AAA
Geopark nad Kamienną?
Podpisali deklaracje, w planach są porozumienia
Czwartek, 28 lutego 2013r. (godz. 18:18)

Powraca pomysł utworzenia Geoparku Doliny Kamiennej z siedzibą w Starachowicach. W środę(20 lutego) deklarację przystąpienia do tej inicjatywy podpisali przedstawiciele samorządów, Lasów Państwowych, muzeów oraz organizacji, a także Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Chcą oni wziąć udział we wdrażaniu koncepcji i włączyć się w realizację zadań, poprawiających dostęp do geostanowisk i pozyskanie terenów, pokazujących walory geologiczne tego obszaru.

fot. Gazeta Starachowicka

Trudno o lepsze miejsce do tego typu rozważań niż starachowickie Ekomuzeum, które powstało na kanwie bardzo podobnych przemyśleń. O potrzebie utworzenia obszaru wspólnego pod względem historycznym i kulturowym, który nawiązuje przecież do idei Geoparku, mówił już w roku 1983 Jan Pazdur, a funkcjonujący dziś obiekt mógłby stać się centrum administracyjnym "Doliny Kamiennej", na co zwracał uwagę wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Naszym dodatkowym atutem są doświadczenia, zdobyte przez powiat w ramach realizacji projektu "Nad Czarną i Kamienną", bo właśnie przez ten mniej więcej teren miałby przebiegać przyszły Geopark, a konferencja, jaka odbyła się w środę miała zintegrować zainteresowane tym środowiska.


ZAMÓW REKLAMĘ W PORTALU WIRTUALNE STARACHOWICE

- Duże i ważne pomysły rodzą się długo i w bólach - mówił starosta Andrzej Matynia. - Nie znaczy to jednak, że trzeba się do nich zniechęcać czy tracić nadzieję. Projekt wydaje się na tyle ciekawy, że każdy z nas odnajdzie w nim miejsce dla siebie, a za kilka czy kilkanaście lat będziemy mogli powiedzieć z dumą, że udało się go wspólnie zrealizować.

Po raz pierwszy o tym pomyśle zaczęto mówić niespełna 10 lat temu, a teraz odżył na nowo. Bo obszar, co podkreślał prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, jest dość wyjątkowy, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historii kultury - również materialnej - powiązanej z występującymi tutaj zasobami naturalnymi. Geopark mógłby stanowić geologiczno-przyrodniczy punkt wyjścia dla integracji wielu dziedzin wiedzy i edukacji, przede wszystkim archeologii i historii - od paleolitu, poprzez neolit, epokę żelaza okresu rzymskiego i dalej po czasy średniowiecza i Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Miałby zajmować całą dolinę rzeki Kamiennej, począwszy od źródła w Skałkach "Piekło", a na Bałtowie skończywszy. Zahaczałby też o Gliniany Las, gdzie znajduje się dzisiaj największa udokumentowana liczba szlaków dinozaurów na m kw.

Sukces tego pomysłu, o czym także wspominał, zapewnić może jedynie harmonijna współpraca naukowców, samorządowców i przedsiębiorców, stąd deklaracja, podpisana przez wiele podmiotów, które - uznając za cenny obszar Geoparku - zapowiedziały wstępnie uczestnictwo we wdrażaniu koncepcji, opracowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Rozważają także możliwość włączenia się w realizację konkretnych zadań, poprawiających dostęp do geostanowisk oraz pozyskanie terenów, ukazujących walory geologiczne tego obszaru. Nadzór naukowy i współpracę w realizacji zadań miałby pełnić PIG-PIB, który w swoim najnowszym edukacyjnym projekcie "Zrozumieć Ziemię" (dotyczy zajęć dla uczniów), odnosi się w części do Geoparku, co w przyszłości może zapewnić jeszcze większą promocję.

Deklaracja na razie miała charakter wstępny i nie rodzi dla instytucji i osób, które ją podpisały, żadnych konsekwencji finansowych czy prawnych. Te zostaną zawarte w przewidzianych w późniejszym okresie porozumieniach.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA