AAA
Strażacy mają nowy sprzęt
Wtorek, 08 lutego 2011r. (godz. 22:08)

Samochód kwatermistrzowski
Samochód kwatermistrzowski
fot. KPPSP w Starachowicach

W Komendzie Powiatowej Pańswowej Straży Pożarnej w Starachowicach wprowadzono do użytku nowy sprzęt, który będzie pomagał ratować życie, zdrowie i mienie mieszkańców powiatu starachowickiego.

Samochód do Ratownictwa Wodnego
Samochód do Ratownictwa Wodnego
fot. KPPSP w Starachowicach
Zestaw do ratownictwa drogowego
Zestaw do ratownictwa drogowego
fot. KPPSP w Starachowicach
Zestaw do obserwacji podwodnej
Zestaw do obserwacji podwodnej
fot. KPPSP w Starachowicach
Platforma ratownicza
Platforma ratownicza
fot. KPPSP w Starachowicach

Najważniejszym i najwartościowszym ubiegłorocznym zakupem jest samochód do ratownictwa wodnego. Posiada on nowoczesną kabinę dla kierowcy i dowódcy oraz tzw. moduł socjalno – operacyjny przeznaczony dla strażaków-płetwonurków.


Znajdują się tam siedzenia dla 4 ratowników. W przestronnej zabudowie ratownicy w komfortowych warunkach mogą się przebrać w sprzęt nurkowy. Szczególnie istotne jest to przy ujemnych temperaturach powietrza.

Strażacy płetwonurkowie pracują w różnym środowisku, po takiej pracy często zachodzi konieczność umycia się dlatego też samochód ten posiada w przedziale załogi kabinę prysznicową, gdzie strażacy mogą wziąć ciepły prysznic.

Siedzenia dla załogi można zamienić w łóżka, które przy długotrwałych wielodniowych działaniach pozwolą na odpoczynek i sen. Przedział zaopatrzono nawet w kuchenkę mikrofalową do przygotowywania prostych, ciepłych posiłków.

Na samochodzie znajduje się komplet sprzętu, jaki może być niezbędny w czasie działań na akwenach w tym sprężarka powietrza umożliwiająca tłoczenie do butli płetwonurków powietrza o ciśnieniu 300 atm. Samochód jest również całkowicie niezależny energetycznie – zabudowano w nim agregat prądotwórczy o mocy aż 20 KW – taką energią można zasilić spory budynek.

Duża moc silnika zapewnia odpowiednią dynamikę samochodu. Pojazd posiada klasyczny terenowy napęd 4x4 niezastąpiony przy jeździe w trudnych warunkach.

Kolejną zaletą tego samochodu jest dźwig w tylnym module pojazdu, służący do podnoszenia elementów konstrukcji lub przeładowywania ładunku. Koszt tego samochodu to 735 tys. zł.

Większość środków finansowych na ten cel przekazał Komendant Główny PSP (680 tys.). Pozostałe koszty pokrył Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Część dodatkowego wyposażenia sfinansował Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock.

SAMOCHÓD KWATERMISTRZOWSKI

Do użytku wprowadzono również wyremontowany samochód Star 266, który kiedyś posiadał zabudowę przeznaczoną dla grupy wodno - nurkowej. Przez wiele lat służył grupie starachowickich strażaków do działań podwodnych i nawodnych.

W czerwcu 2010 roku podczas ewakuacji mieszkańców z zalanej dzielnicy Sandomierza wpadł do rowu, a szybko podnosząca się woda zalała go całkowicie.

Ze względu na duże możliwości taktyczne tego samochodu podjęto decyzję o kompleksowym wyremontowaniu podwozia i zamontowaniu skrzyni. Od teraz będzie można go wykorzystać do ewakuacji mieszkańców z zalanych terenów, lub dowiezienia większej ilości sprzętu i innego ekwipunku na teren akcji.

ZESTAW DO OBSERWACJI PODWODNEJ

Kolejnym nabytkiem strażaków jest zestaw do obserwacji podwodnej. Za pomocą zestawu strażacy mogą szukać przedmiotów z łodzi. Strażacy - płetwonurkowie mogą wejść do wody dopiero po lokalizacji poszukiwanego obiektu. W znacznym stopniu ułatwia to prowadzenie działań, skraca czas pracy nurka, gdyż nie ma konieczności ciągłej podmiany ludzi i wymiany butli z powietrzem.

ZESTAW DO RATOWNICTWA WODNEGO

Producenci samochodów modernizują konstrukcje samochodowe tak, byśmy mogli bezpiecznie podróżować, a w razie wypadku drogowego nasze obrażenia były jak najmniejsze. W tym celu między innymi wzmacniają konstrukcje aut. W związku z tym Straż Pożarna musi ciągle unowocześniać sprzęt do wydobywania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. W tym celu strażacy ze Starachowic wyposażeni zostali w nowoczesny zestaw, który ma lepsze parametry pracy.

PLATFORMA RATOWNICZA

Platforma jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy ratownik musi użyć sprzętu na wysokości (np. w samochodach ciężarowych, autobusach, wagonach kolejowych lub budynkach).


Źródło: KPPSP w Starachowicach

REKLAMA