fot. Gazeta Starachowicka
Podporucznik Zdzisław Rachtan pseudonim "Halny" został w piątek mianowany Honorowym Obywatelem Miasta Starachowice. Podczas ceremonii wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła również mieszkańcom naszego miasta odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności.
Piątkowa ceremonia, która miała miejsce w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego, to wyjątkowe wydarzenie dla historii miasta Starachowice i jego samorządu. Wyjątkowa uroczystość i wyjątkowi ludzie, którzy w dowód uznania swoich zasług otrzymali państwowe odznaczenia.
Odznaczeni za zasługi
Za "zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowaniu z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej" Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Jerzy Soboń. Za "osiągnięcia w dziedzinie popularyzowania kultury języka polskiego" Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Radosław Robert Pawelec. Za "wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowaniu z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Marian Lasek i Stanisław Leon Szczygieł.
Na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, za "zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Robert Adamczyk, Krzysztof Józef Ćwieluch, Mieczysław Jerzy Gonciarz, Krzysztof Jerzy Karkocha, Maria Mirosława Kowalczyk, Jolanta Maria Krzyżowska, Andrzej Jan Markowski, Tomasz Stanisław Hoffman, Stanisław Pogłódek, Stanisław Leon Szczygieł, Grzegorz Walendzik i Roman Wuj.
Odznaczenia wręczyli wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka- Koruba, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Leszek Bukowski oraz zastępcy prezydenta miasta Starachowice Sylwester Kwiecień i Małgorzata Szlęzak.
Bohater godny naśladowania
W miniony piątek Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Starachowice wyjątkowej osobie, panu Zdzisławowi Rachtanowi pseudonim "Halny". Honorowe Obywatelstwo podporucznikowi nadano w uznaniu zasług: za działalność podejmowaną na rzecz odzyskania niepodległości i udział w walkach zbrojnych prowadzonych w szeregach Armii Krajowej, za patriotyczną postawę podczas całego życia, za wielki wkład osobisty włożony w upamiętnienie bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego oraz za ogromny wkład włożony w wychowanie młodych pokoleń w duchu służby Ojczyźnie.
Jak wynika z biogramu załączonego do uchwały, Zdzisław Rachtan urodził się 9 marca 1924 r. w Wierzbniku, w patriotycznej i zasłużonej dla miasta rodzinie. Ojciec Stefan Rachtan był długoletnim pracownikiem samorządowym, m.in. kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, a stryj Bolesław Rachtan wiceburmistrzem Wierzbnika-Starachowic.
W październiku 1940 r. Zdzisław Rachtan został zaprzysiężony w Narodowej Organizacji Wojskowej. W lutym 1942 r. aresztowany przez Gestapo. Do czerwca 1942 r. był więziony w Kielcach. Uwolniony, wrócił do konspiracji i przeszedł szkolenie podoficerskie. W marcu 1943 r. włączony do oddziału dywersyjnego chorążego Tomasza Wagi "Szorta". "Halny" przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowań "Ponury". Awansowany do stopnia plutonowego, był dowódcą drużyny.
W Zgrupowaniu "Nurta", przemianowanym w operacji "Burza" w 1944 r. na I batalion 2 pp Legionów Armii Krajowej, walczył do czasu rozwiązania Armii Krajowej. W roku 1945 awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1957 r. należał do inicjatorów i realizatorów utworzenia Środowiska Żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"- "Nurt". Wniósł wkład w budowę kapliczki-pomnika na Wykusie, Pomnika Ponurego w Wąchocku, Panteonu Podziemnego Państwa Polskiego w Wąchocku.
Współorganizował liczne uroczystości kombatanckie, w tym pogrzeby swoich dowódców - "Ponurego" w czerwcu 1988 r. i "Nurta" w czerwcu 1994 r. Z Jego inicjatywy Środowisko "Ponury" - "Nurt" przystąpiło, na prawach okręgu, do powstałego w Warszawie w roku 1990 Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, przekształconego następnie w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W drugiej kadencji władz tego Związku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu głównego. Na corocznej koncentracji żołnierzy "Ponurego" i "Nurta" w czerwcu 1995 r. w Wąchocku wybrany został przewodniczącym Zarządu Środowiska Żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"- "Nurt".
Zdzisław Rachtan "Halny" był inicjatorem nawiązania po 1990 r. współpracy Środowiska "Ponury-Nurt" z Policją Świętokrzyską. Współpraca ta zaowocowała uznaniem w czerwcu 1991 roku aspiranta Policji Państwowej Jana Piwnika mjr. "Ponurego" Patronem Policji Świętokrzyskiej oraz ustanowieniem Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Przewodniczącym Kapituł Odznaki od samego początku jej istnienia jest Zdzisław Rachtan ps. "Halny". Ppor. Zdzisław Rachtan "Halny" został również odznaczony Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas uroczystości honorowy gość nie krył wzruszenia i zaskoczenia, faktem, że środowisko Starachowic uhonorowało go tak wyjątkowo.
- Nie wiem, czy potrafię wyrazić w słowach swoją wielką wdzięczność. Jestem ogromnie zaskoczony. Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję takiej chwili. Proszę Państwa, ogromnie się cieszę i dziękuję Bogu.
Zdzisław Rachtan nawiązał do czasów swego dzieciństwa spędzonego w naszym mieście. Mówił o przemysłowym rozwoju miasta o zasługach Stanisława Staszica. Nawiązał do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wspomniał osobę swojego dowódcy Majora Jana Piwnika "Ponurego" i księdza Jana Twardowskiego.
- Ksiądz Twardowski kiedyś powiedział, spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą. Zostają po nich tylko buty i telefon głuchy... To są słowa skierowane do nas wszystkich, aby pamiętać, pamiętać, pamiętać... Dziękuję Państwu bardzo za przybycie. Dziękuję, że uczestniczycie w takim wielkim dla mnie wyróżnieniu. Nigdy się tego nie spodziewałem.
Jako gospodarz głos zabrał zastępca prezydenta Miasta Sylwester Kwiecień.
- Szanowny Obywatelu Miasta Starachowice chciałbym Ci serdecznie podziękować w imieniu mieszkańców naszego miasta, że zechciałeś być jednym z nas.
Przypomnijmy, iż do grona Honorowych Obywateli Starachowic należą: Ksiądz kanonik Tadeusz Czyż, Hans Hoffmann, Antoni Heda "Szary", Marian Teodor Pociecha, Maria Stolzman, Stefan Pastuszka i od 31.08.2012 r. Zdzisław Rachtan ps. "Halny".
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)