AAA
Wyjątkowy obywatel w sutannie
Proboszcz św. Trójcy z zaszczytnym tytułem
Niedziela, 18 lipca 2010r. (godz. 20:33)

Ksiądz kanonik Tadeusz Czyż, zgodnie z zapowiedziami, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Starachowic nadany przez radę miejską. Laureat odebrał go 5 lipca br. na nadzwyczajnej sesji. Odchodzący w tym roku na proboszczowską emeryturę kapłan był bardzo przejęty. Wielokrotnie dziękował za obdarowanie go tak miłym upominkiem na zakończenie pracy duszpasterskiej.

Ksiądz Tadeusz Czyż
Ksiądz Tadeusz Czyż
fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Ohams nie zasili Juventy-Perfopol

Poprzednia wiadomosc:
ť W III lidze bez zmian

Z inicjatywą wyszedł klub radnych miejskich PiS, który chciał uhonorować gospodarza parafii p.w. Świętej Trójcy za to, czego dokonał w czasie 28 - letniego okresu sprawowania funkcji proboszcza. A osiągnięcia te, zwłaszcza na polu dobroczynności, miały znaczący wpływ na lokalną społeczność.


Ksiądz Czyż w 1991 roku uruchomił stołówkę dla ubogich mieszkańców, która od 2005 roku nosi nazwę „Dom Chleba Jana Pawła II”. Wydaje ona dziennie około 300 dwudaniowych tanich i bezpłatnych obiadów. To jedyna taka placówka w powiecie starachowickim, a zdaniem kierownictwa „Caritasu” diecezji radomskiej najlepiej działająca jadłodajnia na tym obszarze.

Proboszcz powołał także działający od 5 lat Parafialny Zespół Charytatywny zajmujący się wydawaniem żywności z programu pomocowego Unii Europejskiej. Dary te trafiają do dużej grupy potrzebujących (w ubiegłym roku było ich 1200), nie tylko parafian św. Trójcy, ale także pozostałych mieszkańców naszego miasta. Klub PiS przywołał także zasługi księdza kanonika w rozbudowie kościoła oraz organizacji zagranicznych pielgrzymek i sprawowania patriotycznych mszy świętych w trudnych latach 80- tych.

- Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Starachowice jest wyrazem podziękowania za dzieła, które służyły i służą mieszkańcom – podsumował przewodniczący klubu Dariusz Nowak.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu duchownemu nobilitującego tytułu. Specjalnie powiększony i oprawiony w szkło egzemplarz tego dokumentu laureat otrzymał w prezencie obok kwiatów i innych upominków.

Honorowanie kapłana obserwowała spora delegacja parafian św. Trójcy, która najpierw zgotowała mu owacje powitalne, a potem jeszcze wielokrotnie oklaskiwała na stojąco. W uroczystych obradach uczestniczył także poseł Krzysztof Lipiec, starosta Andrzej Matynia i ksiądz dziekan Józef Domański, proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych.

Ksiądz Czyż kilka razy podkreślał, jak bardzo jest zaskoczony nominacją i wdzięczny, że dostrzeżono jego osobę.

- Jestem skromnym człowiekiem i kapłanem – tłumaczył. - Wyrażam głęboką wdzięczność moim parafianom i lokalnym władzom, za to, że mnie zauważono. Dziękuję też moim rodzicom, że dali mi moralny fundament, a Bogu, że o mnie pamięta w takich chwilach jak ta, gdy spadłem z drabiny porażony prądem, a mimo to uniknąłem kalectwa. 28 lat proboszczostwa, a wcześniej 3- letnia praca wikarego w św. Trójcy sprawiły, że Starachowice są bardzo bliskie mojemu sercu – mówił laureat.

- Ksiądz kanonik przeprowadził nas przez bardzo trudny okres lat 80 – tych.

Organizował spotkania, z których wychodziliśmy w uduchowieniu i w przeświadczeniu, że „Solidarność” ma sens. Sprawował msze święte za ojczyznę, w kościele św. Trójcy pojawiło się jedno z pierwszych epitafiów księdza Jerzego Popiełuszki. Proszę, by ksiądz był nadal naszym przewodnikiem – zaapelował poseł K. Lipiec.

Z tym akurat nie powinno być problemu, ponieważ ks. Czyż, mimo że przestaje pełnić posługę proboszcza, nie wyjeżdża ze Starachowic. Nadal będzie mieszkał na plebanii w parafii św. Trójcy.

Ksiądz Tadeusz Czyż to pierwszy duchowny z tytułem Honorowego Obywatela Starachowic. Do tej pory władze miasta wyróżniały tylko osoby świeckie. Wśród laureatów znaleźli się: żołnierz AK generał Antoni Heda ps.„Szary”, obrońca Westerplatte Marian Pociecha, była parlamentarzystka Maria Stolzman, profesor obecnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Stefan Pastuszka oraz obcokrajowcy: trzej obywatele Szwecji: Tuve Brunell, Georg Ehrnolm i Rickard Różalski (za bezinteresowne wsparcie starachowickiego szpitala), a także Niemiec Hans Hőffmann (sponsor wyjazdu do Rzymu śladami Jana Pawła II całej społeczności II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach).

(iwo)

REKLAMA