Sto procent żywej muzyki i ani jednej elektronicznej nuty zaprezentował zespół „Damy Radę” z Wąchocka podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Nic więc dziwnego, że to właśnie oni zgarnęli nagrodę Grand Prix tej prestiżowej imprezy.
Finał festiwalu odbywał się 28 i 29 grudnia w Radomiu. W eliminacjach wzięło udział 38 finalistów. Laureatów wybrało jury, któremu przewodniczył Robert Grudzień- organista, pianista, producent koncertów, spektakli i festiwali muzycznych , kierownik artystyczny Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach.
W pierwszym dniu zaprezentowało się ponad 20 solistów oraz zespołów. W repertuarze nie zabrakło znanych wszystkim kolęd jak „Cicha Noc” czy „Gdy śliczna panna”, były także mniej znane jak „Stała się nam nowina”, „Hymn o Narodzeniu”, czy „Boży blues”. Taki też był zamysł organizatorów, którzy chcieli „odkurzyć”, wyśpiewać i pokazać piękne, lecz czasem zapomniane staropolskie kolędy, o czym mówił ksiądz Dariusz Sałek współorganizator festiwalu.
Kolędowy wtorek upłynął także pod znakiem dwóch biskupów: Henryka Tomasika oraz Antoniego Długosza.
- Wiara zawsze szuka formy wyrazu. Wiara wyraża się także przez kulturę, a wspaniałym elementem polskiej kultury są nasze przepiękne kolędy, które zawierają wyznanie wiary w tajemnice Bożego Narodzenia. Kolędy wyrażają też nasze ludzkie uczucia - mówił podczas otwarcia festiwalu biskup radomski, Henryk Tomasik.
Z zespołem telewizyjnego programu „Ziarno” kolędował też biskup Antoni Długosz. Można było usłyszeć utwory z płyty „Kolędy Biskupa Antoniego Długosza” oraz lubiane przez dzieci piosenki („Skarżypyta” czy „Pucu, pucu...”).
Drugiego dnia odbyła się Gala Finałowa, podczas której jury festiwalu ogłosiło finalistów i rozdało nagrody. W kategorii wiekowej do lat 13. pierwsze miejsce oraz nagrodę starosty Powiatu Radomskiego zdobyła Emilia Lichocka z Koprzywnicy. Drugie przypadło w udziale Dziecięcemu Zespołowi Wokalnemu „Józefowe Kwiatki” z parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Kielcach, zaś trzecie otrzymał Zespół Przedszkola Samorządowego w Drzewicy.
W starszej grupie, powyżej 13 lat, nagrodę prezydenta miasta Radomia i pierwsze miejsce zgarnął zespół wokalno-instrumentalny „Ichtis” z Sędziszowa. Na drugim miejscu znalazł się zespół D.S.A. z Lipskiego Centrum Kultury. Przyznano też dwie równorzędne trzecie nagrody: dla chóru „Ad Gloriam Dei” i dla Marceliny Kopyt z VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Radomiu.
Przewidziano też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej ufundowaną przez Marszałka Mazowsza. Otrzymała ją Aleksandra Czapla z PSP nr 24 w Radomiu. Ale największą niespodzianką było Grand Prix oraz nagroda biskupa Henryka Tomasika, które powędrowały do zespołu „Damy Radę” z Wąchocka. Zaprezentował on dwie polskie kolędy.
- Jedną znaną: „Gdy się Chrystus rodzi” i drugą nieco zapomnianą: „Północ już była” w autorskim opracowaniu Sławka Sępioła i mojej córki – Oli Samsonowskiej, na cztery głosy, a momentami nawet na pięć – mówi Marek Samsonowski, jeden z założycieli kapeli.
I to właśnie dobór repertuaru najprawdopodobniej zaważył na ich wygranej.
- Jurorzy w tym roku stawiali na proste i tradycyjne wykonanie – mówi Marek Samsonowski. – Byliśmy jednak zupełnie zaskoczeni werdyktem. Nie spodziewaliśmy się tak dużego wyróżnienia. Wiedziałem, że źle nie było, ale oprócz nas zaprezentowało się wiele ciekawych zespołów, jak choćby „Ichtis” z Sędziszowa, który zaproponował jazzową wersję kolęd. Jest to tak uniwersalny temat, że każdy chce się nim zająć. Nawet rockmeni nagrywają płyty z pastorałkami, my też daliśmy się ponieść magii tych świąt.
Zaowocowało to nagrodą. Oprócz tytułu i dyplomu, dostali 2 tys. zł, które podzielą równo między członków zespołu.
- To rodzinna kapela – śmieje się muzyk. – Mamy tu dwa małżeństwa – Ewelinę i Sławka Sępiołów, a także moją rodzinę: Ola, Agnieszka i ja, czyli klan Samsonowskich. Na basie wtóruje nam Jacek Opozda, a całości dopełnia Darek Kaczmarski na instrumentach perkusyjnych. Mamy więc skrzypce, klawisze, gitarę akustyczną, basową, a także perkusję, czyli 100 procent żywej muzyki i ani jednej elektronicznej nuty.
Kilka dni temu, podczas uroczystości Trzech Króli odbył się ich autorski koncert w jednej z radomskich parafii. Wcześniej oklaskiwały ich gromko tłumy słuchaczy, którzy podziwiali występy uczestników pastorałkowych zmagań. Dla wszystkich zgromadzonych na sali zagrał też zespół „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)