W niedzielę 25 stycznia br. Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, Wicestarosta Agata Wojtyszek, Członek Zarządu Powiatu Lidia Dziura i Przewodnicząca Rady Powiatu w Starachowicach Bożena Wrona uczestniczyli w centralnych obchodach 152 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego zorganizowanych w Wąchocku. Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w piątek w Szydłowcu, kontynuowane były w Suchedniowie i Bodzentynie.Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przy dworku Langiewicza od złożenia wiązanki pod tablicą poświęconą 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Po złożeniu wiązanki uformowano kolumny i poczty sztandarowe, które przemaszerowały pod pomnik generała Mariana Langiewicza. Komendantem marszu był Daniel Woś ze Związku Strzeleckiego "STRZELEC". Przy pomniku dyktatora powstania zebrali się parlamentarzyści w tym Senator Jarosław Rusiecki i Posłowie Krzysztof Lipiec oraz Andrzej Bętkowski, Wicewojewoda Świętokrzyski Paweł Olszak, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej generał dywizji Bogusław Pacek, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś,przedstawiciele samorządów Bodzentyna, Suchedniowa, Szydłowca, Wąchocka i Starachowic, członkowie Związku Strzeleckiego "STRZELEC", zgrupowania kombatanckie oraz mieszkańcy Wąchocka.
Po powitaniu uczestników uroczystości historię udziału mieszkańców Wąchocka w Powstaniu Styczniowym przypomniał Sebastian Staniszewski Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem generała Langiewicza. O godz. 10,30 w Opactwie Cystersów odbyła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji powstańców.
Powstanie Styczniowe było bardzo ważnym okresem w dziejach Wąchocka. Tutaj w dniach od 23 stycznia do 3 lutego 1863r. znajdowała się kwatera Mariana Langiewicza i baza szkoleniowa wojsk powstańczych. Mieszkańcy Wąchocka brali w powstaniu czynny udział, za co władze carskie po stłumieniu zrywu narodowowyzwoleńczego nałożyły na miasteczko szereg represji. Wąchocczanie dostarczali powstańcom żywność, opiekowali się rannymi, byli łącznikami, a wielu wstępowało do powstańczych oddziałów. Wąchocki Obóz Langiewicza stał się słynny w całym kraju. Mieszkańcy Wąchocka przez długi czas byli prześladowani za popieranie ruchu powstańczego, a miasto uległo zniszczeniu. Za aktywny udział w Powstaniu Styczniowym w 1869r. stosując się do postanowień carskiego ukazu Komitet Urządzający Królestwa Polskiego odebrał Wąchockowi prawa miejskie. Wielu Wąchocczan zesłano na Sybir. Wielu z nich nie wróciło. Pamięć o tamtych wzniosłych chwilach braterstwa jest żywa do dziś wśród mieszkańców Wąchocka.
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)