AAA
Szkolny Klub Wolontariatu
W ZSZ nr 2
Niedziela, 23 grudnia 2012r. (godz. 14:23)

Uczniowie z klas o profilu socjalnym Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach pracują w ramach wolontariatu z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Zajęcia te rozwijają umiejętności interpersonalne i wychowawcze, uczą podejmowania decyzji, współpracy i odpowiedzialności.

fot. Gazeta Starachowicka

Klub Wolontariusza powstał w ZSZ nr 2 jesienią 2007 roku. Wtedy to szesnaścioro uczniów zdecydowało się bezinteresownie pomagać niepełnosprawnym dzieciom, a pięciu ukończyło szkolenie pn. "Praca z dziećmi z uszkodzonym mózgiem". Na wsparcie uczniów mogli liczyć też rodzice i potrzebujący pomocy w nauce. Rokrocznie w czasie wakacji organizowane są także zajęcia dla dzieci, które muszą poprawić oceny.


Wolontariusze pracują z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. m.in. z ADHD, zespołem Downa, upośledzeniem lekkim i umiarkowanym lub autyzmem. Młodzież spotyka się z nimi na terenie szkoły w ramach pozalekcyjnych zajęć, a praca organizowana jest w obecności wychowawcy zatrudnionego w placówce. Każdy wolontariusz ma pod opieką jedno dziecko, dzięki czemu może zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne. Młodzi ludzie pracują najczęściej w okresie od października do końca maja, a w ciągu roku szkolnego 2009/2010 wypracowali aż trzysta godzin. Asystowali szkolnemu psychologowi podczas zajęć socjoterapeutycznych. W wakacje jedna z dziewcząt codziennie odwiedzała 10 - letnie dziecko dotknięte autyzmem.

Wolontariusze biorą udział w cyklicznych szkoleniach i warsztatach, podczas których poruszane są zagadnienia dotyczące diagnozy własnych trudności w pracy z osobami niepełnosprawnymi w wielu obszarach.

- Rokrocznie w klasach pierwszych zachęcamy uczniów do pracy w ramach wolontariatu na rzecz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Grupa wolontariuszy liczy od 10 do 16 osób i rekrutuje się spośród uczniów klas I, II i III Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2.
Dotychczasowe doświadczenia z pracy, informacje zwrotne uczestników tych przedsięwzięć i analiza zebranych od nich oczekiwań, potrzeb i wniosków, decydują o kontynuacji tego typu przedsięwzięć - powiedziała GAZECIE pomysłodawczyni i opiekunka klubu Elżbieta Staniszewska.

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA