AAA
Internet i sieć światłowodowa
Cyfrowy krok naprzód
Piatek, 08 lipca 2011r. (godz. 12:35)

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

30 rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej skorzysta z darmowego dostępu do internetu dzięki wsparciu z UE i środkom gminy Starachowice. W przyszłości powstanie jeszcze w mieście sieć światłowodowa umożliwiająca stworzenie platformy usług informatycznych dla mieszkańców.

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

Darmowy internet to efekt programu finansowanego przez Unię Europejską i budżet miasta. Unia przeznaczyła na niego około 2 mln 700 tys. zł, samorząd dołożył 490 tys. 400 zł.


- Program podzielony jest na dwie części. W pierwszej kolejności zapewnia bezpłatny dostęp do internetu 30 gospodarstwom domowym, których członkami są osoby niepełnosprawne lub dzieci i młodzież szkolna korzystająca ze stypendiów socjalnych - informuje Sebastian Krawczyk, kierownik Referatu Obsługi Informatycznej Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Przyszli internauci muszą także spełnić warunek związany z posiadaniem komputera ze złączem USB umożliwiającym podpięcie modemu internetowego. Zainteresowane rodziny złożyły już do gminy wnioski na wypełnionych formularzach. Jednak ze względu na to, że było ich niewiele przewiduje się zorganizowanie niebawem kolejnego naboru uzupełniającego.

Wytypowaniem przyszłych użytkowników gratisowego internetu zajmie się komisja powołana przez prezydenta Starachowic. Podłączenia w wybranych domach, jak przewiduje Sebastian Krawczyk, byłyby przeprowadzone do końca września br. Mieszkańcy będą korzystać z usługi przez 8 lat.

- Kolejnym etapem realizacji programu jest budowa do końca 2013 roku 25 km sieci światłowodowej w Starachowicach, która połączy 30 jednostek gminnych. Infrastruktura ta zostanie w naszym mieście na stałe, jako platforma służąca w przyszłości do uruchamiania różnych e- usług dla mieszkańców - dodaje kierownik.

(iwo)

REKLAMA