W starachowickich gimnazjach ruszą od września zajęcia pozalekcyjne z wiedzy o naszym mieście. To w ramach programu "Moje Starachowice - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" sfinansowanego w całości przez fundusze unijne.
Tematyka zajęć dotyczyć będzie walorów przyrodniczo - geograficznych i historii Starachowic.
- Jest duże zainteresowanie uczniów tymi dziedzinami. Potwierdza to liczny udział młodzieży w rajdach turystyczno - edukacyjnych (Złaz na Dębowej Górze, Złazy Szlakiem Powstańców Styczniowych w Lipiu) i w inscenizacjach historycznych przygotowywanych przez Urząd Miejski w Starachowicach, a dotyczących odzyskania niepodległości w 1918 roku, czy Starachowickiego Września - uzasadnia Małgorzata Szlęzak, wiceprezydent Starachowic ds. społecznych.
Zajęcia będą się odbywać w formie 6 tzw. ścieżek edukacyjnych obejmujących lekcje w szkole oraz spotkania w terenie. W dwóch ścieżkach uczniowie wezmą obowiązkowy udział, cztery będą do wyboru. Ścieżki obowiązkowe to: "Starachowice - śladami przyrody i techniki" oraz "Starachowice - miastem o korzeniach benedyktyńskich i cysterskich".
Pozostałe dotyczyć będą Starachowic jako miasta o 500- letnich tradycjach górniczych i hutniczych, starachowickich tradycji niepodległościowych, obecności Żydów w dziejach naszego miasta oraz zabytków grodu nad Kamienną. Zajęcia w ramach ścieżek uzupełnią dwie wycieczki po regionie. Na potrzeby projektu powstaną specjalne podręczniki - zeszyty ćwiczeń dla uczniów oraz książka instruktażowa dla nauczycieli prowadzących.
Lekcje o Starachowicach to propozycja dla chętnych. Zainteresowani uczniowie, w tym także niepełnosprawni, zgłoszą zamiar udziału w swoich szkołach. Uczestników wybiorą nauczyciele historii, geografii i biologii. Miejsc jest 120. Przyjęci zostaną podzieleni na sześć 20 - osobowych grup. Zajęcia będą się odbywać w systemie pozalekcyjnym, czyli w soboty lub w inne dni wolne od nauki. Do każdej z grup zostanie przydzielonych dwóch nauczycieli: biolog lub geograf i historyk, a do tych z uczniami niepełnosprawnymi dodatkowo opiekun - wolontariusz.
Uzupełnieniem projektu będą konsultacje uczniów z doradcą zawodowym.
- Ten rodzaj wsparcia powinien towarzyszyć wszelkim działaniom edukacyjnym, aby zwiększać świadomość młodych ludzi i ich wiedzę na temat wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu oraz uwarunkowań nowoczesnego rynku pracy - argumentuje wiceprezydent M. Szlęzak.
Program "Moje Starachowice - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" będzie realizowany do czerwca 2012 roku. Budżet projektu to kwota 165 tys. 390 zł. Zostanie ona w całości pokryta z dotacji pozyskanej przez urząd miejski z programu Kapitał Ludzki finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
(iwo)
Dołącz do grona fanów Portalu Wirtualne Starachowice na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)