AAA
Olimpijska feta
Dwie uroczystości w Gimnazjum nr 3
Poniedzialek, 22 czerwca 2009r. (godz. 00:51)

Nowoczesny kompleks boisk do uprawniania ośmiu dyscyplin sportowych funkcjonuje od ubiegłego tygodnia przy Gimnazjum nr 3 w Starachowicach. Obiekt wartości ponad 1,1 mln zł został oddany do użytku z okazałym ceremoniałem utrzymanym w klimacie rodem z antycznej Grecji - kolebki zawodów sportowych. Drugim powodem do radości były 10. urodziny szkoły.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Mistrz Polski na testach

Poprzednia wiadomosc:
ť Jesteśmy w III lidze!

Gimnazjum nr 3 imienia Henryka Sienkiewicza istnieje od 1999 roku. Patrona noblistę ma od 2002 roku, a trzy lata później placówka przyjęła pierwszych uczniów niepełnosprawnych stając się jednym w mieście gimnazjum integracyjnym.


Do innych ważniejszych wydarzeń w 10- letniej historii szkoły należą także: poszerzenie bazy dydaktycznej o centrum multimedialne, zapewnienie bezpieczeństwa uczniom przez zainstalowanie monitoringu oraz przyznanie gimnazjum certyfikatu „Szkoły europejskiej” (placówka od 2004 roku uczestniczy w europejskich projektach edukacyjnych, zyskując partnerów z Niemiec, Słowacji, Holandii, Francji, Ukrainy, a ostatnio z Czech, Hiszpanii i Turcji).

Wyróżnikiem Gimnazjum nr 3 jest znakomita orkiestra jazzowa „Juniors Band”, kierowana przez dyrektora Mirosława Gęborka. Młodzi instrumentaliści mają na swoim koncie 120 koncertów w kraju i za granicą, nagrody władz województwa świętokrzyskiego oraz naszego miasta, a także nagranie kasety i dwóch płyt CD.

Istotnym faktem w historii szkoły było oddanie do użytku dużej sali gimnastycznej w 2001 roku. Jednak w placówce należącej do najliczniejszych w mieście, coraz wyraźniej uwidaczniała się potrzeba korzystania także z obiektów plenerowych.

Na tyłach budynku istniały co prawda boiska, ale w stanie dość opłakanym. Teren wymagał solidnego zainwestowania i oczywiście niemałych pieniędzy.

Pierwsza jaskółka zmian pojawiła się w 2005 roku; wybudowano wtedy boisko do piłki ręcznej. Inwestycyjną „kropkę nad i” udało się jednak postawić dopiero po 4 latach za prezydentury Wojciecha Bernatowicza.
- Teren był długo zaniedbany i zapomniany. My zajęliśmy się tematem na początku naszej kadencji. I po 3 latach udało się nam go zrealizować – mówił szef miasta 10 czerwca br. na uroczystym otwarciu sportowego zaplecza, które będzie służyć nie tylko Gimnazjum nr 3, ale także pobliskiej Szkole Podstawowej nr 11.

Obiekt oddany do dyspozycji uczniów to nowoczesny kompleks zbudowany nakładem ponad 1,1 mln zł (w tym są także koszty zakupu sprzętu sportowego). Obejmuje trzy boiska (do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej), dwie skocznie (do skoków w dal i wzwyż), bieżnię lekkoatletyczną, korty tenisowe i teren do pchnięcia kulą. Jest pokryty w większości trwałą, sztuczną nawierzchnią, ogrodzony i wyposażony w system odwadniający.

Na uroczystości wyposażenia gimnazjum w wysoko standardowy obiekt połączonej z jubileuszem 10 – lecia placówki zjawiło się wielu gości. Wypełnili oni wnętrze sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali oficjalnych przemówień, gratulacji i życzeń dla dyrekcji, a potem obejrzeli program artystyczny w wykonaniu szkolnego teatru „Henryczek”.

Występ miał oprawę stylizowaną na rzeczywistość antycznej Grecji. Uczniowie w kostiumach podobnych do szat starożytnych mieszkańców Aten przybliżyli zebranym historię i osiągnięcia Gimnazjum nr 3, w tym na arenie sportowej. Zagrali też greckich bogów w przedstawieniu „U stóp Olimpu”. Reszta uczniów miała tego dnia na sobie stroje sportowe, ponieważ brała udział w szkolnych zawodach na nowym obiekcie.

Nim jednak do tego doszło, teren poświęcił ks. Aleksander Sikora, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, a prezydent z delegacją gimnazjalistów przecięli symboliczną wstęgę. Potem zapalono znicz olimpijski, który był hasłem do rozpoczęcia współczesnych igrzysk. Zwycięzcy zostali udekorowani wieńcami podobnymi do laurowych, a na koniec przewidziano poczęstunek w formie greckiej uczty.

(iwo)

REKLAMA