AAA
Cyfrowa replika zabytkowego zamku
Iłża
Sobota, 20 kwietnia 2013r. (godz. 18:48)

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi od 2012 r. w okolicach Iłży projekt naukowy pt. "Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego". Pracami kieruje dr Rafał Zapłata z Instytut Nauk Historycznych tej uczelni.

fot. Gazeta Starachowicka

Projekt naukowy skupia się na opracowaniu metod nieinwazyjnych, jak również na badaniu, dokumentowaniu i rozpoznawaniu dziedzictwa kulturowego (archeologicznego i historycznego), którego częścią są ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży.


Wpisuje się w nowoczesne inicjatywy na rzecz badania zabytkowej architektury oraz dziedzictwa archeologicznego. Od 2012 r. UKSW, przy współpracy ze specjalistami geoinformacji i teledetekcji, prowadzi wieloaspektowe i nieinwazyjne prace dokumentacyjne ruin zamku biskupów krakowskich w Iłży, na bazie których ma powstać m.in. cyfrowa replika 3D zabytku. Bezdotykowy pomiar przestrzenny ruin zamku w Iłży tworzy tym samym podwaliny pierwszej i jedynej dla tego obiektu całościowej dokumentacji pomiarowej, obiektu o wyjątkowych walorach poznawczych i kulturowych.

Ubiegłoroczne prace przy realizacji projektu skupiły się przede wszystkim na budowie Systemu Geoinformatycznego dziedzictwa kulturowego oraz gromadzeniu danych teledetekcyjnych i wykonywaniu pomiarów m.in. skanerem światła strukturalnego, który umożliwia bardzo dokładną dokumentację przestrzenną zabytków również w terenie. Dotychczasowe prace nieinwazyjne oraz wstępne analizy zasobu cyfrowego, w połączeniu z powierzchniowymi badaniami archeologicznymi, przyniosły pozytywne rezultaty, poszerzając bazę źródłową regionu i rozpoznając nieznane dotychczas walory kulturowe pobliskich obszarów leśnych oraz terenów rolniczych.

Prace naukowe finansowane są z programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015.

(az)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA