AAA
Orszak Trzech Króli 2014 w Starachowicach [VIDEO + ZDJĘCIA]
Sroda, 08 stycznia 2014r. (godz. 23:30)

fot. www.starachowice.eu

W poniedziałek 6 stycznia b.r. w święto Objawienia Pańskiego, już po raz trzeci ulicami Starachowic przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku Orszak wyruszył z trzech miejsc jednocześnie: z parafii: pw. Wszystkich Świętych, pw. Świętej Trójcy oraz pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu

Każdy z orszaków parafialnych prowadzony był przez jednego króla. Na koniec wszystkie trzy orszaki spotkały się u zbiegu Al. Armii Krajowej z ul. Wojska Polskiego i połączyły w jeden wielki Orszak. Zanim do tego doszło kilka tysięcy zgromadzonych Starachowiczan i przyjezdnych gości było świadkami walki archanioła z diabłami.


Po tradycyjnym zwycięstwie dobra nad złem, cały orszak ruszył na plac po dawnym Manhattanie, gdzie ulokowana była stajenka. Tłumnie zgromadzeni Starachowiczanie, przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta oraz Rycerze Kolumba z królami symbolizującymi biblijnych mędrców podążających do stajenki, ruszyli wspólnie aby pokłonić się narodzonemu Jezusowi, ofiarując mu dary w postaci złota, kadzidła i mirry.

Orszak uatrakcyjniły egzotyczne zwierzęta: Wielbłąd, osioł i koń oraz bogate stroje królów i innych postaci . Ponadto w zagrodzie nieopodal szopki można było oglądać inne zwierzęta jak: owce, muflony czy lama z cyrku Arena. Po dotarciu do szopki odegrana została inscenizacja "Południe Trzech Króli". Po zakończeniu inscenizacji ksiądz pobłogosławił zgromadzonych.

Orszaki, które wyruszyły spod kościołów oznaczone były trzema kolorami... Kolorem czerwonym, którego przedstawicielem był król Kacper. Kolorem niebieskim, któremu przewodził król Melchior, oraz zielonym z królem Baltazarem na czele. W postaci króli wcielili się uczniowie II LO, udzielający się na co dzień w Amatorskim Teatrze TEAM działającym przy Starachowickim Centrum Kultury.

Biorący udział w orszaku mogli zobaczyć przedstawiane scenki rodzajowe, a także brać udział we wspólnym śpiewaniu kolęd.
Głównym organizatorem orszaku był Ryszard Nosowicz wraz z lokalnym oddziałem Rycerzy Kolumba, zaś współorganizatorami TPL KOTYZKA oraz reaktywujące się po wiekach Bractwo Świętej Barbary. Realizatorem tych wielkich plenerowych jasełek było Starachowickie Centrum Kultury oraz liczne stowarzyszenia, instytucje i organizacje społeczne.

Nad uroczystościami honorowy patronat objęło Miasto Starachowice. W orszaku uczestniczyli Sylwester Kwiecień i Małgorzata Szlęzak - Zastępcy Prezydenta Miasta.

Bezpieczeństwo uczestników Orszaku zapewniła Policja i Straż Miejska a nade wszystko obecne w dużej sile drużyny harcerskie ze Starachowickiego Hufca ZHP w tym wyspecjalizowana Drużyna Porządkowa do zabezpieczania rajdów, pielgrzymek i innych imprez masowych.

Piotr Ambroszczyk

Źródło: www.starachowice.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA