AAA
IX Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Wtorek, 05 pazdziernika 2010r. (godz. 22:41)

fot. Teatr Powszechny im. Jana
Kochanowskiego w Radomiu

Iwona to istota prześwietlająca, szczere zwierciadło otoczenia. Można podejrzewać, że odbity obraz jest do pewnego stopnia efektem jej manipulacji. (...) Wydaje się, jakby ludzkie ograniczenia dla niej nie istniały. Jakby chciała, by te granice dla niej stawały się niewidoczne. Jakby cała jej niewykorzystana energia koncentrowała się tylko na tym. Jej niewidzialna siła obraca wszystko w proch. Jest niebezpieczna i straszna. Bolesna i naga. Nieskończenie szczera. Szczera do granic możliwości. (z notatek reżysera; przekład M. Sagata)

fot. Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
fot. Teatr Powszechny im. Jana
Kochanowskiego w Radomiu
fot. Teatr Powszechny im. Jana
Kochanowskiego w Radomiu
Máté Szabó
Máté Szabó
fot. Teatr Powszechny im. Jana
Kochanowskiego w Radomiu

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” odbędzie się 16 października i zainauguruje 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Tym razem do pracy nad znanym tekstem Gombrowicza zaproszony został młody, obiecujący węgierski reżyser Máté Szabó, który ma swoim dorobku kilkadziesiąt znakomicie recenzowanych spektakli (w tym, m.in. oper) w teatrach Węgier, Rumunii, Niemiec.


Wybór zagranicznego reżysera nie jest przypadkowy – chcieliśmy popatrzeć na twórczość Gombrowicza świeżym wzrokiem, nie obciążonym naszymi przyzwyczajeniami, sprawdzić, co w tej twórczości jest wciąż intrygujące dla twórców nie związanych z polską kulturą.

Máté Szabó postanowił akcję „Iwony” umieścić w Nibylandii, czymś na kształt kolorowego wesołego miasteczka, gdzie wszyscy są uśmiechnięci, zadowoleni i szczęśliwi, gdzie żyje się miło i bezstresowo.

Nagle w tym idyllicznym świecie pojawia się Iwona, osoba z „zupełnie innej bajki”. Wprowadza niebezpieczny zamęt… Dlaczego jest tak cicha? Dlaczego wydaje się być przerażona? Jak zachowa się kolorowy świat z pocztówki, gdy pojawi się lustro, które obnaży jego wewnętrzną pustkę?

* * *

Máté Szabó (ur. 1977)
Pochodzi z Debreczyna, mieszka i pracuje w Budapeszcie. Studiował na wydziale dramatu (1991-95), na wydziale aktorskim (1995-97) oraz na wydziale reżyserii dramatu (1999-2004) Akademii Teatru i Filmu w Budapeszcie. Uznawany jest za jednego z najzdolniejszych węgierskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Ma na swoim koncie ok. 30 zrealizowanych spektakli teatralnych (reżyseruje także opery i przedstawienia muzyczne). Współpracował, m.in. z Teatrem Narodowym w Miszkolcu, Teatrem 695 we Frankfurcie, Teatrem Narodowym w Szegedzie, Teatrem Narodowym w Pecs, Teatrem Barka w Budapeszcie, Csokonai Theatre w Debreczynie. Jego zainteresowania reżyserskie oscylują głównie wokół dramaturgii współczesnej (m.in. Schimmelpfennig, Albee, Friel, Mayenburg, Fosse). Praca nad „Iwoną, księżniczką Burgunda” w Teatrze Powszechnym w Radomiu to jego pierwszy zawodowy kontakt z twórczością Gombrowicza i polską literaturą dramatyczną.

Źródło: Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

REKLAMA