fot. Gazeta Starachowicka
"Wszyscy Byliśmy Harcerzami" - to nazwa zespołu, który powstał po to, by sprawić innym radość i umożliwić wirtualny powrót do lat młodości. Mimo że tworzą od paru miesięcy, już wydali debiutancki krążek pt. "Trzy pióra". Szybko zyskali popularność wśród słuchaczy. Teraz koncertują na terenie całej Polski i są kochani w harcerskim środowisku.
Mowa o piątce muzyków: Danielu Konatowiczu (Druh Ksywa, gitarzysta), Mirosławie Wójciku (Druh Zir, perkusja) wywodzących się z Iłży, oraz radomianach: Marcinie Rzońcy (Druh Jaskuł, wokalista), Robercie Stolarku (Druh Czorny, gitara) i o Andrzeju Niedźwieckim (Druh Niedźwiedź, basista) rodem z Tychów. Na co dzień każdy z nich jest z innej bajki.
- Czorny i Jaskuł działają na przykład w polityce i w warszawskim samorządzie. Są radnymi. Niedźwiedź jest muzykiem. Ksywa to przedsiębiorca. Ja również prywatna inicjatywa - opowiada o sobie i kolegach z zespołu Druh Zir.
Dwa razy w tygodniu, w weekendy, na koncertach, ta piątka zmienia się w dobrze funkcjonującą rockową maszynę.
- To chyba także przez to, że wszyscy byliśmy harcerzami i nic nam nie jest straszne - dodał z uśmiechem Zir.
A poznali się dwadzieścia lat temu na rockowych scenach.
- Graliśmy i gramy do dziś w dwóch różnych zespołach McARON z Radomia i NO SMOKI z Iłży. Mocny punk rock, lata młodości, wspólne koncerty, festiwale. Taka dobra rockowa przyjaźń - mówił Druh Jaskuł.
- Mieliśmy co prawda przerwę w kontaktach. Troszkę się postarzaliśmy i rozjechaliśmy w różne strony świata, ale w końcu spotkaliśmy się w Warszawie - dodał Druh Ksywa.
- I wtedy wpadł mi do głowy pomysł na wspólne granie. Połączyć siłę rocka i punk rocka z szumem rwącego potoku, trzaskaniem ogniska i wspomnieniami, czyli piosenką harcerską. I zagrać to wszystko z przyjaciółmi - wtrącił Jaskuł.
Pierwszym kawałkiem w harcerskim klimacie, w nowej aranżacji, który zagrali razem, była piosenka "Krajka". I od tego wszystko się zaczęło...
- Na próbę NO SMOKI przyszedł Jaskuł z gotową aranżacją tej legendarnej piosenki, którą wszyscy znamy i pamiętamy z harcerskich rajdów i biwaków. Zagraliśmy. Wyszło ciekawie. Od słowa do słowa stwierdziliśmy, że zakładamy nowy zespół - opowiada Druh Zir - Potem przyszło wertowanie śpiewników, przypominanie piosenek sprzed lat, spory i awantury na próbach - dodaje z uśmiechem.
Artyści nie oszczędzali się i od razu rozpoczęli pracę nad płytą. Chcieli w ten sposób odkryć harcerskie i turystyczne piosenki na nowo. Pokazać, że nadal mają nieprawdopodobną siłę wspomnień. Wiosną tego roku zagrali koncert dla przyjaciół w warszawskim klubie Hybrydy. Tam spotkali muzyka i producenta Andrzeja "Emolla" Kowalczyka.
- Niemal od ręki zdecydował się z nami współpracować przy tym projekcie. W czerwcu weszliśmy do studia Polskiego Radia Olsztyn. Potem jeszcze dopieszczanie, mixy i już w listopadzie tego roku na rynek trafiła nasza debiutancka płyta "Trzy pióra". Dwanaście wspaniałych znanych i lubianych harcerskich i turystycznych hitów, w mocno zaskakujących aranżacjach - mówi Druh Niedźwiedź.
Znaleźć na niej można klasyczne harcerskie piosenki jak "Stokrotkę", "Krajkę", czy "Płonie ognisko", do której grupa nagrała teledysk. Są też te mniej popularne: "Bieszczady rock`nd roll", czy "Mój świat".
- Mamy też autorski kawałek pt. "Wszyscy Byliśmy Harcerzami", przez który chcieliśmy pokazać, skąd wziął się ten pomysł i dla kogo powstał - mówi Jaskuł. - Oczywiście, jak każdą harcerską imprezę kończymy "Pieśnią pożegnalną", a jako bonus słuchaczy czeka przepiękna aranżacja "Jaworzyny" w wykonaniu Andrzeja "Emolla" Kowalczyka. Oczywiście z chórem wszystkich członków zespołu - nie kryje satysfakcji Jaskuł.
Płyta dostępna jest w sklepach muzycznych. Można ją zamówić również przez Internet, na stronie wydawcy www.sonicrecords.pl bądź przez www.empik.com. Również na koncertach, gdzie każdy fan otrzyma ją z dodatkiem specjalnym, czyli z autografami wszystkich członków WBH. Patronat nad nią objął sam Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.
- To dla nas wielki honor - powiedział Jaskuł.
- Komendant trochę się obawiał, jak nas przyjmą druhny i druhowie na Dniach Chorągwi Mazowieckiej, czy nie będzie to dla nich szokiem, czy nie uznają tego za profanację. I choć czasem pojawiają się głosy, że niektórzy wolą klasyczne wykonania tych pieśni i piosenek, to jednak dzisiejsi harcerze przyjęli nas wspaniale. I wspaniale się bawili - mówi Zir.
Zaproszeń od harcerzy na imprezy ciągle im przybywa.
- Chcemy nadal mieć związek z duchem harcerstwa. Ono było i jest dla nas ważnym elementem życia i choć nie jesteśmy w służbie czynnej, to lata młodości wspominamy z radością. Także na tej płycie - dodał z uśmiechem Jaskuł.
- Fajne jest to, że WBH może grać, i na imprezach harcerskich, i na imprezach undergroundu, jak ostatnio na punkowym Festiwalu Muzycznego Niepokoju w legendarnym toruńskim klubie "Od Nowa". Bo przecież wszyscy byliśmy harcerzami - dopowiedział Czorny.
A z czego są najbardziej dumni?
- Z nagrania płyty z fantastycznymi ludźmi, w fantastycznym studio i dla fantastycznych odbiorców - powiedział Niedźwiedź.
- Także z tego, że - mimo iż zbliżamy się do czterdziestki - ciągle nam się chce grać. I bawić. Siebie i innych. I mamy pomysły na kolejną płytę - zdradził Jaskuł.
- Że się przyjaźnimy, po tylu latach. Kto by pomyślał - mówi z uśmiechem na twarzy Ksywa.
Jest szansa, że muzycy niebawem odwiedzą rodzinne strony.
- Już wkrótce, podczas finału WOŚP, prawdopodobnie po koncercie w Warszawie (Arena Ursynów) przyjedziemy do Iłży. Mamy także zaproszenia do Wrocławia, Kielc czy na Pomorze - powiedział Czorny.
- Jeśli nie WOŚP, to z całą pewnością już na wiosnę zawitamy do Iłży i do Radomia. Kalendarz koncertów dopiero się tworzy, a my chcemy ich grać jak najwięcej - dodał Jaskuł.
Zapytani przez GAZETĄ czego można im życzyć, zgodnie odpowiedzieli...
- Tego, czego WBH życzy wszystkim - samej życzliwości wokoło, dużo miłości i przyjaźni. Jak najwięcej czasu na wspomnienia. Piękne wspomnienia. Dużo muzyki w życiu codziennym. Oczywiście muzyki zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami - mówią.
- A nasze muzyczne marzenia? Zapaść w pamięć słuchaczy i widzów. Przypomnieć im, że powrót do przeszłości jest możliwy. Powrócić choć na parę chwil na biwak, obóz, ognisko. Grać, grać, grać - mówi wokalista.
Oby się zatem spełniły, czego im życzymy! Za kontakt z zespołem i organizację koncertów odpowiada Andrzej Marzec i agencja AMC (22 839 35 05, www.amc.pl).
(J)
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)