fot. Gazeta Starachowicka
Koncerty z okazji Dni Kultury Polskiej w ukraińskim mieście Bar, to już tradycja, ale w kalendarz na stałe wpisały się również Dni Kultury Ukraińskiej odbywające się w Starachowicach. Z tej właśnie okazji od 5 do 9 września br. delegacja z rejonu barskiego gościła w naszym mieście a zespoły związane z tamtejszym stowarzyszeniem Polaków występowały przed starachowicką publicznością.
Kolejna już edycja pn. "Dni Kultury Ukraińskiej w Polsce" została zorganizowana w ramach partnerskiej współpracy nawiązanej przed siedmiu laty pomiędzy Powiatem Starachowickim a Powiatem Barskim w Obwodzie Winnickim oraz Barskim Rejonowym Kulturalno - Oświatowym Stowarzyszeniem Polaków na Ukrainie. Podczas kilku dni wizyty w Polsce goście odwiedzili m.in. bałtowski Jura Park, a młodzież i członkowie zespołów muzycznych oraz przedstawiciele Zarządu Barskiego Stowarzyszenia Polaków uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami władz naszego powiatu w siedzibie Bursy starachowickiego CKP-u.
Rozmawiali o inwestycjach
Wizyta ukraińskich gości była doskonałą okazją, aby poruszyć temat powstającego w Barze Domu Kultury Polskiej, którego budowa musiała zostać wstrzymana z powodu dużych zmian, jakie zaszły w cenach materiałów budowlanych na Ukrainie. Kwota przyznana na ten cel przez inwestora, którym jest Senat Rzeczypospolitej okazała się za mała na pełne wyposażenie obiektu oraz wykonanie nieprzewidzianych inwestycji, m.in. klimatyzacja salki koncertowej w Domu Polskim. O możliwości pozyskania dodatkowych środków, które są niezbędne do zakończenia budowy, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski wraz z prezesem Barskiego Rejonowego Kulturalno - Oświatowego Stowarzyszenia Polaków na Ukrainie Artutem Cyciurskim i członkiem Stowarzyszenia Arkadiuszem Gołubiewem rozmawiali z dyrektorem Biura Polonii, które działa przy Senacie.
Śpiewali i tańczyli
Ważnym wydarzeniem Dni Kultury Ukraińskiej były dwa koncerty, podczas których publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać zespołów folklorystycznych oraz chórów działających na terenie powiatu starachowickiego oraz regionu barskiego. Podczas piątkowego (7. 09.br) koncertu w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Teatr Muzyczny Nad Kamienną zaprezentował tradycyjnego "Poloneza", a tuż po nim na scenie pojawił się Chór Kameralny "Cantica Anima" pod batutą Ludmiły Chałabudy. Publiczności podobał się również występ Nauczycielskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Krystyny Kowalczyk. Natomiast porządną dawkę folkloru zagwarantowała grupa Źródełko, którą kieruje Lidia Kibitlewska oraz Zespół Ludowy "Gromada" i Kapela Ludowa "Sąsiedzi" z Tychowa Starego. Nie zabrakło również bardziej współczesnego repertuaru w wykonaniu solistek z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach: Małgorzaty Gąś oraz Kamili Jankowicz. Zupełnie inny wydźwięk miał natomiast sobotni (8.09.br) koncert w wąchockim opactwie. Muzykę sakralną goście mogli usłyszeć w wykonaniu barskiego chóru "Cantica Anima" oraz Dziewczęcego Chóru Kameralnego "Portamento" i Zespołu Wokalno - Instrumentalnego "Prymka" pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek. Wzruszającym momentem było niewątpliwie wspólne wykonanie "Modlitwy o pokój" oraz "Gaude Mater Polonia". Goście mogli również wysłuchać wiązanki melodii ukraińskich oraz kompozycji Skoryka zaprezentowanych przez nauczycielki Szkoły Muzycznej w Barze: Walentynę Kibitlewską i Janinę Wychowaniec.
Spotkanie w gminie Mirzec
Grupa przedstawicieli Gminy Gajowe przebywała w gminie Mirzec 6 i 7 września br. Pierwszego dnia pobytu goście z zagranicy zwiedzili Dworek Modrzewiowy w Mircu, kurzą fermę państwa Niewczasów oraz gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez Agnieszkę Idzik - Napiórkowską. Podziwiali także wielofunkcyjne boisko w Tychowie Nowym oraz mieli okazję spotkać się z zespołem Gromada z Tychowa Starego. Natomiast drugi dzień wizyty rozpoczął się podpisaniem dokumentu o współpracy obu gmin: wzajemnych wizytach mieszkańców oraz organizacji wymian pomiędzy przedsiębiorcami, rolnikami, ludźmi kultury, nauki, oświaty, ochrony zdrowia i sportu a także studentami i młodzieżą. Goście wraz z wójtem Markiem Kukiełką, przewodniczącym RG Mirosławem Sewerynem, wiceprzewodniczącym Janem Raczyńskim oraz radnym Janem Myszką odwiedzili Szkołę Podstawową i Gimnazjum Publiczne w Mircu, gdzie zostali serdecznie przywitani przez dyrektorki obydwu placówek: Alicję Raczyńską i Teresę Gach. Po krótkim zapoznaniu się z wyglądem i organizacją szkół wszyscy złożyli wizytę w Publicznym Przedszkolu kierowanym przez Renatę Koriat. Miłym akcentem ostatniego dnia pobytu w gminie było także spotkanie w osińskim Centrum Twórczości Ludowej, gdzie panie z zespołu Osinianki wraz z Małgorzatą Spadło zgotowały ukraińskim przyjaciołom niezwykle gorące przyjęcie.
(Kas)
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)