W podróż do miejsc pamięci wybrała się niedawno grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska obozowi koncentracyjnemu w Sachsenhausen, nieopodal Berlina, gdzie natrafili na polskie ślady...
Obóz został założony w 1936 roku z rozkazu Himlera. Jeszcze przed II wojną światowaa szkoliło się w nim wielu funkcjonariuszy SS, w tym późniejszy komendant KL Auschwitz. O jego historii opowiadała uczniom Elżbieta Burger, pracownik naukowy Muzeum Sachsenhausen i zadała młodzieży tematy do opracowania.
Część z nich badała biografie więźniów, inni zajmowali się rolą szpitala obozowego, zbrodnią oraz masową zagładą, przyglądali się z bliska, jak wyglądał dzień w obozie, droga śmierci i wyzwolenie. Podczas tych poszukiwań często odnajdywali polskie ślady.
Więźniami Sachsenhausen było wielu Polaków, m.in. . profesorowie Uniwersytetu Jagielońskiego i AGH, księża, polska inteligencja oraz zamordowany przez faszystów generał AK Grot - Rowecki. Efekty swej pracy prezentowali później grupie. Wystąpienia były różnorodne, pouczające i wzruszające.
Podczas pobytu w Sachsenhausen, młodzież miała okazję przekonać się naocznie, czym były czasy II wojny światowej, czasy nienawiści, pogardy i zbrodni. Dlatego muzea takie jak to, co podkreślała Elżbieta Burger, winny istnieć ku przestrodze dla przyszłych pokoleń. Wszak naród, który dopuścił się zbrodni ludobójstwa i holocaustu, to naród poetów , kompozytorów i filozofów.
W każdym czasie w historii może się to powtórzyć. Oby jednak nigdy więcej, co zresztą przyświecało wizycie między 12 a 16 września br. dwudziestoosobowej grupy młodzieży i opiekunów z OSiW OHP w Starachowicach, realizującej projekt "Podróż do miejsc pamięci", w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieży.
Spędzili też jeden dzień w Berlinie, gdzie podziwiali m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag - siedzibę niemieckiego parlamentu, katedrę, Uniwersytet Humboldta i bibliotekę. Udali się także w miejsce, gdzie wznosił się niegdyś mur berliński i na najnowocześniejszy w Europie dworzec kolejowy.
- Podróż do miejsc pamięci - Sachsenhausen, to niezwykła lekcja historii, która wszystkim uczestnikom na długo pozostanie w pamięci. Bo - jak powiedział wielki poeta Cyprian Kamil Norwid: "Przeszłość to dziś - tylko cokolwiek dalej" - powiedział nam Maciej Górski, który wspólnie z Urszulą Majewską i Lidią Tokarską (tłumacz, na co dzień pracuje w ZSZ nr3 w Starachowicach), realizował projekt z ramienia OHP w Starachowicach.
(An)
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)