AAA
KWALIFIKACJA WOJSKOWA w 2016!
Poniedzialek, 29 lutego 2016r. (godz. 12:13)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z 21 września 2015 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2016 r. (Dz.U.2015.1585) oraz Zarządzeniem Nr 1/2016 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 5 stycznia 2016 r. kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu starachowickiego będzie przeprowadzana w terminie od 1 marca

i trwać będzie do 5 kwietnia b.r. Dla osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej z terenu Gminy Starachowice, Powiatowa Komisja Lekarska o ich zdolności do czynnej służby wojskowej będzie orzekać w okresie od 1 marca do 16 marca b.r.


W 2016 roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1997 r. ale także urodzeni w latach 1992 - 1996, którzy z różnych względów nie stawili się jeszcze do kwalifikacji wojskowej. Do stawienia się na komisję mogą być wezwane także kobiety urodzone w latach 1992 - 1997, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Celem kwalifikacji wojskowej jest orzekanie przez specjalnie do tego powołane komisje lekarskie o zdolności osób do czynnej służby wojskowej.
Należy przypomnieć, że w 2009 roku została znowelizowana ustawa z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl tej nowelizacji został zawieszony obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej ale nie zniesiono obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Z terenu naszego miasta do kwalifikacji wojskowej w 2016 r. powinno stanąć ok.290 osób.
Jednak część z tych osób lekceważy obowiązek stawienia się przed komisją lekarską zapominając, że brak orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz książeczki wojskowej dla nich samych niesie negatywne skutki takie jak np. brak możliwości podjęcia pracy w służbach mundurowych, a także w wielu innych zawodach.

Nie zapominajmy także o tym, że nie stawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie lub odmowa poddania się badaniom lekarskim w myśl art. 224 ustawy o obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, podlega odpowiedzialności karnej tj. grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Najmniej dotkliwą karą dla w/w osób jest zarządzenie przez Prezydenta Miasta, przymusowego doprowadzenia na komisję przez policję.

W związku z powyższym młodzi ludzie może powinni zadać sobie pytania:
- Jaki ma cel unikanie stawienia się do kwalifikacji wojskowej, skoro zawieszony został obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej ?
- Czy przypadkiem taka postawa nie wynika ze zwykłej przekory ?
- A może także rodzice i szkoła powinni wychowywać naszą młodzież w większym poczuciu do spełniania swoich obowiązków, także tych wobec kraju ?

inspektor Dorota Słonecka
Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
Starachowice, dn. 26.02.2016 r.

REKLAMA