AAA
19 października - XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
Czwartek, 09 pazdziernika 2014r. (godz. 12:59)

19 października (niedziela) o godzinie 18.00 w Kościele p. w. "Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny" (ul. Nowowiejska 1, Starachowice) będzie miał miejsce wspaniały koncert wybitnej sopranistki Barbary Abramowicz i wirtuoza organów -Wiktora Łyjaka.

Barbara_Abramowicz
Barbara_Abramowicz
fot. SCK

Barbara Abramowicz - jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od wielu lat jest związana z Warszawską Operą Kameralną.


Prowadzi ożywioną działalność koncertową, prezentując publiczności różnorodny repertuar charakterystyczny dla sopranu liryczno-koloraturowego. Uczestniczy w koncertach kameralnych (m.in. z harfą i fletem), oratoryjnych i recitalach pieśniarskich. Z dużym powodzeniem wykonuje przeboje muzyki operetkowej. W czasie podróży artystycznych występowała m.in. w Londynie, Paryżu, Madrycie, Hamburgu, Budapeszcie, Pradze, Lwowie. Koncertowała też w Toronto, Bejrucie i Manili.

Ma w dorobku liczne nagrania, w tym płyty CD: Rajski Ptak (Edycja Św. Pawła, 1999), Felix Mendelssohn-Bartholdy. Organ and Vocal Works (Polskie Nagrania, 2000), Wysłuchaj mnie Panie, gdy wołam do Ciebie (TOZ, 2002), Polska Szkoła Kompozytorska. Mistrz i Uczniowie (Acte Préalable, 2001), Ocalić od zapomnienia (Sony Music Entertainment Polska, 1997).

Prof. dr hab. Wiktor Łyjak - urodził się w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie, w synagodze warszawskiej, gdzie 3 lutego 1994 r. wykonał jedyny recital organowy w historii tego miejsca, oraz za granicą: w Austrii, Belgii, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii,
i prawie we wszystkich krajach Europy a także w Korei Płd. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m.in. dzieł J. Brahmsa, A. Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI-XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik "Muzyka 21" za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha,
J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna - Bartholdy'ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Haendla i Josefa Haydna.
Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii - nauki o sztuce (2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
w Kielcach, gdzie kieruje Zakładem Historii, Teorii i Edukacji Muzycznej.
Opublikował ponad sto prac z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej. Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych
z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc rzeczoznawcą powoływanym przez Wspólnotę Polską, działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.
Prof. Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych
w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty. Od przeszło 30 lat jest tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest członkiem Zarządu.

Ten wyjątkowy duet zaprezentuje starachowickiej publiczności następujące utwory:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Toccata i fuga F-dur BWV 540
Jan Maklakiewicz (1899-1954)
- Offertorium z Mszy Polskiej
Cesar Franck (1822-1890)      
- Panis Angelicus
Franz Schubert (1797-1828)     
- Ave Maria
Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1870)
- Marsche [C-dur]
Francesca Caccini (1587-1640)
- Ave Maria
Stanisław Moniuszko (1819-1872), słowa Maksymilian Radziszewski
- Na skrzydłach pieśni
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
- Jerusalem z oratorium Paulus
Louis James Alfred Lefébure-Wély
- Marsche [Es-dur]

Wstęp na koncerty w kościołach jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!

Źródło: SCK

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA