AAA
Niepowtarzalny koncert piosenek francuskich w wykonaniu Michała Bajora w SCK
"Od Piaf do Garou"
Wtorek, 19 lutego 2013r. (godz. 22:56)

Dla wszystkich Pań z okazji ich święta oraz dla koneserów muzyki na najwyższym poziomie Starachowickie Centrum Kultury przygotowało wyjątkowe wydarzenie artystyczne - 9 marca o godzinie 18.00 w sali widowiskowej SCK wystąpi znakomity artysta - Michał Bajor. Specjalnie dla starachowickiej publiczności zaprezentuje recital składający się piosenek francuskich w niepowtarzalnym tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.

Niepowtarzalny koncert piosenek francuskich w wykonaniu Michała Bajora w SCK
Niepowtarzalny koncert piosenek francuskich w wykonaniu Michała Bajora w SCK
fot. SCK

Michał Bajor to postać ze świata muzycznego, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Zadebiutował w 1970 roku w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Miał wówczas trzynaście lat. Trzy lata później, po wygranym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zaproszony został do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.


Szybko jego talent został zauważony przez debiutującą Agnieszkę Holland, siedemnastoletni Bajor zagrał w jej filmie "Wieczór u Abdona" u boku gwiazdy polskiego kina - Beaty Tyszkiewicz. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się na studia w warszawskiej PWST, w trakcie których w 1979 roku wystąpił w znakomitej sztuce "Equus" w warszawskim Teatrze Ateneum. Spektakl oraz kreacja stworzona przez Michała Bajora stały się ogromnym sukcesem. Drzwi do filmu i teatru stanęły dlań szerokim otworem. Wielokrotnie stawał przed kamerą, współpracując z najlepszymi polskimi reżyserami: Kieślowskim, Sass, Bajonem, Żebrowskim, Falkiem, Koprowiczem i wieloma innymi. "Był jazz", "W biały dzień", "Limuzyna Daimler - Benz", "Medium", "Przeznaczenie", "Ucieczka z kina 'Wolność'" to tylko niektóre obrazy z udziałem aktora.

Po sukcesach na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1984, 1986) zaśpiewał Bajor - tym razem już jako gwiazda - na festiwalu sopockim, zdobywając nagrodę dziennikarzy dla najlepszego wykonawcy. W 1987 roku nagrał swą pierwszą płytę -"Michał Bajor Live", na której znaleźć możemy takie przeboje jak "Ogrzej mnie" czy "Walc na tysiąc pas". Ten ostatni utwór ze słowami i muzyką Jacquesa Brela stał się jednym z najważniejszych w repertuarze artysty.

W 1989 roku pojawiła się w sklepach kolejna kaseta - "Michał Bajor Nowe Piosenki" z utworami Korcza, Stokłosy (muzyka), Rogalskiego, Młynarskiego, Kofty, Sosnowskiego (słowa) i innych równie znakomitych twórców. Nieco później przyszła kolej na kolędy (1991) i utwory dla dzieci (1992) oraz kasetę "Michał Bajor 6 lat później"(1992). W 1993 roku Bajor wydaje nową płytę. Rozpoczyna również przygotowania do premiery spektaklu "Bajor w Buffo" w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl ten staje się wkrótce kolejnym ogromnym sukcesem artysty. Rok 1994 to teatralny "come back" Bajora. Otrzymuje on rolę Che w musicalu "Evita" w chorzowskim Teatrze Rozrywki ale o artystę upomniała się również scena dramatyczna. Zagrał min. w znakomitej sztuce Toma Kempińskiego pt. "Odchodzić" w reżyserii Andrzeja Rozhina oraz w spektaklu "Głosy umarłych" w Teatrze Telewizji.

W 1995 roku pojawia się na rynku płyta CD oraz dwie kasety Michała Bajora. Piosenki, które się na nich znajdują, są w większości rezultatem współpracy artysty z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą. Współpracy, której owoce w postaci tak znakomitych utworów jak "Nasza niebezpieczna miłość" czy "Na granicy łez" wpisały się na stałe do historii polskiej piosenki. W 1998 roku artysta nagrywa dziesiątą, jubileuszową płytę pt."Uczucia - Michał Bajor 1998". W 2000 roku ukazuje się nowy srebrny krążek pt:. "Kocham jutro". W tym samym roku RMF FM i Pomaton EMI wydają w serii "Złota kolekcja" płytę "Michał Bajor - Błędny Rycerz". Również w roku 2000 wciela się Bajor w rolę Cezara Nerona w filmie Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis?".

Michał Bajor to bez wątpienia artysta, który stworzył swój własny charakterystyczny styl, którym do dziś zachwyca swych wielbicieli na całym świecie. Należy bowiem pamiętać, iż Bajor śpiewał już w najdalszych zakątkach globu. Jego nazwisko pojawiało się m.in. na afiszach Essen, Los Angeles czy Madrytu.

Recital, który odbędzie się w Starachowicach będzie promował najnowszy, podwójny album z piosenkami francuskimi (jest to 17 - ta płyta w karierze fonograficznej). Michał Bajor, wychowany na piosenkach znad Sekwany po ogromnym sukcesie spektaklu "Brel" został przez publiczność okrzyknięty następcą takich bardów francuskich jak Charles Aznavour, czy Gilbert Becaud. Artysta postanowił złożyć muzyczny hołd swym mistrzom i stąd zrodził się pomysł na nową płytę. Usłyszymy zatem piosenki z repertuaru takich znakomitości muzycznych jak Edith Piaf, Yves Montand czy Garou. Wszystkie w tłumaczeniach mistrza Wojciecha Młynarskiego i stylowych aranżacjach Wojciecha Borkowskiego. Artysta opowie również historie związane z wykonawcami i śpiewanymi piosenkami. Tego wydarzenia nie można przegapić!!!

Bilety w cenie 60 zł i 50 zł (trzy ostatnie rzędy) do nabycia w sekretariacie SCK, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00. Informacje i zamówienia zbiorowe : 510 411 378.

Serdecznie zapraszamy!!!

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA