AAA
Możemy uniknąć znacznych kosztów odholowania samochodu w porę odbierając go z parkingu strzeżonego
UWAGA
Piatek, 14 grudnia 2012r. (godz. 21:49)

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym, usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego należy do zadań własnych powiatu. Wobec braku możliwości wykonywania zadania przy pomocy własnych jednostek, starosta starachowicki ogłosił przetarg nieograniczony w celu powierzenia wykonywania zadania podmiotowi zewnętrznemu.

fot. Gazeta Starachowicka

Usuwanie i umieszczanie na parkingu strzeżonym pojazdów ma miejsce w następujących przypadkach:

- pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,


- nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu,

- przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego,

- pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej,

- pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty, gdy kierowała pojazdem osoba:
a) znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu, albo środka działającego podobnie do alkoholu,

b) nie posiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu, gdy stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi, albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Nieodebranie pojazdu przez właściciela pojazdu z parkingu w okresie 3 miesięcy od jego zatrzymania skutkuje skierowaniem przez starostę wniosku do sądu o przepadek pojazdu na rzecz Powiatu.

Przepadek pojazdu nie zwalnia osoby będącej właścicielem pojazdu, w dniu jego usunięcia, z poniesienia całości kosztów związanych z jego holowaniem i przechowywaniem oraz z kosztów oszacowania i sprzedaży pojazdu lub jego zniszczenia.


Art. 130a ust.6a ustawy "Prawo o Ruchu Drogowym" ustala maksymalne stawki za holowanie i przechowywanie poszczególnych rodzajów pojazdów. Stawki te ulegają corocznie zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. Rada Powiatu w Starachowicach, biorąc pod uwagę konieczność sprawnej realizacji powyższych zadań, uchwaliła w dniu 29 listopada 2012 r. wysokość opłat za holowanie i przechowywanie pojazdów oraz wysokość kosztów, które zobowiązany jest pokryć właściciel pojazdu w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, gdy w trakcie usuwania ustaną jego przyczyny. Uchwalone stawki są dostosowane do wymagań rynku, ustalonych na podstawie oferty złożonej przez podmiot biorący udział w przetargu oraz maksymalnych stawek przewidzianych przez ustawę prawo o ruchu drogowym i kształtują się następująco:

- cennik opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów określony w uchwale Nr XXV/196/2012 Rady Powiatu, z którą można zapoznać się na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Starachowicach wynosi na przykład w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony za usunięcie - 458 zł i za każdą dobę przechowywania - 33 zł.

Aby uniknąć znacznych kosztów odholowania samochodu, naliczanych w/g powyższych stawek, właściciele lub osoby przez nich upoważnione powinni, w celu odebrania zatrzymanego pojazdu, zwrócić się jak najszybciej do organu, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu (policja, straż miejska) o wydanie zezwolenia na odbiór pojazdu. Następnie należy skontaktować się z podmiotem wykonującym holowanie oraz przechowywanie pojazdu w celu ustalenia wysokości opłat. Po ustaleniu ich wysokości i dokonaniu opłaty (w kasie Starostwa Powiatowego, urzędzie pocztowym lub za pośrednictwem banku) wraz dowodem opłaty można udać się po odbiór pojazdu.

Nieodebranie pojazdu przez właściciela pojazdu z parkingu w okresie 3 miesięcy od jego zatrzymania skutkuje skierowaniem przez starostę wniosku do sądu o przepadek pojazdu na rzecz Powiatu.

Przepadek pojazdu nie zwalnia osoby będącej właścicielem pojazdu, w dniu jego usunięcia, z poniesienia całości kosztów związanych z jego holowaniem i przechowywaniem oraz z kosztów oszacowania i sprzedaży pojazdu lub jego zniszczenia.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA