fot. Gazeta Starachowicka
Dla Boga powiększył kościół, ludziom wybudował stołówkę, a dla Ojczyzny wzniósł granitową tablicę, która upamiętnia ofiary katyńskie, a także zmarłych tragicznie w Smoleńsku. 10 kwietnia została ona uroczyście poświęcona. Trudno o lepsze podsumowanie długoletniej działalności księdza Tadeusza Czyża w Starachowicach.
Pamięć o Katyniu i jego ofiarach była zawsze żywa w parafii św. Trójcy, którą kierował przez lata ks. Tadeusz Czyż. Niemała w tym rola członków Rodziny Katyńskiej, którzy organizowali spotkania, zamawiali rocznicowe nabożeństwa, a także tworzyli dokumentację.
Ponad dwadzieścia lat temu umieścili także w kościele skromną tablicę z nazwiskami parafian poległych w Katyniu. Szczególne zasługi w podtrzymywaniu pamięci o nich miał Zbigniew Bielat, który jako historyk poszerzał wiedzę o sowieckich ofiarach.
Wystąpił także z inicjatywą włączenia parafii w program „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Jego realizacja rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku od posadzenia 26 dębów pamięci. Miały one przypominać o ofiarach związanych z naszym miastem, a zwłaszcza parafią św. Trójcy. I przypominają każdemu, kto znajdzie się tu dziś.
- Przygotowywaliśmy się także do wzniesienia tablicy z nazwiskami zamordowanych z naszej parafii. Nie mogliśmy jednak przewidzieć, że dojdzie do tej ogromnej katastrofy, w której śmierć poniósł prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, prezydent Ryszard Kaczorowski, a także 93 inne osoby – mówi ksiądz Tadeusz Czyż. - To był niejako dalszy ciąg tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat.
Dlatego serce nakazało nam dopisać na niej nazwiska ofiar Smoleńska. I dlatego dziś ma ona dwie części – z jednej strony Katyń, Mińsk i Charków 1940, a z drugiej Smoleńsk 10 kwietnia 2010. Pośrodku zaś widnieje krzyż, a nad nim napis – „Mortui vivunt”, czyli umarli żyją, bo tak jest w istocie. Wciąż uczą nas patriotyzmu, a także miłości do Ojczyzny. Dlatego musimy o nich pamiętać i uczyć się, jak pięknie żyć i jak pięknie umierać za najwyższe wartości, a także stać wiernie pod sztandarem z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Projekt tablicy wykonał Mirosław Szklarczyk, natomiast jego realizacją zajęli górale z Nowego Targu. Posłużyli się oni granitem indyjskim, który cieszy oko swoim żywym kolorem. Z łatwością można odczytać też wszystkie napisy. Nawiązują one do wydarzeń Katynia, tragedii smoleńskiej, a także akcji „Dęby Pamięci”. Nie sposób było umieścić tam wszystkie 96 nazwisk, dlatego ograniczono się tylko do kilku, związanych bezpośrednio ze starachowicką ziemią.
- Jest oczywiście prezydent Lech Kaczyński, którego matka Jadwiga urodziła się w naszej parafii i do swojej matury mieszkała w Starachowicach – mówi T. Czyż. – Nie mogliśmy pominąć także prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego, czy gen. broni ks. biskupa Tadeusza Płoskiego, ordynariusza polowego WP.
Z nazwiska wymieniliśmy też ojca Józefa Jońca, pijara i prezesa Stowarzyszenia Parafiada”, który był współorganizatorem programu „Katyń ... ocalić od zapomnienia”, a także akcji sadzenia „Dębów Pamięci”. Następny jest Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dziadkowie mieszkali i pracowali w Starachowicach.
Tu urodził się jego ojciec Janusz i pewnie dlatego wielokrotnie przyjeżdżał tutaj z wizytą. Dalej, Andrzej Przewoźnik – wylicza kapłan. – Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jego żona jest rodowitą starachowiczanką, skończyła tu II LO. Często pojawiał się u nas, przy okazji wizyt rodzinnych, lub na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Historycznego i starachowickiej Rodziny Katyńskiej.
- To jest moje osobiste podziękowanie dla starachowiczan, a przede wszystkim parafian – powiedział GAZECIE ks. Tadeusz Czyż, który był pomysłodawcą, a zarazem fundatorem tablicy. - Trzy lata byłem tu wikariuszem i przez 28 proboszczem. W sumie w Starachowicach spędziłem 31 lat. Czuję się bardzo blisko związany z miastem. Kiedyś nadano mi nawet honorowe obywatelstwo. Teraz chciałbym się za nie odwdzięczyć. Powiększyłem kościół dla Pana Boga, ludziom wybudowałem stołówkę, a dla Ojczyzny miała być właśnie tablica – dodał kapłan.
W niedzielę, 10 kwietnia br., w 71. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a zarazem w 1. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, Chrystusowym znakiem poświęcił ją, modląc się z wiernymi za pomordowanych oraz poległych, odmawiając na różańcu tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa. Wcześniej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz za dusze Ofiar Zbrodni Katyńskich i Katastrofy Smoleńskiej.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)