AAA
Wieczór Solidarnych
Niedziela, 23 grudnia 2012r. (godz. 11:06)

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 12. mieszkańców naszego miasta odebrało przyznane przez prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczeni wraz z uczestniczącymi w przygotowanym przez urząd Miejski "Wieczorze Pamięci", wysłuchali koncertu jednego z bardów Solidarności Macieja Pietrzyka.

fot. Gazeta Starachowicka

Krzyż Wolności i Solidarności, to wysokiej rangi odznaczenie państwowe, ustanowione przez Sejm RP, a przyznawane przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.


W czwartkowy wieczór otrzymali je znani działacze podziemnej Solidarności: Cezary Berak, Antoni Boski, Krzysztof Daniszewski, Teresa Dobrowolska, Czesław Kępiński, Piotr Kępa, Tadeusz Kowalczyk, Adam Krupa, Ewa Markowska, Grażyna Muzyka, Paweł Perchel i Jerzy Wierzbiński. W imieniu prezydenta RP wręczył je wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek., który w swym wystąpieniu podziękował odznaczonym za to, co zrobili dla Polski. Podziękował im także gospodarz uroczystości, Sylwester Kwiecień - zastępca prezydenta miasta.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Cezary Berak, który wyraził wdzięczność tym wszystkim, dzięki którym działacze zdelegalizowanej Solidarności mogli zajmować się konspiracją, a zwłaszcza ich rodzinom. Kolejny z odznaczonych Paweł Perchel, podkreślił m.in. rolę kościoła, który wspierał prześladowanych działaczy Solidarności i ich najbliższych, a Adam Krupa zadedykował odznaczenie swej żonie.

Uczestnicy uroczystości,nie kryli wzruszenia słuchając koncertu Macieja Pietrzyka, jednego z bardów Solidarności, który wykonał m.in. słynne piosenki "Dla córki" i "Boże nasz". Artysta, który jest także plastykiem i aktorem, zaprezentował się również w repertuarze rozrywkowym co publiczność przyjęła śmiechem i brawami.

- Usłyszałem podczas tej uroczystości wiele słów mądrych i ważnych. Bardzo się cieszę, że mogłem wystąpić dla tych wspaniałych ludzi. Dla mnie było to wielkie przeżycie- mówił wykonawca po zakończeniu recitalu.

Wieczór był nieczęstą okazją do spotkania dawnych przyjaciół z podziemia. Był także chwilą pięknych, często wzruszających wspomnień, do których inspirowała również wystawa "Listy z podziemia", będąca zbiorem pocztówek i listów internowanych i więzionych działaczy Solidarności, głównie z naszego miasta. Wystawę oglądać można do 20 grudnia br. w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego.

Robert Pióro Zespół ds. Strategii i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA