recepcyjnych Wydawnictwa Muzycznego "Caritas Wojskowa", gdzie przy kawie, ciasteczkach i lampce wina usiłowali zatrzymać upływający czas. Nie obyło się bez głośnego "sto lat" na cześć jubilata i przy dźwiękach autorskich piosenek długo wspominano historie sprzed lat.

W kameralnym spotkaniu uczestniczył również ks. kmdr. Janusz Bąk, który wysoko ocenił prezentowane fragmenty twórczości Obary. Jubilat na pamiątkę wręczył mu natomiast tomik swojej poezji "Birnamski las" w dwujęzycznej wersji. Wszyscy goście życzyli jubilatowi, aby "wartości dobra, piękna i prawdy odmierzały mu dalszy czas twórczego istnienia".

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA