Olbrzymia kula, złożona z książek, wsparta na drewnianej konstrukcji, która podtrzymuje ciężar wiedzy. Na niej zespół klasztorno - kościelny cystersów z XII wieku, romański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Floriana oraz XIX- wieczna kaplica św. Rocha. A w środku łódź, z podczepionym pod kulę wiosłem, symbolizująca zalew na rzece Kamiennej i lasy z lewej strony, jako istotny element krajobrazu. To właśnie ta praca, wykonana przez Marcina Bondarowicza ze Starachowic wygrała konkurs na exlibris, zorganizowany przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Wąchocku, pokonując ponad sześćdziesiąt innych, w tym także najbardziej znanego w świecie argentyńskiego twórcy ekslibrisów - Mauricia Schvarzmana.
Konkurs przerodził się w międzynarodową rywalizację, czym zaskoczył nawet organizatorów. Ale, jak to mawiają, nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy. A trudno chyba o lepszy finał.
- To zaszczyt dla biblioteki, a także miasta, że będą się mogły poszczyć pracami tak znamienitych grafików, nie tylko z Polski, ale i zagranicy - uważa Małgorzata Polakowska. Bo wielu z nich tworzy niemal na skalę światową, jak choćby Mauricio Schvarzman, jeden z najbardziej znanych argentyńskich grafików, który specjalizuje się w ekslibrisach i odnosi spore sukcesy. Najważniejsze z nich to główna nagroda na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów exlibrisowych w Sint-Niklaas w Belgii i drugie miejsce na podobnym w Sofii. Tworzy wielobarwne linoryty, odbijane przy użyciu wielu matryc.
- Widuje się je niezmiernie rzadko. Praca nad nimi wymaga ogromnej cierpliwości, doświadczenia i manualnej zręczności, co dla wielu jest trudne. Dlatego będziemy się szczycić tą pracą. Artysta używa przy tym czystych barw, dlatego emanuje ona radością
To jedna z nielicznych tak kolorowych, jakie wpłynęły na konkurs. Dość żywe, choć może mniej barwne, nadeszły ze Słowenii. Jeden z tamtejszych twórców, najprawdopodobniej najstarszy uczestnik konkursu (blisko 80 lat), wykonał najwięcej, bo aż dziesięć różnych exlibrisów. Była praca z Norwegii, natomiast zabrakło z Niemiec i Ukrainy, do czego przyczyniła się trudna aura.
- Jedna z zainteresowanych artystek musiała zamknąć swoją pracownię z powodu mrozów, druga, niestety, nie zdążyła z terminem - mówi dyrektor.
Nie brakowało jednak perełek, także wśród twórców rodzimych.
Wielu chciało wziąć udział...
Prace napływały z całej Polski: z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Tomaszowa Lubelskiego, Warszawy, Żarek Letniska (woj. śląskie), Zielonej Góry, Augustowa, Krakowa czy Kielc, wykonane przez pierwszoklasistów Gimnazjum Katolickiego. Nie zabrakło także lokalnych akcentów, czyli exlibrisów z Marcinkowa, Rataj czy - jak się później okazało - zwycięskich Starachowic.
- Forma pracy była dowolna, podobnie jak sposób wykonania. Stąd pojawiła się nawet jedna w technice komputerowej. Należała ona do uczennicy naszego gimnazjum - mówi dyrektor Polakowska. - Każda musiała zawierać napis exlibris, pełną nazwę instytucji, czyli Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku, a także symbol graficzny, który kojarzyłby się zarówno z biblioteką, jak i miastem. I tu była całkowita dowolność. Mógł to być motyw humorystyczny związany z pomnikiem sołtysa, historyczny, przedstawiający ujęcie klasztoru, czy wszystkie inne walory, charakteryzujące miasto i bibliotekę - wyjaśnia dyrektor.
Pojawiło się mnóstwo z herbem Wąchocka, sołtysem czy elementami klasztoru. Były też nawiązujące do bajkowych postaci, jak wykonana przez Karinę Kopczyńską - Janiszewską ze Szczecina, laureatkę wielu podobnych konkursów, organizowanych m.in. we Włoszech, która z wykształcenia jest... biologiem.
- Jeśli w przyszłości powstanie filia dziecięcio - młodzieżowa, to na pewno jej książki będą sygnowane tym exlibrisem - zapowiada dyrektor. - Cieszy nas to, że autorzy prac są ludźmi różnych profesji: biologami, matematykami, czy bibliotekarzami, którzy przy okazji realizują też inne pasje. Godnym podkreślenia jest również fakt, że do konkursu startowało kilka pokoleń, jak w przypadku Marzanny Muchy i Romana Muchy z Tomaszowa Lubelskiego.
- Z początku sądziliśmy, że jest to małżeństwo, ale okazało się, że pan Roman jest ojcem pani Marzanny, a przy okazji nauczycielem innych artystów, którzy nadesłali nam swoje prace. W tym przypadku można powiedzieć, że uczeń przerósł swojego mistrza, bo praca córki zajęła drugie miejsce w konkursie. Nawiązuje ona do naszego klasztoru, została wykonana z olbrzymią precyzją.
Trzecie miejsce zdobył exlibris Adama Cieślika ze Starachowic. Przedstawia księgę, pod którą znajduje się tarcza z herbem Wąchocka i nazwa książnicy, a na jej kartach - Pomnik Ponurego, Klasztor Cystersów i - co ciekawe - niewielka chmurka w lewym jej rogu. Jest tam fizys diabełka, którego - jak głosi legenda - schwytano niegdyś na przyklasztornym placu.
- Szczerze powiedziawszy sama jej nawet nie znalazłam, a mieszkam przecież w Wąchocku - mówi z uśmiechem Małgorzata Polakowska. -Ale świadczy to tylko o tym, że uczestnicy musieli trochę poczytać o naszym mieście. W przypadku tych zagranicznych, wymagało to czasem dużej pracy, co widać na exlibrisach. Wielu bezbłędnie (z "ogonkiem") zastosowało nazwę naszego miasteczka, choć byli i tacy, jak choćby Słoweńcy, którzy wykorzystali do nich ogólnie przyjęte piśmiennictwo łacińskie, co oczywiście także nie było błędem.
Nowoczesność w ramię z tradycją
Konkurs, zdaniem czteroosobowej komisji, w której zasiedli: Leszek Bondarowicz (artysta grafik), Lidia Zielińska (instr. WBP Kielce), Elżbieta Wróbel (plastyk), Sebastian Staniszewski (historyk), Kazimierz Winiarczyk (historyk) i Marian Susfał (historyk), wygrał jednogłośnie Marcin Bondarowicz ze Starachowic, laureat wielu międzynarodowych konkursów.
- Jego praca przedstawia olbrzymią kulę, złożoną z książek, wspartą na drewnianej konstrukcji, która podtrzymuje ciężar wiedzy. To odwołanie do zbiorów biblioteki oraz globalnej wiedzy, która jest naszym dziedzictwem - tłumaczy dyrektor. - Artysta umieścił na niej Zespół Klasztorno - Kościelny Cystersów z XII wieku, romański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Floriana z XII wieku i XIX-wieczną kaplicę św. Rocha.
Zalew na rzece Kamiennej w Wąchocku został ujęty w symbolu łodzi z wiosłem podczepionym pod kulę złożoną z książek oraz ogólnym widoku na zalew, który znajduje się z prawej strony tej kompozycji. Z lewej natomiast widać lasy okalające Wąchock, jako istotny aspekt lokalnego krajobrazu.
Właśnie wielość tych elementów, związanych z miastem, a także książką, przypadła do gustu jurorom. Przyznali także trzy wyróżnienia - dla Kazimierza Babkiewicza ze Sławna, Karoliny Galery z Kielc oraz Małgorzaty Żurowskiej z Marcinkowa. Za wszechstronną pomoc oraz zachęcenie twórców do udziału w konkursie uhonorowali nagrodą specjalną Rajmunda Aszkowskiego, który jako jedyny wykonał exlibris w duchu satyry.
Podziękowania specjalne za udział dostało także dwudziestu twórców: Mauricio Schvarzman i Cristina Gladys Munoz z Argentyny, Larsen Torill Elisabeth z Norwegii, Salamon Arpad ze Słowenii, Roman Mucha i Ryszard Bednarz z Tomaszowa Lubelskiego, Ryszard Bandosz i Katarzyna Barszczak z Warszawy, Karina Kopczyńska-Janiszewska ze Szczecina, Juliusz Batura z Augustowa, Marta Wartalska z Żarek Letniska, Marcin Cziomer i Małgorzata Wyka z Krakowa, Jerzy Kołaczyński z Rataj, Barbara Kunicka i Adela Rostek z Gdyni oraz Magdalena Radziewicz, Ewa Rucińska, Magdalena Ptak i Weronika Lipniewska z Gdańska.
29 lutego (środę) zaplanowano uroczyste wręczenie nagród, które dodatkowo uświetni wystawa.
- Chcielibyśmy stworzyć także minigalerię - mówi Małgorzata Polakowska. - Mamy już przygotowane miejsce, a nawet antyramy, które w tej chwili są jeszcze puste. Czekają na prace. Mam nadzieję, że wkrótce będą mogły cieszyć już oko.
Po oficjalnym zakończeniu będzie można wykonać karteczki z exlibrisami, które trafią do nowo zakupionych książek, bardziej wartościowych dzieł i będą zdobić dokumenty czy zaproszenia.
- W pierwszej kolejności będą to te zwycięskie, choć chcemy także wykorzystywać pozostałe exlibrisy - mówi dyrektor.
Być może każdego roku będzie pojawiać się inny, wystarczy ich z pewnością na długo, bo wykonano w sumie aż 61 prac.
(An)
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)