AAA
"Muzyczna ballada Europy" - wyjątkowy koncert Georgija Agratiny i Roberta Grudnia
W ramach XXIII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
Piatek, 05 pazdziernika 2012r. (godz. 21:19)

Nie lada gratka szykuje się dla wszystkich miłośników klasycznej muzyki. 14 października o godzinie 18.00 w Kościele P. W. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Lenartowskiej (osiedle Michałów w Starachowicach) będzie miało miejsce kolejne artystyczne wydarzenie organizowane w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Z koncertem wystąpi duet Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały węgierskie, talinka) oraz Robert Grudzień (organy).

fot. SCK
fot. SCK
Nastepna wiadomosc:
ť Mają złoto

Poprzednia wiadomosc:
ť Trzyma wciąż formę

Koncert "Muzyczna Ballada Europy" duetu Agratina i Grudzień w swoim programie ma min. muzykę Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina, Franciszka Schuberta czy Vivaldiego - jednym słowem, każdy kto kocha klasyczną muzykę poważną znajdzie w nim coś dla siebie.


Georgij Agratina - multiinstrumentalista, kompozytor, dyrygent. Urodził się w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5 - go roku życia uczył się gry na skrzypcach i fletni Pana. Kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium w Kijowie. Od 1970 r. jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w: Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce oraz Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii.

W swoich koncertach artysta prezentuje muzykę narodową ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał licznych opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych. Jego kompozycje były wykonywane oraz nagrane przez rozgłośnie radiowe w wielu krajach Europy. Posiada również na swym koncie nagrania płytowe oraz telewizyjne w krajach, w których występował. W roku 2007 obchodził jubileusz 40 - lecia pracy artystycznej. Jako solista stale współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej Radom - Orońsko, organizowanym przez Fundację im. Mikołaja z Radomia.

Od lat współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć wysoko ocenianych płyt CD. Wirtuozowska gra Georgija Agratiny tworzy niezapomniany klimat i krajobraz dźwięków, oazę spokoju w naszym coraz bardziej zwariowanym i zmechanizowanym świecie. Czerpie z najlepszych źródeł światowego dziedzictwa kulturalnego, bogatego folkloru rodzinnej ziemi artysty. Pozwala wydobyć liryczne piękno nawet współczesnych przebojów "Beatlesów" czy Ennio Moricone. Jest kierownikiem artystycznym Kameralnej Orkiestry Festiwalowej Fundacji im. Mikołaja z Radomia.

Ostatnim ogromnym sukcesem artysty w Polsce były koncerty z Sinfonią Varsovią pod dyrekcja Jerzego Maksymiuka i samego Krzysztofa Pendereckiego, które wzbudziły niekłamany zachwyt publiczności, krytyki i znawców. Artysta koncertował również w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował min. z: Krzysztofem Pendereckim, Jerzy Maksymiukiem, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Konstantym Andrzejem Kulką, Małgorzatą Walewską.


Robert Grudzień kierownik artystyczny Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, solista Filharmonii Lubelskiej. Znany muzyk, jeden z najchętniej zapraszanych artystów w Polsce, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie pobierał w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista.

Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m. in. z: Teresą Żylis - Gara, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Grzegorzem Olkiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką czy Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach.

Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne (solowe, kameralne). W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku pamięci czerwca 1976 "Dolorosa" i "Człowiek". Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m. in.: Nagroda Prezydenta Miasta Starachowic, Jupiter 2009 (nagroda Starachowickiego Centrum Kultury), w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową, a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Otrzymał również nagrodę Bp Jana Chrapka "Mój Radom". Jest inicjatorem wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej min. w Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku za co otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Leżajska. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizator licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech. W roku 2010 na zaproszenie Grażyny Torbickiej w ramach "Festiwalu Dwa Brzegi" promował najnowszą płytę kompaktową nagraną w Kazimierzu Dolnym w kościele Farnym w duecie z Małgorzatą Walewską.

Program:
Wojciech Kilar - Polonez z filmu "Pan Tadeusz",
Georgij Agratina - Doina h - moll "Poemat Pieśń o Bogu ukrytym Karola
Wojtyły",
Fryderyk Chopin - Preludium c,
James Last - Samotny Pasterz,
Antonio Vivaldi - Koncert D - dur,
Georgij Swiridow - Romans h - moll,
Franciszek Schubert - Ave Maria,
Fryderyk Chopin - Preludium e,
Georgij Agratina - Wariacje Węgierskie,
Georgij Agratina - Doina i Pascirta pamięci Jana Pawła II .

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA