AAA
Sześciolatki idą do szkoły
W nowym roku szkolnym
Piatek, 31 sierpnia 2012r. (godz. 14:01)

W Starachowicach chętniej niż w innych miastach sześciolatki idą do szkoły. Zdecydowana większość za tydzień rozpocznie edukację w zerówkach, ale blisko setka w klasach pierwszych. To całkiem nieźle w porównaniu z innymi miastami w regionie.

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

Najmniej sześciolatków będzie w tym roku w pierwszych klasach w powiatach: kazimierskim, pińczowskim i włoszczowskim. Najwięcej zapisano w powiecie kieleckim ziemskim oraz powiatach: ostrowieckim, jędrzejowskim i starachowickim. W naszym mieście, na 385 sześciolatków, naukę w pierwszej klasie rozpocznie 93 maluchów. Najwięcej, bo aż 22 chodzić będzie do "dziewiątki", tylko jeden do "dwójki", trzech będzie w "jedynce", dziewięciu w "szóstce", trzynastu w "dziesiątce", osiemnastu w SP 11, dwunastu w SP 12 i piętnastu w SP 13.


Zdaniem Małgorzaty Szlęzak, zastępcy prezydenta ds. społecznych, jest to efekt prowadzonej przez miasto kampanii pod nazwą "6-latek w szkole".

- W połowie roku szkolnego, w przedszkolach i szkołach podstawowych przeprowadzono cykl spotkań, poświęconych gotowości szkolnej. Specjaliści: pedagodzy i psycholodzy mówili o tym, na co rodzice powinni zwrócić uwagę w zakresie spełniania przez dzieci określonych umiejętności, z uwzględnieniem cech rozwoju społecznego, intelektualnego i emocjonalnego. Myślę, że okazały się pomocne w podjęciu przez rodziców tej ważnej dla przyszłej edukacji ich dzieci decyzji - stwierdziła Małgorzata Szlęzak. - Sądzę, że kampania spełniła także drugi cel: przybliżyła rodzicom rolę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która służy pomocą nie tylko w sytuacjach zaburzeń i dysfunkcji dzieci, ale także pomaga w poznaniu możliwości rozwojowych dzieci, ich zdolności i predyspozycji. W tym roku zapisy do klas I-szych były przedłużone, aby dać rodzicom czas na spokojne rozważenie decyzji i dodatkowe konsultacje.

Dobrze przygotowane są także szkoły. Jeszcze przed rozpoczęciem zeszłego roku szkolnego, wykonano w nich wiele prac, by zapewnić 6-latkom właściwe warunki do zajęć edukacyjnych, z uwzględnieniem dbałości o bezpieczeństwo oraz higienę. W Szkole Podstawowej nr 2 odnowiono salę lekcyjnej dla "zerówki", w SP 6 - powiększono ją, wymieniono instalację elektryczną i odnowiono salę gimnastyczną.

W Szkole Podstawowej nr 9 przeprowadzono remont łazienek oraz sali rekreacyjnej dla najmłodszych uczniów, w "dziesiątce" - wymieniono posadzkę w ich sali, w "jedenastce"- wykładzinę w dwóch salach oraz łazienkach dla najmłodszych, a w "dwunastce", oprócz remontu sali, zakupiono także zabawki.

Widać docenili to także rodzice, którzy zdecydowali się posłać dzieci do szkoły.
Od 1 września 2014 r. obowiązkiem szkolnym mają być objęte wszystkie 6-latki. Proces obniżenia wieku szkolnego pierwotnie został rozłożony na 3 lata szkolne (2009-2012), zaś nowelizacja ustawy przesunęła wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków o 2 lata. W tzw. okresie przejściowym, na wniosek rodziców dziecko sześcioletnie mogło i w najbliższych 2 latach będzie mogło podjąć naukę w klasie pierwszej.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA