AAA
Cichociemni 2014 [VIDEO + ZDJĘCIA]
Poniedzialek, 30 czerwca 2014r. (godz. 23:46)

W dniach od 21 do 22 czerwca na terenie HOO Lubianka odbyła się gra fabularno-terenowa "Cichociemni". Ponad 50 uczestników którzy wzięli w niej udział miało okazje cofnąć się w czasie i przeżyć żywą lekcję historii znajdując się w realiach okupowanej Polski.

Cichociemni 2014
Cichociemni 2014
fot. Hufiec ZHP Starachowice
Cichociemni 2014
Cichociemni 2014
fot. Hufiec ZHP Starachowice
Cichociemni 2014
Cichociemni 2014
fot. Hufiec ZHP Starachowice
Cichociemni 2014
Cichociemni 2014
fot. Hufiec ZHP Starachowice

W zależności od wieku uczestnicy wcielili się w zrzuconych do kraju polskich żołnierzy - Cichociemnych lub członków Szarych Szeregów.


Poruszali się po fikcyjnym mieście z własną infrastrukturą w postaci domów, kawiarni oraz niemieckich koszar.

Zdecydowanym hitem okazało się "Cafe Magnolia" czyli wspomniana wcześniej kawiarnia przygotowana przez Harcerski Krąg Seniorów "Łysica Żubry". W tym miejscu oprócz możliwości napicia się ciepłego napoju uczestnicy mieli okazje spotkać swoich łączników, oraz innych przedstawicieli struktur Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej. Poprzez kontakt z nimi gracze realizowali zadania związane ze zdobywaniem informacji wywiadowczych, podrabianiem dokumentów, szyfrowaniem meldunków i pozyskiwaniem środków na walkę z okupantem.

Nie zabrakło także wizyty w położonym w lesie obozie partyzanckim gdzie można było sprawdzić swoje zdolności strzeleckie oraz spróbować sił w tworzeniu łączności polowej. W realizacji tych wszystkich zadań przeszkadzały nieustanne kontrole oraz rewizje prowadzone przez siły okupanta. Trudności te wielokrotnie zmusiły graczy do zmiany swoich planów, oraz do wymyślania różnych forteli w celu uniknięcia spotkania z okupantem.

Na miejscu gościliśmy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej z Iłży którego członkowie przeprowadzili pokaz broni z okresu II WŚ, oraz wcieleni w żołnierzy niemieckich przeprowadzali wspomniane wcześniej kontrole.

Po wykonaniu wszystkich zadań był czas wolny i przygotowanie do ogniska. Na ognisku mieliśmy okazję posłuchać wspomnień hm. Stefana Derlatki- żołnierza AK, który opowiedział o swoich spotkaniach z Cichociemnymi oraz o przygodach związanymi z odbieraniem zrzutów.

Kilka godzin po zakończeniu ogniska nadszedł czas na kolejny punkt programu - grę nocną. Najstarsi z uczestników unikając patroli wroga spędzili ponad godzinę w lesie poszukując magazynów z bronią. W tej części gracze wielokrotnie wykazali się sprytem i pomysłowością czym wielokrotnie zaskoczyli niemieckie patrole złożone z kadry prowadzącej grę. Następnego dnia na patrole czekało ostatnie zadanie związane z przeprowadzeniem zwiadu. Tutaj także nie zabrakło podchodów z niemieckimi żołnierzami. Zadanie to zostało wykonane przez wszystkie patrole i tym akcentem zakończyliśmy nasze dwudniowe zmagania.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji patroli:

Kategoria Cichociemni (Harcerze Starsi/Wędrownicy):

1. 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. "Jędrusiów" patrol "Odwet"
2. 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. "Jędrusiów" patrol "Sajgonki"
3. 111 Artystyczna Drużyna Harcerska patrol "Czapka"
4. 100 Drużyna Harcerska "Wataha" patrol "Świt"
5. 115 Drużyna Harcerska im. Janka Bytnara patrol "Krokodyl"

Kategoria Bojowe Szkoły(Harcerze):

1. 11 Drużyna Harcerska "Czarne Wilki"
2. 115 Drużyna Harcerska im. Janka Bytnara patrol "Mort"

Kategoria Zawiszacy(Zuchy):

1. Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty"

Źródło: Hufiec ZHP Starachowice

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA