II Międzynarodowe Spotkania Chóralne i spotkania z muzyką dawną „Musica Antiqua – Cantores Scholares” to kolejna prezentacja śpiewającej, tańczącej i grającej młodzieży z Niemiec i Ukrainy oraz różnych regionów naszego kraju. To wielkie święto muzyki w Starachowicach. Cały tydzień Starachowice i Wąchock rozbrzmiewały dźwiękami muzyki dawnej, ludowej i rozrywkowej w wykonaniu starachowickich zespołów oraz zaproszonych gości.
Od wielu lat nasze miasto i powiat utrzymują przyjazne kontakty z miejscowością Bar na Ukrainie. Rokrocznie do Baru wyjeżdżają delegacje samorządowe oraz reprezentacje placówek oświatowych i kulturalnych. W tym roku do Starachowic, na zaproszenie Starostwa Powiatowego, przyjechały zespoły wokalne i taneczne z Ukrainy.
Organizacją ich pobytu zajął się wydział promocji Starostwa Powiatowego.
Od 12 lat II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach organizuje wymianę młodzieży szkolnej z Friedrich-Harkort-Schule z Herdecke (Niemcy). Wymianie tej towarzyszą kontakty chóru FHS z Dziewczęcym Chórem „Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.
W b.r. do naszego miasta został zaproszony przez MDK - Chór FHS z Herdecke. Od 9 lat Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK w Starachowicach jest organizatorem Młodzieżowych Spotkań z Muzyką Dawną „Musica Antiqua – Cantores Scholares”. W tym roku do udziału w spotkaniach zostały zaproszone zespoły muzyki dawnej z Kalisza, Gorzowa Wielkopolskiego, Mielca, Chojnowa i Toszka.
Zespoły gościły w naszym mieście od 7 do 13 września. Zakwaterowane - dzięki uprzejmości dyrekcji Centrum Kształcenia Praktycznego - w internacie CKP przy ul. Radomskiej.
Każdy zespół miał czas zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta i powiatu, także odpocząć i podziwiać coraz piękniejsze Starachowice, powiat starachowicki i zabytki Krakowa. Trudno oddać atmosferę tych pięknych dni. Każdy z nich był inny i różne były również refleksje uczestników – młodzieży i ich opiekunów.
Niewątpliwie, żeby je opisać potrzebny byłby cykl artykułów. Ale jedno jest pewne – wszyscy byli bardzo zadowoleni z przygotowanego programu oraz z jego realizacji. Młodzi muzycy z Niemiec koncertowali wspólnie z Chórem „Portamento” w II Liceum Ogólnokształcącym 8 bm.
W okazji Dnia Kultury Ukraińskiej w Polsce ( 9 września) - dzięki uprzejmości burmistrza Wąchocka– w MGOK oraz w kościele w Wąchocku koncertowały zespoły wokalne i taneczne oraz soliści z Baru – Ukraina. Publiczność obejrzała także występy Miejskiej Szkoły Tańca MiM, Zespołu Tańca i Inscenizacji „Plejada” z SCK, dziewczęcego Chóru Kameralnego „Portamento” z MDK i Nauczycielskiego Chóru Kameralnego „Concentus”.
Czwartek – 10 września, był dniem integracji muzykującej młodzieży polskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Odwiedzili razem Bałtów; pojechali kolejką wąskotorową do Lipia i bawili się przy ognisku. A następnego dnia, wspólnie z zespołami muzyki dawnej, uczestniczyli w koncertach edukacyjnych w SP nr 1, Gimnazjum nr 1 i w I Liceum Ogólnokształcącym.
Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wspólny koncert wszystkich zespołów ph. „Przekroczyć próg nadziei” odbył się w SCK 11 września pod patronatem honorowym starosty Andrzeja Matyni i prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza. Był muzyczną inauguracją odchodów 35-lecia działalności Młodzieżowego Domu Kultury. Koncert prowadziła dyrektor MDK – Lidia Pokuszyńska.
Nie zabrakło tego wyjątkowego wieczoru odniesienia do tragicznych wydarzeń wrześniowych zarówno polskich jak i spoza granic naszego kraju. „Stabat Mater dolorosa” („Stała Matka Bolejąca”), przejmujące „Kyrie” (Panie zmiłuj się nad nami) oraz pełen nadziei Hymn III Tysiąclecia w połączeniu z prezentacją multimedialną, obrazowo przedstawiającą ludzkie tragedie i nadzieje, wywołał ogromne wzruszenie wśród zgromadzonych melomanów.
Zespoły muzyki dawnej przeniosły publiczność w odległe czasy – dźwięki renesansowych fletów, viol, skrzypiec i gitary oraz najważniejszego instrumentu jakim były wówczas głosy ludzkie pozwoliły zapomnieć o codziennych troskach i aktualnych problemach. Wspólnie wykonany hymn ku czci Św. Stanisława „Gaude Mater Polonia” połączył wykonawców i słuchaczy w jeden zespół.
W tym muzycznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, którzy wesołą piosenką „Rozśpiewana Polska” (uznaną za hymn programu) wnieśli dziecięcą radość. Mistrzowsko wykonany „Chór dziewcząt” z II aktu opery „Straszny dwór” St. Moniuszki nagrodzony został owacyjnymi brawami.
W przerwie koncertu można było oglądać prace fotograficzne pn. „Starachowice dawniej i dziś”, plon konkursu „DIASTAR” organizowanego przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Starachowicach.
Muzyczna uczta jest zasługą wszystkich wykonawców koncertu, w którym wystąpili: folklorystyczno-etnograficzny zespół „Podolskie barwy”, Zespół Wokalny „Rodzynki”, solistka – Daria Nikitina; Ludmiła Chałabuda – przygotowanie wokalne, Irena Szkambarna- choreograf - Ukraina, Chór Friedrich – Harkort – Schule; Regina Matzerath – dyrygent, Katrin Kurz – akompaniator – Niemcy oraz Dziewczęcy Chór Kameralny „Portamento” z MDK; B. Magdalena Mrózek – dyrygent, Piotr Mrózek – akompaniator, Nauczycielski Chór Kameralny „Concentus”- dyrygent: B. M. Mrózek, Miejska Szkoła Tańca MiM ; Małgorzata Dziamka – dyrektor szkoły, choreograf, Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” z SCK; Alicja Andrzykowska – instruktor, choreograf, Starachowicki Teatr Tańca z SCK; Michał Borowiecki – instruktor i choreograf oraz chóry ze starachowickich szkół podstawowych: SP nr 11; Joanna Migała – dyrygent, SP nr 10; dyrygent: B. M. Mrózek, Zespół Wokalny „Prymka” z MDK ; instruktor: B. M. Mrózek, Chłopięcy Zespół Wokalny „Pueri Cantores” z SCK; instruktor: B. M. Mrózek, zespoły muzyki dawnej: „Saltarello” z Kalisza, „Hortus Musicus” z Mielca, „Preambulum” z Gorzowa Wlkp., „Tibiarum Scholares’ z Toszka, „ALL’Antico” z Chojnowa
Słowa uznania dla wykonawców oraz upominki dla naszych zagranicznych gości przekazali włodarze powiatu i miasta Starachowice: w imieniu starosty – członkowie zarządu: Andrzej Sendecki, Jadwiga Maciejczak, Waldemar Wrona; w imieniu prezydenta miasta – Wojciech Wiśnios – sekretarz miasta.
Tradycyjne już wręczono nagrody dla zespołów muzyki dawnej uczestniczących w Spotkaniach z Muzyką Dawną: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec ufundował nagrodę dla Zespołu Muzyki Dawnej „Preambulum” pod kierunkiem Marcjanny Wiśniewskiej; nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wręczył Cezary Szyfman – profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, a otrzymali je: Zespół Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares” pod kierunkiem Iwony Ewertowskiej – Mener, Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus’ pod kierunkiem Tomasza Nowakowskiego i Chór „Portamento” pod kierunkiem B. Magdaleny Mrózek.
Nagrodę starosty starachowickiego wręczyła Zespołowi Muzyki Dawnej „Saltarello” pod kierunkiem Grażyny Dziedziak – Jadwiga Maciejczak – członek Zarządu Powiatu.
Gratulacje, podziękowania i nagrody poprzedziły wykonanie tytułowego utworu „Przekroczyć próg nadziei”. Wykorzystany w refrenie motyw melodyczny hymnu zjednoczonej Europy „Oda do radości” napawał niewątpliwie nadzieją, że przyszłość, to najmłodsze pokolenie naszego kontynentu.
W sobotę i niedzielę po wyjeździe naszych zagranicznych gości w gościnnych murach internatu CKP oraz salach ZSZ nr 1 odbyły się warsztaty w ramach Starachowickich Spotkań z Muzyką Dawną zorganizowane przez Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK w Starachowicach. Zajęcia wokalne w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej prowadzili: Anna Mikołajczyk – Niewiedział (sopran) oraz prof. Cezary Szyfman (baryton), a z zespołami instrumentalnymi Tadeusz Czechak.
Zakończył się tydzień przyjaźni – tak można określić czas, który muzycy spędzili wspólnie śpiewając, tańcząc i poznając się wzajemnie. „Przekroczyć waśni próg, budować dom bez granic, by świat miał nowe dzieje – ty musisz mieć nadzieję” – tymi słowami finałowego utworu koncertu żegnali się przyjaciele z Ukrainy, Polski i Niemiec. To słowa, które warto zapamiętać i powtarzać za papieżem Janem Pawłem II – „Przekroczyć próg nadziei”!
- Jako pomysłodawca tej muzycznej starachowickiej „zawieruchy” pozwolę sobie na przekazanie za pośrednictwem Gazety Starachowickiej serdecznych podziękowań dla wszystkich, bez których pomocy i zaangażowania pomysł nie mógłby przerodzić się w czyn.
Serdecznie dziękuję staroście starachowickiemu Andrzejowi Matyni za poparcie idei tego przedsięwzięcia i objęcie patronatem honorowym koncertu galowego; serdecznie dziękuję Jadwidze Maciejczak – członkowi zarządu za pomoc i wsparcie; dziękuję za bezpośrednią pomoc organizacyjną wydziałowi promocji Starostwa Powiatowego; serdecznie dziękuję prezydentowi miasta – Wojciechowi Bernatowiczowi za zaufanie i objęcie patronatem honorowym koncertu galowego; bardzo serdecznie dziękuję Lidii Pokuszyńskiej - dyrektorowi MDK i prezesowi Stowarzyszenia Promocji Talentów przy MDK oraz pracownikom MDK za pomoc w realizacji programu międzynarodowych spotkań chóralnych oraz spotkań z muzyką dawną; dziękuję Tomaszowi Kordeuszowi – dyrektorowi Starachowickiego Centrum Kultury oraz wszystkim pracownikom SCK za możliwość zorganizowania koncertu w sali widowiskowej SCK i profesjonalną organizację koncertu.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim fundatorom nagród i sponsorom – posłowi na Sejm RP – Krzysztofowi Lipcowi, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, staroście starachowickiemu, Elżbiecie Chai – dyrektorowi POMP, Robertowi Wieruckiemu - właścicielowi Hotelu „Europa”; serdecznie dziękuję wszystkim instruktorom, kierownikom zespołów i dyrygentom za pomoc i udział we wszystkich koncertach organizowanych w dniach 9-11 września br..
Dziękuję Tadeuszowi Dziamce za przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz serwis foto; dziękuję dyrekcjom szkół – SP nr 1, Gimnazjum nr 1, I LO, II LO – za zorganizowanie koncertów edukacyjnych; dziękuję dyrekcji ZSZ nr 1 oraz dyrekcji CKP i pracownikom internatu CKP za pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu i realizacji spotkań z muzyką dawną; dziękuję Jackowi Bernaciakowi za opracowanie reportażu video z koncertu; dziękuję Jackowi Pawłowskiemu za przygotowanie wystawy fotograficznej RSTK.
Serdecznie dziękuję Piotrowi Mrózkowi za pomoc i wyrozumiałość okazaną w ciągu całego tygodnia. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, których pomoc nie została tu szczegółowo wymieniona, a przyczynili się do realizacji tego pomysłu!!!!” – powiedziała Bożena Magdalena Mrózek.
- Nie chciałabym nikogo „straszyć’, ale mam jeszcze kilka muzycznych pomysłów. Gdyby ktoś z Państwa – czytelników Gazety Starachowickiej - zechciał mi pomóc – proszę o bezpośredni kontakt: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Leśna 40, tel. 0-41-274-31-32. Tradycyjnie już – zapraszam do pracy nad głosem dziewczęta i chłopców! Wokalna przygoda czeka na Was!!! Dziewczęta – MDK, chłopcy – Starachowickie Centrum Kultury (piątki – godz. 16:00) – dodała pani dyrygent.
(m)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)