AAA
SSE dziesiąta w świecie!
Wielki sukces małej strefy
Niedziela, 20 czerwca 2010r. (godz. 20:45)

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” jest jedną z najlepszych na świecie pod względem opłacalności inwestycji. Zajęła 10. miejsce w rankingu prestiżowego magazynu „fDi” z grupy „Financial Times”. Choć trudno się jej równać z globalnymi potentatami, jak strefa Waigaoqiao w Szanghaju, Airport Free Zone w Dubaju, czy San Luis Potosi w Meksyku, dowiodła, że mały potrafi dużo.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Taneczne show w SCK

Poprzednia wiadomosc:
ť Jubileuszowa „Trójka”

Ranking potwierdził bardzo mocną pozycje Azji w przyciąganiu inwestycji bezpośrednich. Szczególnie konkurencyjne systemy wspierania inwestycji stworzyły Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których skala ułatwień dla inwestorów jest ogromna.


Nie do przecenienia są uproszczenia administracyjne w zakładaniu i prowadzeniu biznesu. I choć Polsce daleko jeszcze do tych standardów, wydaje się, że powoli zaczyna nadrabiać te zaległości, o czym świadczy pojawienie się w tym prestiżowym rankingu trzech polskich stref.

A trzeba wiedzieć, że do badania „fDi Magazine” zaproszono początkowo ponad 700 stref wolnego handlu czy specjalnych stref ekonomicznych, które oceniano w ośmiu kategoriach - ekonomiczny potencjał, opłacalność inwestycji, infrastruktura, komunikacja, zachęty dla inwestorów, strategia promocji zagranicznej, dostępność lotnicza, a także morska.

W klasyfikacji ogólnej rankingu światowych stref ekonomicznych, prezentującym 25 najlepszych lokalizacji pod inwestycje, na miejscu 11. znalazła się strefa łódzka, zaś na 17. wałbrzyska. SSE Starachowice zajęła 10 miejsce, w globalnym rankingu stref ekonomicznych, pod względem atrakcyjności kosztowej.

- W praktyce oznacza to, że nasza strefa należy do jednej z najlepszych pod względem efektywności ekonomicznej, czyli najszybciej przynosi zamierzone efekty tym, którzy w niej zainwestowali – tłumaczy wiceprezes SSE Cezary Tkaczyk. - A to dla inwestorów jest jednym z najważniejszych wskaźników.

- Z pewnością wykorzystamy to do celów marketingowych – mówi prezes Marek Bogumił. – I przy każdej okazji będziemy o tym fakcie wspominać. Bo to ogromny sukces, zwłaszcza dla tak małej strefy jak nasza.

- Ranking idzie w cały świat. Właśnie otrzymałem telefon z Antypodów – mówi GAZECIE C. Tkaczyk. – Staliśmy się sąsiadami stref z całego świata. Między innymi tych największych, w których inwestuje po kilka tysięcy firm i gdzie poziom wsparcia ze strony władz rządowych i samorządowych jest nieporównywalnie większy niż u nas.

To dla nas ogromne wyróżnienie, ale podchodzimy do tego z dużą dozą skromności – przekonuje Tkaczyk. - Znamy swoje miejsce w szeregu. Daleko nam do Łodzi, która ma własny port lotniczy i o wiele lepszą infrastrukturę, czy nawet Wałbrzycha.

Tym bardziej nie możemy konkurować z globalnymi potęgami, gdzie są zaangażowane gigantyczne pieniądze. Ale okazuje się, że także mniejsze lokalizacje, takie jak nasza, mogą być w jakiejś kategorii atrakcyjne.

- Dzisiejszy sukces pokazuje wyraźnie, że decyzja o ulokowaniu strefy w Starachowicach, jaka zapadła trzynaście lat temu, była dobrym ruchem – uważa M. Bogumił.

Obaj prezesi mają nadzieję, że będzie to kolejny argument dla władz, by stale i zdecydowanie poprawiać jakość infrastruktury, a także pozyskiwać nowe tereny inwestycyjne.

- Nasz kapitał inwestycyjny nie pozwala na duże ruchy, dlatego cały czas prosimy i zabiegamy u władz o nowe tereny inwestycyjne – z dobrą infrastrukturą, aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego i uregulowaną kwestią prawną – mówi C. Tkaczyk. - Jeśli uda się nam je pozyskać, to możemy zagwarantować, że zrobimy wszystko, by nasze miejsce w rankingu było jeszcze wyższe

Jednak ważniejsza od tytułów, jak twierdzi Tkaczyk, jest satysfakcja z rozwijających się firm, które jeszcze niedawno świeciły pustkami.

- To one nakręcają koniunkturę, a rankingi są tylko subiektywnym odzwierciedleniem pewnego stanu rzeczy – uważa wiceprezes SSE. - Największą satysfakcję daje nam poczucie zrealizowanych inwestycji, dotrzymanych obietnic i to, że miasto żyje, a nie zamiera.

Raport został już opublikowany w internecie. W wersji papierowej pojawi się w wydaniu czerwcowo – lipcowym magazynu „fDi”.

(An)

PRZECZYTAJ TAKZE:
blus12 - 12-06-2012 08:44
.....hmm to pewnie można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć......pewnie myśli czy nie dostanie jakiegoś gratisu w formie jakiegoś sprzętu dla ukochanej OSP - to nic że sikawki byłyby papierowe ale co tam.....
Star 266 - 12-06-2012 07:46
http://biznes.onet.pl/chinski-nuctech-przeswietla-polske,18564,5157656,1,prasa-detal Ciekawe czy Pawlak wogóle w takich lub podobnych sytuacjach myśli o Starachowicach ? PS. Ma ktoś słownik mandaryńskiego ? :)
roberttof - 22-06-2010 10:50
chlopie tych bredni , ktore wypisujesz nie da sie czytac , zajmij sie praca na MAN-ie , ktora i tak ci kiepsko idzie , a nie bedziesz nas czestowal swoimi "madrosciami ludowymi" . Największe sukcesy SSE odnosni właśnie w Morawicy .
dspisme - 22-06-2010 01:34
Eh. Stanowczo wolę niepoprawnych optymistów niż pesymistów. :)
Stan80 - 21-06-2010 23:12
Z czego tu sie cieszyc, gdzie tu sukces jak twierdzi pan prezes. W tym rankingu brane byly pod uwage tylko koszty budynkow, powierzchni magazynowej, gruntu nieuzbrojonego, mediow ( wody, energii elektrycznej) i lokalnej sily roboczej nisko, srednio i wysokowykwalifikowanej - i nic wiecej.
iceman - 21-06-2010 20:10
chlopie tych bredni , ktore wypisujesz nie da sie czytac , zajmij sie praca na MAN-ie , ktora i tak ci kiepsko idzie , a nie bedziesz nas czestowal swoimi "madrosciami ludowymi" .
Priest - 21-06-2010 20:08
ehhh ludzie powinniśmy się cieszyć z tego wyniku, ile polskich miast jest w tym rankingu ponad nami wie ktoś?
roberttof - 21-06-2010 10:35
Ściągną do Morawicy . W Starachowicach zostały same ugory przemysłowe .
dj_ip - 21-06-2010 08:05
Gdyby nie te "obozy pracy" to już dawno byś umarł z głodu, bo nikt nie miałby pieniędzy że wypłacić Ci jakikolwiek zasiłek lub zapomogę, lub utrzymać państwowe miejsca pracy
Prze Mysław - 21-06-2010 00:44
gratulacje, dzięki temu do miasta może ściągnie więcej wyzyskiwaczy by założyć tu swój oddział obozu pracy :)
beethoven - 20-06-2010 22:37
Tylko pogratulować, i żeby przez to zjawiały się w Naszym mieście kolejne firmy!
REKLAMA