AAA
Starachowice wspierają Olimpiady Specjalne
Wtorek, 23 maja 2017r. (godz. 09:18)

Już w sobotę rusza Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Do wydarzenia włączyła się również Polska, a jeden z turniejów piłkarskich odbędzie się w Starachowicach!

fot. źródło: UM w Starachowicach

Przed nami siedemnasta edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Tegoroczna edycja rozpocznie się już w najbliższą sobotę (27 maja) i potrwa do 4 czerwca. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy. Tydzień wspierają także profesjonalne kluby piłkarskie i ligi z całej Europy, m.in. włoska Serie A, niemiecka Bundesliga oraz polska Ekstraklasa.


- Zapraszam wszystkich na Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych! Weźcie piłki i do gry! - zachęca w przesłaniu wideo Robert Lewandowski - gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski, a także Przyjaciel Olimpiad Specjalnych.

ETPN Olimpiad Specjalnych to największe światowe wydarzenia promujące piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Polska edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej to 22 wydarzenia sportowe w 20 miastach, w tym obecność podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz ponad milion widzów przed telewizorami.

Olimpiady Specjalne w Starachowicach

- Przed każdym z 8 meczów 35. kolejki Ekstraklasy, od 19 do 22 maja 2017 r., zawodnicy Olimpiad Specjalnych zostali przedstawieni publiczności, zaprezentowali specjalnie przygotowaną Flagę Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a także wraz z sędziami wnieśli piłkę, którą będzie rozgrywany mecz - czytamy w informacji na stronie organizatora akcji.

- To bardzo ważne, że profesjonalni sportowcy, tacy jak Robert, doceniają zaangażowanie, wysiłek i pasję do sportu piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazując, że jesteśmy razem i wszyscy gramy tą samą piłką udowadniamy, że tolerancja i otwarcie się na drugiego człowieka pozwala czynić ten świat lepszym. Wszystkich chętnych zapraszamy na turnieje Olimpiad Specjalnych - można przyjść pokibicować, ale można też dołączyć do drużyn zunifikowanych i wspólnie razem z naszymi zawodnikami grać i cieszyć się piłką nożną! - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Turniej w Starachowicach już za tydzień

W tym roku na sportowej mapie wydarzeń Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej nie zabraknie również Starachowic. W dwunastu województwach rozegranych zostanie 14 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych. Turniej świętokrzyski odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Sportowa rywalizacja zostanie rozegrana już w przyszłą środę - 31 maja.

Głównym organizatorem starachowickiego turnieju jest Klub Olimpiad Specjalnych "Arka" w Starachowicach. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Już wkrótce na naszym portalu zaprezentujemy więcej szczegółów na temat środowego turnieju w Starachowicach. Warto jednak już dziś zarezerwować sobie czas na aktywny udział w tym wydarzeniu, a przede wszystkim we wspieraniu tej inicjatywy. Nasze miasto wspiera ideę Olimpiad Specjalnych.

Idea Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady - ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych.

W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.


źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English