fot. SCK
19 października (niedziela) o godzinie 18.00 w Kościele p. w. "Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny" (ul. Nowowiejska 1, Starachowice) będzie miał miejsce wspaniały koncert wybitnej sopranistki Barbary Abramowicz i wirtuoza organów -Wiktora Łyjaka.
Barbara Abramowicz - jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od wielu lat jest związana z Warszawską Operą Kameralną.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową, prezentując publiczności różnorodny repertuar charakterystyczny dla sopranu liryczno-koloraturowego. Uczestniczy w koncertach kameralnych (m.in. z harfą i fletem), oratoryjnych i recitalach pieśniarskich. Z dużym powodzeniem wykonuje przeboje muzyki operetkowej. W czasie podróży artystycznych występowała m.in. w Londynie, Paryżu, Madrycie, Hamburgu, Budapeszcie, Pradze, Lwowie. Koncertowała też w Toronto, Bejrucie i Manili.
Ma w dorobku liczne nagrania, w tym płyty CD: Rajski Ptak (Edycja Św. Pawła, 1999), Felix Mendelssohn-Bartholdy. Organ and Vocal Works (Polskie Nagrania, 2000), Wysłuchaj mnie Panie, gdy wołam do Ciebie (TOZ, 2002), Polska Szkoła Kompozytorska. Mistrz i Uczniowie (Acte Préalable, 2001), Ocalić od zapomnienia (Sony Music Entertainment Polska, 1997).
Prof. dr hab. Wiktor Łyjak - urodził się w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie, w synagodze warszawskiej, gdzie 3 lutego 1994 r. wykonał jedyny recital organowy w historii tego miejsca, oraz za granicą: w Austrii, Belgii, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii,
i prawie we wszystkich krajach Europy a także w Korei Płd. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m.in. dzieł J. Brahmsa, A. Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI-XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik "Muzyka 21" za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha,
J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna - Bartholdy'ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Haendla i Josefa Haydna.
Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii - nauki o sztuce (2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
w Kielcach, gdzie kieruje Zakładem Historii, Teorii i Edukacji Muzycznej.
Opublikował ponad sto prac z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej. Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych
z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc rzeczoznawcą powoływanym przez Wspólnotę Polską, działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.
Prof. Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych
w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty. Od przeszło 30 lat jest tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest członkiem Zarządu.
Ten wyjątkowy duet zaprezentuje starachowickiej publiczności następujące utwory:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Toccata i fuga F-dur BWV 540
Jan Maklakiewicz (1899-1954)
- Offertorium z Mszy Polskiej
Cesar Franck (1822-1890)
- Panis Angelicus
Franz Schubert (1797-1828)
- Ave Maria
Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1870)
- Marsche [C-dur]
Francesca Caccini (1587-1640)
- Ave Maria
Stanisław Moniuszko (1819-1872), słowa Maksymilian Radziszewski
- Na skrzydłach pieśni
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
- Jerusalem z oratorium Paulus
Louis James Alfred Lefébure-Wély
- Marsche [Es-dur]
Wstęp na koncerty w kościołach jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!
Źródło: SCK
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)