Przez najbliższy rok szkolny sześciu uczniów starachowickich szkół średnich będzie otrzymywać pieniądze od Donalda Tuska. To nagroda za to, że poważnie podchodzili do nauki, czego dowodem są wysokie średnie ocen i sukcesy w olimpiadach i konkursach.
Stypendia premiera przysługują uczniom szkół ponadgimnazjalnych, w których nauka kończy się maturą. Nominowani do tej nagrody muszą przejść do następnej klasy ze świadectwem z wyróżnieniem i mieć najwyższą w swojej szkole średnią ocen (ale nie niższą niż 4,75).
Cenione jest też pogłębianie wiedzy z wybranych przedmiotów przez udział w olimpiadach i konkursach.Stypendium może otrzymać tylko jeden uczeń z danej placówki na okres roku szkolnego, czyli od września do czerwca. Świadczenie jest wypłacane w dwóch transzach, a jego aktualna wysokość to 258 zł miesięcznie.
Z terenu naszego miasta z finansowego wyróżnienia szefa rządu będzie korzystać sześciu uczniów: Aleksander Głuszek (I Liceum Ogólnokształcące), Milena Tarnowska (II LO), Katarzyna Rapcia (III LO), Beata Prokop (Zespół Szkół Zawodowych nr 1), Karol Zawłocki (ZSZ nr 2) i Marta Leszczyńska (Centrum Kształcenia Zawodowego Zakładu Doskonalenia Zawodowego).
Potwierdzenia na znalezienie się w gronie stypendystów odebrali 30 października br. na uroczystości, która odbyła się w jednej ze szkół w Skarżysku – Kamiennej.
Aleksander Głuszek z I LO zdał do trzeciej klasy ze średnią ocen 4,91. Ma na swoim koncie tytuł finalisty olimpiady innowacji technicznych, brał też udział w olimpiadzie fizycznej oraz dwukrotnie w olimpiadzie elektronicznej „Euroelektra”. Jest w klasie matematyczno - fizycznej, a jego największa pasją jest elektronika. Fascynuje go wynalazczość, sam wprowadza ulepszenia do standardowego sprzętu.
Od kilku lat pisze do serwisu internetowego mod - planet. com, zamieszczając w nim recenzje z testowanych przez siebie komputerów i ich oprzyrządowania.
- Swoją najbliższą przyszłość wiążę ze studiami na Politechnice Wrocławskiej na kierunku elektronika i telekomunikacja. Jeśli idzie o moje podejście do nauki, to skupiam się przede wszystkim na przedmiotach, które będę zdawał na maturze, czyli na matematyce, fizyce i angielskim. Z innymi przedmiotami też sobie radzę. Nie mam większych problemów z historią, czy językiem polskim, w końcu piszę artykuły do serwisu, więc muszę poprawnie dobierać słowa. Nie mam określonego systemu uczenia się. Zdarza mi się, jak chyba każdemu, być także nieprzygotowanym do lekcji – zdradza Olek.
Wolne chwile spędza ze znajomymi, lubi robić zdjęcia. A ponieważ, jak mówi, fotografia to kosztowne hobby, przyznane stypendium może się tu okazać bardzo pomocne.
- Na pewno kupię sobie coś ze sprzętu elektronicznego. Byłem dość zaskoczony tym, że otrzymałem stypendium premiera. Oczywiście cieszę się, bo jest to sposób na docenienie mojej pracy, a także nauczycieli, którzy mnie wspierają (w tym mojej wychowawczyni Katarzyny Palacz) oraz szkoły, która umożliwiła mi start w olimpiadach – zaznacza uczeń.
Milena Tarnowska stypendystka z II LO realizuje się przede wszystkim w sporcie i zawodach ruchowych. To w tej dziedzinie odniosła największe szkolne sukcesy. Zdobyła drużynowo drugie miejsce w województwie w konkursie „Sprawni jak żołnierze” i czwarte na tym samym szczeblu w biegach przełajowych.
W zawodach powiatowych sztafeta, w której biegła okazała się najlepsza. Ale Milena nie zaniedbuje przy tym nauki, o czym najlepiej świadczy jej średnia ocen 5,42. Ponadto w tym roku próbuje swoich sił w olimpiadzie geograficznej i nautologicznej. Pytana o sposób na naukę mówi, że stawia na systematyczność.
- Od dzieciństwa lubiłam się uczyć i robię to, gdy tylko znajdę czas. Codziennie staram się powtórzyć te partie materiału, które są dla mnie ważne i z przedmiotów, których lubię się uczyć. Pozostałymi zajmuję się na tyle, by mieć dobre oceny.
Najbardziej lubię matematykę, bo podoba mi się wszystko, co ma związek z logicznym myśleniem. Będę ją zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym, a potem chcę pójść na studia związane z tym przedmiotem. Jeszcze nie wiem, na jaki kierunek, ale w grę wchodzą tylko politechniki – wyjaśnia podopieczna Joanny Cyrnek.
W wolnych chwilach Milena dużo czyta, ale, jak podkreśla, to jest jej hobby drugoplanowe, które zdecydowanie przegrywa z matematyką. Pieniądze ze stypendium być może przeznaczy na kupno własnego komputera, bo teraz musi się nim dzielić z rodzeństwem.
Katarzyna Rapcia uczennica III LO zapracowała na średnią ocen 4,85. Choć, jak przekonuje, nie było to dla niej zbyt trudne.
- Niezbyt dużo czasu przeznaczam na naukę, ponieważ nie sprawia mi ona problemów. Więcej czasu muszę poświęcić na język angielski, historię i biologię, mniej na ulubioną matematykę i chemię, które będę zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym. Poza nauką moją pasją jest czytanie książek. A jeśli chodzi o plany na przyszłość to chciałabym dostać się na Politechnikę Świętokrzyską na kierunek inżynieria budowlana – zdradza Kasia.
Beata Prokop uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 twierdzi, że nie ma ulubionego przedmiotu. Mimo to jej średnia ocen wynosi aż 5,3. Interesuje się przede wszystkim filmem, a w wolnym czasie lubi słuchać muzyki.
- W przyszłości chciałabym studiować na kierunku hotelarstwo – mówi nastolatka.
- Cieszymy się, że mamy takich uczniów jak Beata: ze świadomością, jak ważna jest wiedza, którzy chcą się uczyć. Jesteśmy z nich dumni – dodaje dyrektor ZSZ nr 1 Agnieszka Wybraniec.
Karol Zawłocki uczeń technikum budowlanego ZSZ nr 2 najbardziej lubi matematykę i przedmioty zawodowe. Przedmiotom humanistycznym musi poświęcić więcej czasu, jeśli zależy mu na dobrych stopniach.
- Uczę się systematycznie około pół godziny dziennie, bo generalnie wystarcza mi to, czego dowiem się na lekcjach. Dużo zapamiętuję – przedstawia swój sposób na brak szkolnych kłopotów.
O tym, że to dobra strategia świadczy średnia ocen Karola: 5,07. Wolne chwile prymus chętnie spędza w gronie znajomych. Lubi też wypady na mecze piłki nożnej i słuchanie muzyki. Po maturze widzi się jako student wymarzonego wydziału inżynierii lądowej na uczelniach w Warszawie lub Krakowie. Ale wcześniej, jak podkreśla, zamierza popracować wykorzystując na to okres wakacji. Do otrzymanego stypendium podchodzi oszczędnie.
- Odłożę te pieniądze i poczekam, aż się uzbiera więcej. Wtedy pomyślę, na co je wydać – mówi.
- Karol to bardzo grzeczny, inteligentny i pracowity uczeń. Jest osobą mile widzianą w klasie, można na niego liczyć. Ponadto ma na swoim koncie sporo naukowych sukcesów zarówno na forum szkoły, jak i poza nią. Zajął szóste miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy Budowlanej. Startował też w konkursie ortograficznym i z języka niemieckiego zdobywając pierwsze miejsca w szkole – dopowiada wychowawczyni Edyta Lubieniecka.
Jak widać, nasi stypendyści to niemal same umysły ścisłe marzące o studiach na uczelniach technicznych. To dobrze rokuje na ich przyszłość, bo zawody, które zamierzają zdobyć są poszukiwane i na polskich, i na europejskich rynkach pracy. Życzymy naszym najzdolniejszym sukcesów w dorosłym życiu, które niedługo rozpoczną.
(iwo)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)