AAA
Piłka na zgodę
Chcą grać fair play
Niedziela, 21 pazdziernika 2012r. (godz. 13:03)

Nie każdy musi być Maradoną czy Lewandowskim, ale ważne, żeby polubił sport - przekonywali w czwartek partnerzy projektu "Piłka na zgodę to fair play", którzy chcą uświadamiać młodzieży, jak zachowywać się na stadionach, jak powinno się kibicować, a tym, którzy imprezy te organizują - co robić, aby były bezpieczne.

fot. Gazeta Starachowicka

Autorem tego pomysłu jest Powiat Starachowicki i nasza Komenda Powiatowa Policji, ale w realizację włączyły się tradycyjnie Straż Miejska, KP PSP, Uczniowski Klub Sportowy "Sokół", Harcerska Grupa Ratownicza "Starachowice", Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Starachowicki" oraz Pogotowie Ratunkowe. Wszystko po to, by jeszcze szerzej wyjść do młodzieży i uczyć ją właściwych zachowań, mówił podczas spotkania inaugurującego projekt komendant policji Jarosław Adamski.


- Chcemy, żeby o Starachowicach zrobiło się głośno w pozytywnym kontekście, nie tylko w regionie, ale także i w Polsce - mówił komendant.

Chodzi przede wszystkim o uświadomienie młodzieży, jak należy się zachowywać podczas meczów i innych imprez, bo kibicować można bezpiecznie, co widać na wielu turniejach.

- Chcemy też stworzyć odpowiednie warunki do bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach sportowych - zapowiedziała podczas spotkania Elżbieta Pryciak, prezes Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat Starachowicki". - Stąd między innymi szkolenia z udziałem policji, straży pożarnej, pracowników Starostwa, członków HGR, czy pogotowia, w których mają też uczestniczyć prezesi klubów sportowych.

Kształtowaniu właściwych nawyków bezpiecznego zachowania się na stadionach służyć też będą debaty organizowane w szkołach. Kulturalnemu kibicowaniu poświęcony będzie również cykl pogadanek. Ogłoszony zostanie też konkurs na plakat, ale największą promocją projektu będzie VIII Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej "SOKÓŁ CUP 2012", organizowany przez UKS "Sokół". Zawody rozgrywano już kilka razy, wzięło w nich udział ponad 3000 zawodników z blisko stu klubów sportowych z Polski i Ukrainy. Wyróżniała je atmosfera, pozbawiona jakikolwiek wrogich okrzyków.

- Czasem rodzice oczekują od dzieci, by byli jak Lewandowski czy Maradona, my uczymy ich patrzeć na sport zupełnie inaczej. Bo nie każdy będzie piłkarzem, ale wielu może przy sporcie zostać, jako trener, sędzia, czy choćby kibic. Ważne, żeby tę miłość do piłki wcześniej zaszczepić. Bo nie same zwycięstwo się liczy, ale także zabawa. Będą mecze, wyniki i nagrody dla wszystkich uczestników. Czy nam się uda? To się okaże, trudno przełamać pewne bariery, ale będziemy się starać - zapowiedział M. Niekłań.

Projekt zwyciężył w konkursie "Bezpieczeństwo imprez sportowych" i w nagrodę otrzymał 50 tys. zł na realizację tych zadań. Inicjatywę poparł Maciej Pańpuch, pełnomocnik wojewody ds. ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań.

- Sport w naszym kraju kuleje, jeżeli nie położymy większego nacisku na tę dziedzinę, wkrótce zbierzemy żniwo. Nie ma możliwości selekcjonowania talentów, bo ich po prostu ma. Tym bardziej doceniamy ten projekt - mówił, chwaląc autorów za kolejną udaną inicjatywę, bo znowu udowodnili, że wyczuwają potrzeby społeczności lokalnej.

- Projekt jest bardzo dobry, a zapotrzebowanie na niego olbrzymie. Kwestie kultury fizycznej łączą się z kulturą osobistą, która wkroczyć ma na stadiony. I choć efektów nie da się zmierzyć, zważyć czy zliczyć, to wystarczy, by kilka osób zmieniło swoją postawę. aby działania te było warto prowadzi - ocenił działania mł. insp. Jakub Kosiń, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Celem projektu, oprócz popularyzowania zasad kulturalnego kibicowania i kształtowanie nawyków prawidłowego zachowania się podczas imprez masowych, jest bowiem także budowanie zaufania i kreowanie pozytywnego wizerunku policji i straży miejskiej, służb, które wrogami kibiców nie są.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA