AAA
"Dwunastka" świętowała jubileusz
Szkolna uroczystość
Piatek, 03 czerwca 2011r. (godz. 00:06)

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mikołaja Kopernika obchodziła w miniony piątek, 27 maja 40-lecie nadania imienia wielkiego astronoma. Uroczystości przyświecało hasło "Są ludzie, miejsca i czasy, których się nie zapomina".

fot. Gazeta Starachowicka
fot. Gazeta Starachowicka

Jubileuszowe obchody zainaugurowała msza święta, odprawiona w intencji nauczycieli, uczniów i absolwentów 26 maja br. w Kościele p.w. Świętej Trójcy. Członkowie 12 Drużyny Harcerskiej zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie długoletniego dyrektora tej szkoły, Zygmunta Biskupa i wicedyrektora Waldemara Sasina. Tego samego dnia społeczność szkolna i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej szkoły, by wspólnie świętować tak ważny jubileusz.


Główna uroczystość odbyła się jednak 27 maja z udziałem Małgorzaty Szlęzak, wiceprezydenta miasta ds. oświaty, Krzysztofa Jabłońskiego, wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, emerytowanych dyrektorów placówki i nauczycieli, ks. Andrzeja Rdzanka, proboszcza parafii p.w. Świętej Trójcy, ks. doktor aTadeusza Czyża, harcmistrza Stefana Derlatki, Joanny Główki, radnej miejskiej oraz dyrektorów starachowickich placówek oświatowych.

- 24 maja br. minęło 40 lat od nadania Szkole Podstawowej nr 12 imienia Mikołaja Kopernika. Przez ten czas uczniowie osiągali wiele sukcesów. Myślę jednak, że największym są postawy naszych byłych uczniów, ich wyniki i sukcesy osiągane w kolejnych etapach edukacji. Jesteśmy szkołą nowoczesną, otwartą na potrzeby uczniów i środowiska. Każdemu wychowankowi pomagamy poznać prawdę, znaną od pokoleń, że dobro jest wartością najwyższą. Stawiamy na rozwój samorządności wśród uczniów, na współpracę z rodzicami - mówił dyrektor szkoły Krzysztof Krawiec.

Uroczystość była okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły. Poświęcił ją ks. proboszcz Andrzej Rdzanek, a wstęgę przecięła wiceprezydent Małgorzata Szlęzak.
Był też czas na okolicznościowe przemówienia, w których nie brakowało ciepłych słów kierowanych do dyrektora SP nr 12 Krzysztofa Krawca.
List w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty przeczytał Krzysztof Jabłoński wizytator KO.

- Z okazji tak ważnego jubileuszu, składam najserdeczniejsze gratulacje. Przez kolejne lata istnienia, szkoła wpisała się wspaniale w dzieje regionu, jako placówka bardzo dobrze kształcąca i wychowująca młodzież, rozwijająca jej zainteresowania i uzdolnienia. Przez aktywną działalność na rzecz środowiska niosła niemały wkład w jego rozwój społeczny i życie kulturalne. Składam wyrazy uznania. Życzę, by kolejne lata przynosiły radość i sukcesy. Niech następne pokolenia, które wejdą w mury tej placówki, godnie kontynuują jej tradycje - napisała m.in. w liście Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Finałem był program artystyczny w wykonaniu uczniów, zatytułowany: "Są ludzie, miejsca i czasy, których się nie zapomina". Goście obejrzeli też film multimedialny przedstawiający 40 lat życia "Dwunastki", a jej historię przybliżyła Anna Pytel, nauczycielka SP nr 12.

- Szkoła powstała w 1970 roku, a jej dyrektorem był od początku do 1991 roku Zygmunt Biskup. Pierwsze grono pedagogiczne liczyło 25 nauczycieli, którzy wówczas kształcili 583 uczniów. Z roku na rok liczba ta wzrastała. 24 maja 1971 roku szkoła otrzymała imię Mikołaja Kopernika. Komitet Rodzicielski ufundował z tej okazji sztandar. Rok później nastąpiło uroczyste odsłonięcie popiersia Mikołaja Kopernika, które wykonał Marcin Tkaczyk.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły był dzień 10 marca 1973, kiedy odsłonięto tablice upamiętniającą 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (...).Od początku działalności szkoły, jej wychowankowie odnosili znaczące sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, artystycznych i sportowych. W 1991 roku wieloletni gospodarze "Dwunastki" zakończyli pracę, przekazując szkołę nowemu dyrektorowi Mirosławowi Sowie (1991-1997) - mówiła m.in. Anna Pytel.

Dyrektorzy szkół zmieniali się, aż do 2007 roku, kiedy te obowiązki objął Krzysztof Krawiec. W latach 1997-2002 pełniła je Henryka Rycąbel, a w latach 2002 - 2007 Jolanta Dutkowska.

Zaproszeni goście zwiedzili placówkę i obejrzeli okolicznościowe wystawy, a jubileuszowe spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym specjalnie na tę okazję.

(J)

REKLAMA