O dodatkowe patrole piesze na ulicach miasta i okolicznych gmin, apelowali radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Z tym jednak może być problem. Już teraz w starachowickiej komendzie brakuje 13 etatów, wkrótce ubędzie kolejnych 8 funkcjonariuszy, co daje w sumie 21 osób, a więc mniej więcej tyle, ile pracuje w jednym wydziale KPP.
O tym, że łatwo nie będzie, mówił na sesji Aleksy Hamera, naczelnik tutejszej prewencji. Bo jeśli samorządy nie wesprą policji, sama nie będzie w stanie wygenerować częstszych patroli pieszych. Te, które były widoczne w ubiegłym roku na ulicach Starachowic oraz Wąchocka, odbywały się w ramach służb ponadnormatywnych, za które płaciły gminy. Ze względu na braki kadrowe, o wiele łatwiej i szybciej wysłać na miejsce radiowóz.
- Wybieramy mniejsze zło – tłumaczył Aleksy Hamera. – W ubiegłym roku mieliśmy ponad 15 tys. interwencji, czyli średnio 30 dziennie. Dużo jest takich, które wymagają szybkiego dojazdu. Dlatego wolimy patrole zmotoryzowane.
Pieszych służb, w miejscach szczególnie zagrożonych, mieliśmy ponad 200. Przeprowadziły one 502 interwencje, na co gmina Starachowice przeznaczyła 50 tys. zł., a gmina Wąchock 20 tys. zł. Zorganizowaliśmy je w ramach służb ponadnormatywnych, pełnionych przez policjantów w czasie wolnym od pracy – mówił naczelnik.
- Patrole te kierowane były w godz. od 16 do 24, od 18 do 2 rano oraz od 20 do 4 rano – dodaje.
Problemem są jednak wakaty.
- Staramy się, aby mieszkańcy tego nie odczuli. Mimo okrojonej załogi, służb było więcej niż w roku poprzednim. Ale już teraz mamy 13 wakatów, a w pierwszym kwartale tego roku, w związku z odejściem na emeryturę, przybędzie nam kolejnych osiem, co da w sumie niedobór 21 osób. To mniej więcej tyle ile liczy jeden wydział w naszej komendzie – mówił obrazowo.
- Będzie to dla nas uciążliwość. Nie mamy jednak możliwości przyjmowania nowych policjantów, o tym decyduje Komenda Wojewódzka Policji, która co jakiś czas stara się uzupełniać braki. Pocieszające jest to, że taką samą sytuację mają wszystkie komendy w Polsce – dodał naczelnik.
Jednym z proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie do pracy Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego funkcjonariuszy ze służby kryminalnej. Wówczas pieszych patroli byłoby więcej. O tym, że są one niezbędne przekonywali radni. Potwierdzały to także statystyki policji. W rejonach, do których najczęściej kierowano te służby odnotowano spadek liczby wykroczeń, zwłaszcza tych porządkowych, bądź dotyczących spożywania alkoholu. Nie odnotowano też rozbojów czy pobić.
- W trakcie służby w Starachowicach zatrzymano 5 sprawców przestępstw na gorącym uczynku, ujawniono też 754 sprawców wykroczeń – mówi naczelnik.
Podobnie było w Wąchocku. Przeprowadzono tam 236 interwencji, w trakcie których ujawniono kolejnych 412 sprawców wykroczeń, a na gorącym uczynku zatrzymano jedną osobę.
Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za kilka miesięcy.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)