AAA
„Zamach” w Rynku (zdjęcia)
Sroda, 20 pazdziernika 2010r. (godz. 23:58)

Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Karol Gorzkowski

Przedstawieniem „Zamach”, organizatorzy przyciągnęli na płytę główną starachowickiego Rynku wielu mieszkańców i uczniów szkół. Żywą lekcję historii z zapartym tchem oglądali nie tylko pamiętający to wydarzenie starsi mieszkańcy Starachowic, ale także dzieci i młodzież.

Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Karol Gorzkowski
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Karol Gorzkowski
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Marcin Słoka
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Karol Gorzkowski
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
Inscenizacja na rynku w Starachowicach
fot. Karol Gorzkowski

W środę w samo południe na płycie głównej starachowickiego Rynku, odbyła się plenerowa inscenizacja zatytułowana „Zamach”. Przedstawiony w niej został atak przeprowadzony 25 maja 1944 roku na radomskiego inspektora gestapo Ericha Schutze, w którego wcielił się Szczepan Mróz – prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”.


Podczas zaprezentowanego pokazu, licznie przybyli mieszkańcy, a także uczniowie starachowickich szkół mogli poznać czasy II wojny światowej. Przedstawione zostało getto, które było zlokalizowane w miejscu dzisiejszego Rynku. Przybliżenia tego faktu podjęli się pracownicy Urzędu Miejskiego i Starachowickiego Centrum Kultury, działacze organizacji pozarządowych oraz uczniowie starachowickich szkół ponadgimnazjalnych.

Całej imprezie patronował prezydent miasta Wojciech Bernatowicz, który wraz ze starostą starachowickim Andrzejem Matynią i sekretarzem miasta Wojciechem Wiśniosem przyglądał się przygotowanemu przedstawieniu.

Sam scenariusz, którego napisaniem zajął się Aleksander Łącki zawierał: konspiracyjny wykład, przesłuchanie więźnia, konspiracyjną akcję Polaków, biesiadowanie funkcjonariuszy gestapo oraz tytułowy zamach.

Po przedstawieniu prezydent miasta Wojciech Bernatowicz złożył kwiaty i znicze pod kamieniem upamiętniającym wydarzenia z 25 maja 1944 roku i poległych w tamtym wydarzeniu żołnierzom. Następnie odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i oficjalnie zakończono uroczystość.

Ciekawa, bardzo realistyczna scenografia i efekty pirotechniczne znacznie ożywiały całe przedstawienie. Wykorzystanie rekwizytów trafnie odzwierciedlało czasy przedstawienia. Wjazdy do getta stworzyły budka z szlabanem, na słupach wisiały flagi III Rzeszy oraz tabliczki z nazwą ulic – Adolf Hitler Platz, stoiska kupieckie, na których różne przedmioty oraz słupy ogłoszeniowe z afiszami informującymi z pewnością pomagały w wyobrażeniu sobie prezentowanych czasów.

Samochody i motocykle z koszami oraz żołnierze w gestapowskich mundurach byli największą atrakcją dla oglądających po inscenizacji. Publiczność mogła oglądać przedstawienie na wystawionym dużym ekranie, na którym wyświetlane były także sceny, które nie można było zobaczyć na żywo. Główna postać Ericha Schutza zaprezentowana została realistycznie i z zawarciem wszelkich szczegółów.

Karol Gorzkowski

PRZECZYTAJ TAKZE:
Oscar - 28-10-2010 17:19
Ale z czego mam się cieszyć? z faktu ze nie wszyscy mogli obejrzeć? Bezsensu. :)
Sharp52vol - 28-10-2010 17:09
Za przeproszeniem nie płaczmy o daty. Cieszmy się ze wg taki coś miało miejsce w Starachowicach.
Messi - 24-10-2010 03:45
Twoja ''argumentacja'' jest żadną argumentacją.prawda jest taka,że jak się coś robi to porządnie... D.GR ma rację,bądzmy skrupulatni i jeśli robimy inscenizację to róbmy to poważnie,z zachowaniem zgodności co do dat.
ArabesQ - 24-10-2010 01:01
Wyobraź sobie ze sck w kazdym miesiacu działa w 20 różnych imprezach, i to był jedyny wolny termin który zresztą był przestawiany 100 razy.
D.GR - 23-10-2010 23:41
Zastanawia fakt bo znam przy całym szacunku obu Panow Łąckiego i Mroza, czym sie kierowali i jak ich namówiono albo jaki był cel tego kłamstwa historycznego, które miało miejsce 20 października. Tak to trzeba nazwać bo każdy rzetelny historyk tak to oceni. Nie chodzi o dakt zamachu ale terminu inscenizacji której formy jestem z [...]
D.GR - 23-10-2010 10:22
no fajne show historyczny to było jak w filmie underground- /film o czarnym/ coś siś nam daty zamachu przestawiły. Teraz następna inscenizacja trafi akurat w dobrą date 11 listopada. Jestem za takimi inscenizacjami, ale na zdrowych zasadach bez słodzenia i dzwinych zapotrzebowań.
Marek Materek - 23-10-2010 10:08
Świetne przedsięwzięcie i rzeczywiście Aniu szkoda, że nie każdy mógł je zobaczyć bo naprawdę było warto! Musiałem zrobić sobie przerwę w pracy, żeby wybrać się do Rynku, ale wiem, że wiele osób takiej możliwości nie miało. Dobrze, że zobaczyć to mogli uczniowie i nauczyciele plus osoby, które mogły w tym czasie być w rynku. Al [...]
a_anka - 23-10-2010 00:14
masz GrzesiekM rację, że to duże przedsięwzięcie i właśnie dlatego fajnie by było jakby każdy miał szasnę je zobaczyć a nie tylko uczniowie, nauczyciele i bezrobotni...
D.GR - 22-10-2010 22:17
Grób Papiego jest przy głównej aleji cmentarza na zgodnej wchodzac głowna brama idziecie do góry i przy pierwszej krzyzówce po lewej stronie. Na grobie jest postument krzyża Walecznych z duzymi literami wypisane jego nazwisko. Potwierdzam raz jeszcze stoi stara swieczka i nic wiecej. Zamach był w dniu 25 maja 1944 roku, tak wi [...]
stce123 - 22-10-2010 21:06
Na Zgodnej, tylko szczerze mówiąc, to ze wskazaniem dokładnego miejsca będę miał trochę problem. Raczej na pewno jest to w części cmentarza na północ od Zgodnej, niezbyt daleko od wejścia po lewej stronie kawałek, ale nie chcę Cię przypadkiem źle poinformować.:)
Messi - 22-10-2010 20:22
Gdzie jest ten grób ?
Oscar - 22-10-2010 19:06
Ja Ci skasowałem posta. Masz temat który tyczy się tego samego. I widzisz, taka mała czynność a od razu dowiedziałeś się gdzie masz to napisać. A propos Nie wiem jak na starachowice-net, ale u nas obowiązuje pewne regulamin, którego widzę nie raczyłeś przeczytać. Oto link http://st-ce.pl/misc.php?action=rules Może wtedy Twoje [...]
D.GR - 22-10-2010 19:03
Ktos usuwa posty niewygodne tematycznie, ale ponawiam pytanie czy rekonstrukcja zamachu na Schutze, to nie kiełbasa wyborcza. Raz że duzo przekłamań historycznych to zapomniano chyba o głownym bohaterze Bolesławi Papi. Zamach miał miejsce 25 maja 1944 roku. Dzisiaj byłem na cmentarzu a na grobie Bolesłwa Papi była tylko stara ś [...]
D.GR - 22-10-2010 18:56
cos dziwnego dzieje sie na forach internetowych st-ce i starachowice-net usuwane są posty niewygodne dla obecnej władzy
GrzesiekM - 22-10-2010 16:46
A_anka ... koszty tego przedsięwziecia uniemożliwiają jego powtórkę... ;) nie ma szans ...
a_anka - 22-10-2010 08:59
Czy można zrobić powtórkę ?... może warto ... np. w którąś sobotę, czy nawet w niedzielę, bo niejeden mieszkaniec chciałby jeszcze pewnie to widowisko zobaczyć. Z opowiadań wiem, że było na co popatrzeć. No, ale skoro jedną z głównych postaci grał Szczepan Mróz, to się nie dziwię, bo to urodzony aktor.
REKLAMA