Na przekór wszechobecnego kryzysu pomnożyli każdą złotówkę. Mowa o właścicielach przedsiębiorstwa młodzieżowego "Żuczek", którzy działalność zamykają na wakacje, ale jesienią znów ruszą z kopyta. Bo pomysłów im nie brakuje. Wielu już dziś mogłoby się od nich sporo nauczyć.
Jako jedyni w województwie (wśród techników) uczestniczą w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo", mającym na celu przygotowanie młodzieży do samozatrudnienia na rynku pracy. W tym duchu założyli też Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Żuczek" na wzór spółki jawnej. Wcześniej szukali pomysłów, przygotowali biznesplan, zawarli umowę między wspólnikami, zarejestrowali firmę w Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, wnieśli udziały i podpisali umowę najmu lokalu z dyrektorem ZSZ nr 1 Agnieszką Wybraniec.
Przedmiotem ich działalności była produkcja i sprzedaż wyrobów dekoracyjnych, zakup i sprzedaż biżuterii młodzieżowej oraz drobnych artykułów spożywczych i szkolnych. Wyboru produktów dokonali na podstawie badań marketingowych, a ich klientami byli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Aby zwiększyć swoje obroty, podejmowali działania marketingowe, zajmowali się kupnem towarów i materiałów, wytwórczością oraz sprzedażą produktów. Samodzielnie prowadzili dokumentację finansową na platformie internetowej zgodnie z wymogami młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa, wypełniali ankiety internetowe dotyczące bieżącej realizacji projektu, a także raporty z działalności. Nad prawidłowym funkcjonowaniem firmy czuwała nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Renata Rychlik, która pomagała uczniom i nadzorowała ich działalność oraz prowadziła dodatkowe zajęcia praktyczne z ekonomii. Zarządzali nią jednak sami, korzystając z pomocy konsultantów: Michała Zatorskiego,prezesa Akademii Przedsiębiorczości, Adama Szumielewicza, właściciela Doradztwa Podatkowego, Katarzyny Prześrut właścicielki Agencji ALIANT oraz Cezarego Tkaczyka, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Nauczyli się pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów, ponoszenia ryzyka, rozkręcenia własnego biznesu. Niedawno odbyło się zebranie likwidacyjne, na którym podsumowano działalność, sporządzono raport końcowy i podzielono zysk między wspólników. Okazało się, że każda wniesiona złotówka przyniosła 0,53 zł zysku. Za aktywną działalność otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Wręczyła je dyrektor Agnieszka Wybraniec wspólnie z Renatą Rychlik oraz z prezesem Cezarym Tkaczykiem, który zachęcał młodych przedsiębiorców do inwestowania w strefie.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)