AAA
Obcowali z żywą historią
Długo będą o tym pamiętać
Sobota, 15 pazdziernika 2011r. (godz. 22:43)

Niecodzienne spotkanie z autorkami książki "Przegrane dzieciństwo" - Bożeną Urbanowicz-Gilbride, polską katoliczką oraz Inge Auerbacher, Żydówką z Niemiec - odbyło się w Gimnazjum Publicznym w Wąchocku.

fot. Gazeta Starachowicka

Jako małe dziewczynki przeżyły horror niemieckiej okupacji oraz utratę bliskich. Deportacja, głód, choroby, nieustanne zagrożenie oraz przebywanie w obozach pracy i obozach koncentracyjnych towarzyszyły ich codziennemu życiu. Mimo iż pochodziły z różnych światów, wojna była dla nich źródłem tych samych, przerażających doświadczeń, takich jak ciągły strach stanowiący unicestwienie ich dotychczasowego życia.


Obie mieszkają w Nowym Jorku. Przypadkowe ich spotkanie 20 lat temu przerodziło się w ogromną przyjaźń, która niesie za sobą wielką pasję nie tylko dzielenia się z kolejnymi pokoleniami swoimi przykrymi doświadczeniami, ale także przybliżaniem realiów wojny, a zwłaszcza prawdy o prześladowaniu nie tylko europejskich Żydów, ale także narodów chrześcijańskich.

Autorki książki są bardzo zaangażowane w szerzenie wiedzy na temat II wojny światowej nie tylko w Ameryce, ale i na całym świecie. Podkreślają również znaczenie tolerancji. Ich działalność została uhonorowana członkostwem w wielu znaczących międzynarodowych organizacjach.

Tym razem podzieliły się nią z gimnazjalistami z Wąchocka, motywując uczniów do głębszej refleksji nad ludzkim okrucieństwem i dyskryminacją drugiego człowieka. Słuchając tych opowieści wykazywali ogromne zainteresowanie obrazem przeszłości, który stanowi przestrogę na przyszłość. Zadawali też mnóstwo pytań, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

- To było bardzo owocne i pouczające spotkanie, które na długo zapadnie w pamięć, szczególnie tym, którzy z zapartym tchem przeczytali tę książkę - uważa Marlena Garbacz, nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum Publicznym w Wąchocku, która była jego organizatorką.

- Życzyłabym sobie, aby było ich więcej.To jak obcowanie z żywą historią, opowieściami z pierwszej ręki, żywymi faktami z przeszłości od osób tak okrutnie dotkniętych przez ludzką obłudę i pragnienie dominacji.

(An)

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA