O przemocy wśród młodych, postrzeganej na różne sposoby, dyskutowano w czwartek(28 listopada) na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie „Przystań” i Młodzieżową Radę Miasta.
Było o szkolnej agresji, przemocy w internecie, a także o rodzinie i modnych ostatnio środkach psychoaktywnych. W dodatku z pierwszej ręki, od samych ekspertów: Andrzeja Ziei, pedagoga z niepublicznego gimnazjum w Starachowicach, a także Marka Sochackiego, specjalisty terapii uzależnień, a zarazem szefa kieleckiego MONAR – u.
Przysłuchiwali się temu przedstawiciele instytucji pomocowych, policji, sądu, prokuratury, Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, a także i władz, starachowickich parafii i stowarzyszeń. Pojawiła się również młodzież z sześciu starachowickich szkół, które brały udział w warsztatach dotyczących przemocy i w konkursie plastycznym „Przemoc – jestem na nie”, zorganizowanym w ramach projektu „Szansa na lepsze jutro”, finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zwycięzców zmagań poznaliśmy tego samego dnia, w trakcie konferencji. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem młodzieży.
Na konkurs wpłynęło w sumie blisko 60 prac z czterech starachowickich gimnazjów. Czteroosobowe jury najwyżej oceniło pracę Arkadiusza Mazura z Gimnazjum nr 2 w Starachowicach. Drugie miejsce przypadło w udziale jego szkolnej koleżance – Dianie Kozielewskiej, trzecie zdobyła Wanda Dąbrowska z Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.
Wyróżniono: Joannę Tymińską oraz Kamila Brackiego z Gimnazjum nr 2, a także Joannę Mosiołek i Mariusza Stępnia z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Wszyscy otrzymali nagrody, ufundowane przez organizatorów.
Wzięli też udział w serii warsztatów dotyczących różnych aspektów przemocy - w domu, w internecie, z powodu narkotyków, alkoholu, przemocy rówieśniczej, a także widzianej z pozycji dziecka niepełnosprawnego, które jest właśnie w rodzinie z takim problem. I choć nie wyczerpali do końca tematu przemocy, spojrzeli na niego z różnych perspektyw.
Warto wspomnieć, że było to spotkanie szczególne, bo jubileuszowe, związane z 15 – leciem istnienia „Przystani”. Podczas, gdy inni przy tej okazji urządziliby pewnie bankiet, oni ograniczyli się tylko do roboczego spotkania, jak to społecznicy. W swojej karierze byli już organizatorem wielu takich konferencji, a także kilkunastu marszów przeciwko przemocy, nie mówiąc już o innych przedsięwzięciach, jak szkolenia dotyczące m.in. prac zespołów interdyscyplinarnych.
Tym razem zbiegło się ono z innymi ważnymi wydarzeniami, jak 16. Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, w które zaangażowała się „Przystań”. I właśnie w ramach tej akcji uruchomiła serię dyżurów, aby udzielić wszelkiej możliwej pomocy kobietom – ofiarom przestępstw.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)