AAA
Rusza zimowa akcja "Weź paragon"
Poniedzialek, 14 stycznia 2013r. (godz. 21:09)

14 stycznia inspektorzy i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz pracownicy 14 Urzędów Skarbowych województwa świętokrzyskiego wspólnie z innymi służbami rozpoczęli kolejną akcję pt. "Weź paragon". Podobnie jak w latach ubiegłych, w miejscowościach turystycznych będą przeprowadzane kampanie informacyjno - edukacyjne oraz kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych.

Rusza zimowa akcja "Weź paragon"
Rusza zimowa akcja "Weź paragon"
fot. Urząd Skarbowy w Starachowicach

Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że akcja "Weź paragon" łącząca działania o charakterze informacyjnym i kontrolnym zyskuje coraz większe poparcie społeczne, zarówno wśród uczciwych przedsiębiorców, jak i samych konsumentów.


Działania będą przeprowadzone w całym kraju w tym również w województwie świętokrzyskim ze szczególnym uwzględnieniem punktów handlowych, usługowych, gastronomicznych, rozrywkowych a także przewoźników świadczących usługi przewozu osób na terenie województwa świętokrzyskiego (z wyłączeniem powiatu sandomierskiego) oraz 7 powiatów województwa mazowieckiego (białobrzeski, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto na prawach powiatu Radom).

Cel Akcji Weź Paragon

Główne cele akcji to edukacja i prewencja. Z jednej strony będziemy uświadamiać obywatelom konieczność wydawania paragonów fiskalnych, np. przez restauratorów, sklepikarzy, a z drugiej chcemy zachęcić przedsiębiorców, by paragony wydawali. Takie działania znacząco ograniczą szarą strefę oraz nieuczciwą konkurencję. Pomagają w wprowadzeniu prawnego ładu oraz przyczyniają się do zapewnienia równych warunków funkcjonowania dla wszystkich podmiotów gospodarczych.
Kampania ma przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla nie tylko dla kupującego ale również dla wszystkich podatników.

W akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Paragon to potwierdzenie, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Zimową akcję kolejny raz promuje rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W charakterystyczny sposób - lekki i satyryczny - ma edukować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu. Kartki pocztowe z rysunkiem będą rozdawane sprzedającym i wypoczywającym.

Urzędnicy będą przypominać klientom jakie są korzyści (prawa) wypływające z faktu posiadania dowodu potwierdzającego dokonanie zakupu towaru lub usługi w postaci paragonu oraz to, że każdy z nas żądając paragonu ma bezpośredni wpływ na wartość podatków wpływających do budżetu państwa.

Ważne, aby o cenie towaru czy usługi decydowała uczciwa konkurencja, a nie brak ewidencjonowania towarów lub usług na kasie fiskalnej.

Biorąc paragon:

- ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
- mamy możliwość porównania cen,
- wspieramy uczciwą konkurencję,
- mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
- zmniejszamy szarą strefę,
- dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa.

Kontrolerzy sprawdzą prawidłowość:

- prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (rejestracja podmiotu gospodarczego, zgłoszenie do opodatkowania),
- posiadania kasy fiskalnej oraz dokonywanie na niej ewidencji całości sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,
- wydawania paragonów stwierdzających dokonanie sprzedaży,
- ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług w urządzeniach innych niż kasy fiskalne.

Ze względu na charakter podmiotów, które planujemy skontrolować (punkty gastronomiczne, rozrywkowe) zaplanowane czynności będą przeprowadzane nie tylko w godzinach pracy Urzędu, ale również w godzinach wieczornych i nocnych oraz w dni wolne od pracy czyli soboty i niedziele.

W ubiegłym roku podczas ferii zimowych okresie od 16 stycznia do 26 lutego inspektorzy i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz pracownicy Urzędów Skarbowych woj. świętokrzyskiego przeprowadzili 1.966 kontroli w ramach trwającej akcji "Weź Paragon". W 831 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości i nałożono mandaty karne na łączną wartość 178.260 zł. W tym 452 przypadki dotyczyły nierzetelnego ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych - czyli sprzedaży z pominięciem jej rejestracji, co skutkowało nałożeniem z tego tytułu mandatów karnych na łączną wartość 98.270 zł.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA