Zaczynali przed 15 laty. Dziś mają na koncie kilkadziesiąt choreografii, koncerty zagraniczne i kolekcję nagród. Swój dotychczasowy dorobek artystyczny Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” zaprezentował publiczności jubileuszowego koncertu, który odbył się 8 kwietnia br. na scenie Starachowickiego Centrum Kultury.
Z SCK „Plejada” jest związana od początku swojego istnienia. Notabene wtedy też, w 1996 roku, powstało SCK jako spadkobierca dawnego zakładowego domu kultury. Zaczynali w około 30-osobowej grupie, którą zgromadziła wokół siebie choreograf Alicja Andrzykowska do dziś opiekująca się zespołem.
- Nasz skład zmieniał się, rozrastał. Raz było nas ponad sto, innym razem około setki - mówi pani Alicja.
Pod względem wieku „Plejada” jest przekrojem od 8-latków po uczniów szkół średnich. Co zrozumiałe, przeważają dziewczęta, ale chłopców też udało się zachęcić i zatrzymać. W starszej grupie tańczy ich 10, w młodszej 3.
- Nie jest to może bardzo dużo, ale gdy wyjeżdżamy na festiwale widać, że przeważają zespoły, w których są same dziewczęta – mówi pani Alicja.
Od kilku lat „Plejada” tańczy w czterech formacjach podzielonych pod względem wieku i umiejętności. Tancerze przechodzą kolejne szczeble, gdy wraz z wiekiem nabierają coraz większej biegłości w sztuce tańca.
- Do starszej grupy, tej od 16. roku życia, nie przyjmuję kandydatów. Chcę mieć sprawdzoną, wyćwiczoną ekipę. Taką, która przeszła przez rożne etapy, ma już dobrze opanowaną technikę i może uczyć się kolejnych układów – tłumaczy pani Alicja.
Dziś jest jedyną opiekunką zespołu, który zakładała wespół z Marią Wąsalą.
- Niedługo potem dołączył do nas Wojciech Wąsala, jako instruktor muzyczny i akompaniator. Od dwóch lat dbam o wszystko sama. Począwszy od prób po wielką kostiumerię z naszymi strojami. Cóż, jakoś sobie radzę – uśmiecha się.
- Pomagają mi starsi wychowankowie. Na przykład Madzia Piórkowska, która tańczy u mnie już ze 12 lat. Pamiętam, jak przychodziła na zajęcia z mamusią, a teraz jest solistką w najstarszej grupie. Ma wyjątkowy dar nauczania, potrafi sama poprowadzić zajęcia. Dzielimy się pracą, ona zajmuje się tymi, którzy od niedawna są w zespole. Ja mogę w tym czasie popracować z chłopcami. To naprawdę świetna dziewczyna – nie może się nachwalić pani Alicja.
Repertuar „Plejady” zmieniał się, tak jak jego członkowie, rozrastał z biegiem lat. Na początku korzystając z zaplecza kostiumowego byłego Zespołu Pieśni i Tańca „Starachowianie” podopieczni pań Ali i Marii wykonywali tańce narodowe i ludowe. Zespół prezentuje je do dzisiaj, najczęściej podczas koncertów zagranicznych. Potem doszły układy klasyczne i do muzyki współczesnej oraz tzw. show dance, czyli całe taneczne historie z elementami teatru i akrobatyki i efektowną oprawą kostiumową.
- Nie liczyłam dokładnie, ale na pewno tańczyliśmy co najmniej kilkadziesiąt różnych układów. Z niektórych już zrezygnowaliśmy, do innych ciągle wracamy, ponieważ bardzo się podobają. To przede wszystkim te oparte na tańcach współczesnych, na hip - hopie, funky, disco. Także na tańcach towarzyskich na przykład latynoamerykańskich. Wiązanka latino to jedna z naszych tegorocznych nowości, przygotowana specjalnie na jubileuszowy koncert. Powstała w wyniku warsztatów, które poprowadził dla nas Marcin Kiszteliński, choreograf z Częstochowy – informuje Alicja Andrzykowska.
„Plejada” tańczyła też układy przygotowane przez Tomasza Rowińskiego z Kielc, postać bardzo znaną w tanecznej branży i Mariusza Chmurzyńskiego, byłego członka „Plejady”, który po odejściu z zespołu skończył szkołę choreograficzną.
Jako zespół działający przy SCK „Plejada” może liczyć na opiekę tej placówki, niemniej dodatkowe finanse zawsze są pożądane. Strzałem w dziesiątkę okazało się założone w 2006 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu T i I „Plejada”.
- Powstało z inicjatywy rodziców i moich tancerzy. Muszę przyznać, że pozyskuję dzięki niemu znaczącą dla nas pomoc finansową. Dzięki temu mamy na kostiumy, na warsztaty taneczne, na udział w konkursach, na wyjazdy – wylicza pani Ala.
Konkursowych prezentacji i koncertów w kraju i za granicą w ciągu tych 15 lat „Plejada” miała mnóstwo. Tańczyła w Anglii, Niemczech, pięciokrotnie na Ukrainie i w Belgii. Trzykrotnie zajmowała pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego w Bydgoszczy.
Kilkakrotnie znalazła się w czołówce (I i II miejsca) najlepszych uczestników kieleckich konkursów: Ogólnopolskiego „O Złotą Miotłę Baby Jagi”, Artystycznych Spotkań Harcerskich i Konfrontacjach Zespołów Tanecznych Dziecięcych i Młodzieżowych. Jest też dwukrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Przeglądu „Rytmiczne Pląsy” w Skarżysku - Kamiennej, a w ubiegłym roku wywalczyła drugie miejsce w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tanecznych w Częstochowie.
Jak widać nazwa „Plejada”, czyli grupa gwiazd, albo mniej dosłownie zespół ludzi wybitnych w jakiejś dziedzinie, okazał się dobrą wróżbą.
- Razem z młodzieżą szukałam czegoś odpowiedniego w słownikach. Wypisywaliśmy różne hasła i wspólnie doszliśmy do wniosku, że „plejada” jest najlepsza. Choć podobno w nazwie powinna być litera „r”, wtedy lepiej się ją zapamiętuje – śmieje się pani Alicja.
„Plejadzie” ten przesąd w niczym nie przeszkodził. Po 15 latach zespół jest rozpoznawalny w wielu zakątkach Polski, zna go także publiczność zagraniczna. Taka nazwa też zobowiązuje, dlatego najbliższe plany młodych starachowiczan to oczywiście udział w kolejnych konkursach
- Jak co roku wyjedziemy na harcerski festiwal w Kielcach, który odwiedzamy już od 15 lat. Po raz kolejny pojedziemy też na Ukrainę. Weźmiemy udział w obchodach Dni Kultury Polskiej w Barze, gdzie zaprezentujemy głównie tańce narodowe, które bardzo się tam podobają. Polonez, suita świętokrzyska, to są układy, przy których publiczność ma wręcz łzy w oczach - mówi pani Alicja.
Życzymy „Plejadzie”, by jak najdłużej dostarczały widzom takich pozytywnych wzruszeń.
(iwo)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)