AAA
Centrum kształcenia fachowców
Dobre wieści dla mieszkańców i przedsiębiorców
Niedziela, 05 grudnia 2010r. (godz. 21:44)

Nowoczesne pracownie wyposażone w najlepsze urządzenia oraz systemy komputerowe, sala konferencyjna na blisko osiemdziesiąt osób, do tego sale wykładowe i odpowiednie zaplecze już sąw centrum szkoleniowym, jakie tydzień temu otworzył w Starachowicach Zakład Doskonalenia Zawodowego. Obiekt mieści się w dawnym budynku straży pożarnej, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zakład Doskonalenia Zawodowego
Zakład Doskonalenia Zawodowego
fot. Gazeta Starachowicka

Trzeba było ogromnej pracy, aby niszczejący budynek postawić „na nogi”. Ale dla starachowickiego ZDZ nie ma rzeczy niemożliwych.


- Nasze tradycje sięgają już ponad 60 lat. Zaczynaliśmy od małej jednostki, w dwóch pomieszczeniach przy ulicy Piłsudskiego w Starachowicach. Potem był barak przed Urzędem Miasta, a dopiero w 2000 roku przenieśliśmy się do nowego obiektu przy ulicy Wojska Polskiego, w którym jesteśmy do dziś – wspominał Jacek Pawliński, dyrektor Oddziału Kształcenia Zawodowego ZDZ w Starachowicach. – Po dziesięciu latach doczekaliśmy się kolejnego obiektu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

O jego zakupie zdecydował brak miejsca w dotychczasowej siedzibie na organizację szkoleń, a także pracowni. Nie bez znaczenia było zlokalizowanie go na terenie SSE, gdzie skupia się cały przemysł oraz starachowicka produkcja. Trudno więc o lepsze miejsce dla Centrum Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach Spełnia ono wszystkie normy bezpieczeństwa, a także zdrowotne, jak zapewniają jego dyrektorzy.

- Chcemy kształcić w nim spawaczy we wszystkich metodach i na wszystkich poziomach – zapowiedział dyrektor Pawliński. – Większość naszego sprzętu została zakupiona z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach projektu „Zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń w Busko – Zdroju, Kielcach i Starachowicach oraz modernizacja spawalni w Kielcach szansą rozwoju ZDZ w Kielcach”, którego wartość wyniosła ok. 1 mln 400 tys. zł.

Realizację projektu zaczęto jeszcze w ubiegłym roku. Miał on wpłynąć pozytywnie na kondycję ZDZ, przyczyniając się do zwiększenia sprzedaży w zakresie innowacyjnych kursów spawalniczych, a także poprawy konkurencyjności ośrodka, dzięki wprowadzeniu szerszych szkoleń z zakresu cięcia blach plazmą, a także badania nieniszczącego za pomocą ultradźwięków.

Większość nowych maszyn jest już w placówce, która powoli nabiera blasku. Dzięki inwestycji i zakupowi środków trwałych możliwe było stworzenie tu specjalistycznej pracowni spawalniczej na 10 stanowisk do spawania w dwóch najbardziej nowoczesnych i najbardziej popularnych na rynku metodach tj. metodzie MAG/MIG (ok. 80 proc. rynku ) i metodzie TIG.

Można będzie prowadzić tu kursy spawalnicze na różnych stopniach zaawansowania, a także uczyć cięcia plazmą. Odbiorcami tych usług będą osoby zainteresowane podnoszeniem czy zdobywaniem kwalifikacji zawodowych w zawodzie spawacza oraz firmy zainteresowane podwyższaniem kwalifikacji i weryfikacją uprawnień swoich pracowników w branży spawalniczej w oparciu o europejską normę, a także wytyczne Instytutu Spawalniczego w Gliwicach.

Równie dobrze wyposażona we wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny sterowane numerycznie do obróbki metalu, drewna czy materiałów miękkich, będzie pracownia CNC, przy której pojawiła się już profesjonalna sala komputerowa z całym oprogramowaniem do sterowania i programowania tych urządzeń, którą zwiedzała tydzień temu przybyła na otwarcie placówki Maria Rasała, dyrektor Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Gospodarki.

Dużo uwagi poświęcono także pracowni technologii budownictwa i wykończenia, w której szkoleni będą przyszli technolodzy w zawodach budowlanych. Z kolei na piętrze zloklaizowano sale dydaktyczne, służące do prowadzenia zajęć teoretycznych, a także różnego rodzaju konferencji.

- Chcemy skupić się tu na szkoleniach twardych, czyli dających konkretne umiejętności i kwalifikacje, potwierdzane przez komisje zewnętrzne - mówił dyrektor Jacek Pawliński.

O tym, jak duże znaczenie mogą mieć one dla rodzimego przemysłu, mówił podczas otwarcia prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Marek Bogumił. Wyrazy wdzięczności za dotychczasową współpracę, a także organizację szkoleń podnoszących kwalifikację składał na ręce dyrekcji Dariusz Dąbrowski, reprezentujący Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

Nie były to zresztą jedyne, jakie padły podczas uroczystości. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na rozpoczęcie szkoleń. Nauka w takim ośrodku będzie sprawiała czystą przyjemność.

(An)

REKLAMA