AAA
Harcerski Rajd "Szlakami Jędrusiów"
Wtorek, 18 listopada 2014r. (godz. 18:49)

W dniach 14-16.11.2014r. już po raz 29 odbył się Harcerski Rajd "Szlakami Jędrusiów" . Rajd i zlot organizowany był przez XI Szczep im. Bohaterów Westerplatte i Hufiec ZHP Starachowice w ramach projektów finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Gminę Starachowice.

Nastepna wiadomosc:
ť Mikołaje w terenówkach

Poprzednia wiadomosc:
ť Puchar Ziemi Świętokrzyskiej

W tym roku trasami naszego rajdu wędrowało ponad 250 zuchów i harcerzy z całej Polski (Nadarzyn, Ostrowiec Św., Rzeszów, Staszów, Szumsko, Łódź, Kielce, Starachowice) trzema trasami (1 i 2 były trasami pieszymi, 3 trasa była autokarowa (zlotowa).


Trasa 1 (Wędrownicza) wystartowała już w piątek o godz. 9:07, a uczestniczy musieli się zmierzyć z dość sporym dystansem przez Rezerwat Wykus, aż do Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" gdzie czekał na nich gorący żurek i herbata.

Trasa 2 (Harcerska) również wystartowała w piątek z Wąchocka o godz. 9:02, harcerze maszerowali przez kapliczkę św. Jacka i punkt po punkcie bardziej wczuwali się w motyw rajdowy czyli "Konspirację" ,następnie doszli do budynku Hufca ZHP Starachowice gdzie czekał na nich gorący żurek i spotkanie z kpt. hm. Stefanem Derlatką który opowiadał o ciężkich okupacyjnych czasach.

Pierwszy nocleg dzięki gościnności księdza proboszcza Grzegorza Roszczyka znajdował się w starej kaplicy na Łazach. Po partyzanckim kominku przyszła pora na sen. Następnego dnia uczestnicy rajdu zmotywowani wyznaczoną godziną rozpoczęcia uroczystości wyruszyli na miejsce zlotu przy mogile partyzanckiej.

Uroczysty zlot rajdu w 70 rocznicę bitwy tychowskiej rozpoczął się 15 listopada o godz. 12.00

W tym roku na zlocie XXIX Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów" pod tychowską mogiłą pojawiło się ponad 300 osób z całej Polski (nie tylko harcerze, ale także kombatanci, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, członkowie Stowarzyszenia "Semper Fidelis" ze Starachowic, "Orlęta Armii Krajowej" z Kielc oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Odwet" z Łodzi. Uroczystym apelem zlotowym o godz. 12:00 wszyscy oddali hołd poległym partyzantom-"Junakowi" i "Kokoszce". Jak co roku w tym wydarzeniu uczestniczył jeden z ostatnich żyjących "Jędrusiów" Jan Gałuszka ps. "Mizerny" z Krakowa. Mimo sędziwego wieku i odległego miejsca zamieszkania jest z nami zawsze i to jest jeden z motorów napędowych tego rajdu, drugim są oczywiście sami uczestnicy . Obecna była także rodzina jednego z poległych partyzantów - Jana Krali "Kokoszki" z Trzcianki.

Jak co roku na uroczystym apelu zlotowym wręczane były plakietki Oznaki "Jędrusiowej" I,II, i III stopnia.

Z rąk komendantki hufca hm. Małgorzaty Ślaskiej zieloną podkładkę podharcmistrzyni odebrała druhna Katarzyna Dulęba z Wielkiej Wsi.

W imieniu komendy hufca ZHP Starachowice oraz środowiska kombatantów i harcerzy "Jędrusie" pamiątkową statuetkę i podziękowanie za wieloletnią opiekę nad grobem bohaterów dla Lasów Państwowych Nadleśnictwa Starachowice odebrali panowie Jan Kaczorowski i Piotr Dygas.

W szczególny sposób w rocznicę bitwy tychowskiej starachowickim harcerzom podziękował Jan Gałuszka "Mizerny" wręczając im pamiątkowy grawerton. Szefowa kapituły "Harcerskiej Oznaki Jędrusie" hm. Małgorzata Ślaska otrzymała także z rąk Wojciecha Pawlikowskiego - syna partyzanta Zbigniewa Pawlikowskiego "Mimiego" - buławę Szefa środowiska "Jędrusiowego".

Szef Harcerskiej Służby Porządku Publicznego Starachowice phm. Mateusz Ślaski przekazał także podziękowania za pomoc w tworzeniu i działaniu grupy Panu Staroście Starachowickiemu Andrzejowi Matyni, Pani Elżbiecie Pryciak - Prezes Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat Starachowicki" oraz Komendantce Hufca ZHP Starachowice hm. Małgorzacie Ślaskiej.

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć wszystkich poległych i zmarłych kombatantów, harcerzy i przyjaciół "Jędrusiowego środowiska" . Szczególne słowa popłynęły do "ikony Jędrusiowej partyzantki" - Zbigniewa Kabaty "Boba", który w lipcu b.r. odszedł na wieczną wartę w odległej Kanadzie.

Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt i umundurowanie grupy rekonstrukcyjnej , skorzystać ze strzelnicy ASG, oraz spróbować harcerskiej grochówki z kuchni polowej.

Po apelu zlotowym uczestnicy udali się do ZSZ nr 1 przy ulicy Radomskiej .Tam wspólnym śpiewem i pląsami czekali na apel końcowy który miał miejsce w niedzielę o godz 10:00.

Poniżej przedstawiamy wyniki XXIX Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów":

Trasa 1:

I miejsce : 1 Nadarzyńska Drużyna Harcerska "Impessa"
II miejsce: 40 Drużyna Starszo Harcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego ze Starachowic
III miejsce: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Konkurs Trasowy "Koszulka Rajdowa" : 17 Kielecka Drużyna Harcerska

Konkurs "Wiedzy o Jędrusiach": 40 Drużyna Starszoharcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego ze Starachowic

Konkurs "Za najlepszy strój": 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Trasa 2:

I miejsce : 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza
II miejsce: 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. "Jędrusiów"
III miejsce: 1 Nadarzyńska Drużyna Harcerska "Wilki"

Konkurs "Wiedzy o Jędrusiach": 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. "Jędrusiów"

Komenda Rajdu wyraża szczególne podziękowania następującym instytucjom:

Współorganizatorom:

Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, Starostwu Powiatowemu w Starachowicach oraz Gminie Starachowice

Sponsorom:
HELIOS Starachowice, Instytut Pamięci Narodowej, TUiR WARTA Agent Małgorzata Ślaska

Partnerom:
Lasy Państwowe, Dyrekcji Technikum nr 1 w Starachowicach, Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Starachowicach

REKLAMA