fot. Gazeta Starachowicka
Poezję, jak reklamowe ulotki, rozdawali na targowisku uczestnicy akcji „Happening Święto Wiersza”, którzy przeciwstawiali się komercji, a przy okazji zachęcali mieszkańców do budowania studni w Sudanie. To już druga taka akcja organizowana przez Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury, a po raz pierwszy zaangażowało się w nią nowo powstałe Stowarzyszenie Projekt – Starachowice. Co z tego wyniknie, przekonamy się wkrótce. Jak na razie udało się im nawiązać współpracę z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. Trwają także rozmowy w sprawie budowy świętokrzyskiej studni w Sudanie.
Akcja Święto Wiersza miała na celu rozwijanie zainteresowań literackich, propagowanie poezji, przeciwstawianie kultury słowa kulturze konsumpcyjnej, a także zderzenie ich obu, co zresztą robiono już w zeszłym roku. I tak, jak poprzednio, wzięła w niej udział starachowicka młodzież.
Każdy z uczestników musiał najpierw wybrać swój ulubiony wiersz, a potem przedstawić go w formie ulotki, która w następnym etapie była rozdawana mieszkańcom. Takich prac, jak powiedziała GAZECIE Agnieszka Lasek - Piwarska, z Młodzieżowego Domu Kultury, powstało szesnaście.
- Wszystkie można zobaczyć na naszej stronie internetowej: www.mdk.starachowice.pl– mówi instruktorka.
Chyba, że wcześniej otrzymało się je od któregoś z Mikołajów, jacy krążyli niedawno po targowicy. To właśnie tam młodzi ludzie rozdawali te nietypowe reklamy, ubrani w czapki „Świętego”, a więc symbolu przedświątecznej komercji, deklamując przy tym m.in. fraszki Kochanowskiego w najbardziej zaskakujących sceneriach, jak budki z mięsem, czy stoiska z jajami. Jak reagowali mieszkańcy? Naprawdę różnie. Jedni pytali się na co zbierają, a inni spontanicznie przyłączali się do nich, recytując kolejne strofy wierszy.
- Ludzie, którzy dostawali od nas ulotki, byli mile zaskoczeni, że nie reklamujemy żadnego produktu, a tylko wiersze. Fajnie było zobaczyć panią sprzedającą mięso, która w przerwach między jednym, a drugim kawałkiem, czytała poezję – mówili uczestnicy.
Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, które było głównym organizatorem Święta Wiersza, postanowiło nagrodzić autora najciekawszej pracy. A była nią niewątpliwie ulotka Macieja Gralca, który oprócz wiersza Edwarda Cummingsa, wykorzystał w niej dzieła Andy’ego Warhol’a ze słynną zupą Campbell i Marilyn Monroe w tle. Doskonale wpisało się to w całą akcję, zwłaszcza że Warhol był mistrzem kreacji, znanym z dewizy „Wszystko na sprzedaż”. Okazję do wypowiedzenia się w tej sprawie miała również młodzież, która przyznała dwa własne wyróżnienia.
- Można było głosować na prace zarówno na naszej stronie internetowej, jak podczas podsumowania akcji – powiedziała A. Lasek – Piwarska. Tym razem doceniono Martynę Kleczaj i Monikę Szwugier, które podobnie jak ich kolega, otrzymały w nagrodę książki.
Pójdą śladem Torunia?
Przy okazji promowania poezji, młodzi ludzie propagowali też akcję zbierania pieniędzy na świętokrzyską studnię w Sudanie, podobną do tej, którą wybudował niedawno Toruń w Langbar, dzielnicy Bor – w miejscu, z którego trzeba było chodzić po wodę ok. 5 km. Dziś korzysta z niej dziennie ok. 500 osób.
Pomysł powstał podczas wizyty Janiny Ochojskiej w Starachowicach, na Forum Samorządów Uczniowskich, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Projekt – Starachowice, któremu przewodzi Marek Materek. Odbywało się ono w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, a gościem honorowym obok szefowej Państwowej Akcji Humanitarnej była także europosłanka Róża Thun.
- Gościliśmy wówczas młodzież praktycznie z całego regionu – mówi M. Materek. - Przyjechały do nas zarządy samorządów uczniowskich m.in. z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Suchedniowa czy Kielc. Największą grupę stanowiły oczywiście osoby ze Starachowic.
A temat spotkania brzmiał: w jaki sposób możemy walczyć z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Chcieliśmy, aby forum zakończyło się konkretnym działaniem wszystkich zainteresowanych. A pierwszą inicjatywą, do jakiej mamy zamiar przekonać innych, jest pomysł budowy Świętokrzyskiej Studni w Sudanie – zapowiedział Materek.
Na świecie co 15 sekund z braku wody umiera dziecko. Prawie 900 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a około 2,5 miliarda osób nie może korzystać z niezbędnych do życia urządzeń sanitarnych. Brak dostępu do wody pitnej oraz sanitariatów spełniających podstawowe normy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia całych społeczności i jest zasadniczą przeszkodą na drodze do ich rozwoju. Dlatego zaopatrzenie ludzi w wodę pitną oraz odpowiednie sanitariaty są nadrzędnym zadaniem, jakie stawia sobie Polska Akcja Humanitarna.
Oprócz podarowania wody, chce również nauczyć wszystkich mieszkańców, jak mądrze i odpowiedzialnie nią gospodarować. Dlatego buduje kolejne ujęcia wody, organizując równocześnie szkolenia oraz warsztaty edukacyjne dla miejscowej ludności. Jak dotąd w samym Sudanie Południowym wybudowano 82 studnie. Koszt jednej to ok. 45 tys. zł. Czy uda się tyle zebrać w naszym regionie? Na razie trudno powiedzieć.
Przetarli już szlaki
- Do udziału w Forum zaprosiliśmy przedstawicieli I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy próbowali już wcześniej zbierać pieniądze w swojej szkole – mówił M. Materek.
– Przeszkodziła im jednak powódź, która nawiedziła nasz kraj. Udało się wówczas zgromadzić kilkaset złotych. Dlatego zaproponowałem, by akcję rozszerzyć na cały region. Po zakończeniu Forum rozmawialiśmy z panią Janką Ochojską. Umówiliśmy się, że nie będziemy robić akcji w pośpiechu, dajemy sobie na to czas. Najważniejsze, aby w efekcie końcowym w Sudanie została wybudowana studnia, z której będą mogli korzystać ludzie, cierpiący z powodu braku dostępu do wody.
I tak dochodzimy do „Święta Wiersza”, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Promocji Talentów, organizowało Stowarzyszenie Projekt – Starachowice. Dodajmy, że póki co jest to nieformalna grupa młodych ludzi, którzy mają pomysły i starają się wcielać je w życie. A oprócz wspomnianego już Marka Materka należą do niej także: Agata Bocian, Klaudia Łabędzka, Maciej Gralec, Mateusz Maciąg, Roksana Wójcik oraz Natalia Jantos, znani częściowo z Młodzieżowej Rady Miasta.
- Chcieliśmy promować akcję, zanim rozpocznie się zbiórka, zanim pojawi się oddzielna zakładka na stronie www.wodapitna.pl - mówi Agnieszka Lasek – Piwarska. - Dlatego zamieściliśmy na naszych ulotkach kilka podstawowych informacji, w tym także adres strony, na której można dowiedzieć się więcej na ten temat.
Akcja ma ruszyć w 2011 roku. Na razie nie wiadomo jaką formę przybierze – tradycyjnej zbiórki pieniędzy, czy może dokonywania wpłat na wydzielone subkonto. Tak czy inaczej cel jest szczytny.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)