AAA
Maryja, miłosierdzie, młodzież
Czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II w kościele Wszystkich Świętych
Czwartek, 05 maja 2011r. (godz. 09:27)

Rozważaniu roli tych trzech haseł w życiu Papieża Polaka poświęcone było modlitewne spotkanie w parafii przy ulicy Radomskiej, zorganizowane 30 kwietnia br., na dzień przed uroczystością wyniesienia Go na ołtarze.

fot. Gazeta Starachowicka

- Maryja, miłosierdzie i młodzież to były takie „3 M” w życiu Karola Wojtyły – mówił proboszcz parafii ksiądz dziekan Józef Domański.


Przypomniał, że Jan Paweł II miał wielką cześć dla Matki Boga. Najlepiej wyraża ją jedno ze sztandarowych haseł Jego pontyfikatu: „Totus Tuus (Cały Twój) Maryjo!”. Ale także rozszerzenie modlitwy różańcowej o czwartą część zawierającą Tajemnice Światła, poświęcenie Najświętszej Marii Pannie aż 70 katechez i specjalnej encykliki oraz przekonanie, że od śmierci w zamachu uratowała go Matka Boska Fatimska.

- Drugie „M” charakteryzujące życie Jana Pawła II to Miłosierdzie Boże. Już w czasie II wojny Karol Wojtyła zapoznał się z „Dzienniczkiem” objawień siostry Faustynę Kowalskiej. Jako Papież przyspieszył jej beatyfikację, a potem w 2000 roku kanonizował ustanawiając jednocześnie święto Miłosierdzia Bożego na pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Trzecie papieskie „M” to młodzież.

Świat fascynowała łatwość, z jaką Karol Wojtyła nawiązywał kontakty z młodymi ludźmi. Począwszy od wspólnych spływów kajakowych i górskich wypraw po czasy, gdy, jak mówił, był już stary i trochę zmęczony. Przypominał młodzieży, że nie powinni dezerterować z „życiowego Westerplatte” i że muszą być mocni mocą wiary i miłości potężniejszych niż śmierć – mówił ksiądz dziekan.

Poszczególne części refleksji przeplatane były pięknym śpiewem chóru „Portamento” kierowanego przez Bożenę Magdalenę Mrózek. Artystki stworzyły także wokalną oprawę odprawionej zaraz potem mszy świętej.

Po nabożeństwie uczestnicy wyszli na zewnątrz kościoła i zgromadzili się przed płaskorzeźbą przedstawiającą związek Jana Pawła II ze Starachowicami (obok postaci Papieża znajduje się pierwsze polskie papamopbile wyprodukowane w naszym mieście).

Tam śpiewem „Barki” i Apelu Jasnogórskiego, a także prywatną modlitwą, składaniem kwiatów i zniczy wierni uczcili już dziś Błogosławionego Jana Pawła II.

REKLAMA