Starachowice posiadają wiele różnorodnych obiektów przyrodniczych, a odkrywanie ich uroków możemy rozpocząć podążając ścieżką dydaktyczną: „Śladami przyrody i techniki”. Trasa tej ścieżki biegnie przez tereny miasta. Na całej długości znajduje się osiem przystanków, z których każdy zachwyci swą wyjątkowością.
Ta ciekawa trasa jest doskonałym miejscem realizacji treści programowych w szkołach oraz wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu w ciepłe, wiosenne dni. Podążając jej szlakiem prześledzić można historię Starachowic oraz poznać niedostrzegane przez nas na co dzień walory przyrodnicze naszego miasta.
Pierwszy przystanek „Odsłonięcia geologiczne” - stanowi ściana skalna o długości 400 m i wysokości 4-8 m, zlokalizowana w centrum miasta, przy Al. Armii Krajowej. Została uznana za pomnik przyrody w 1987 r. Powstała częściowo w wyniku eksploatacji piaskowców, częściowo zaś naturalnie.
Przystanek nr 2, to „Dęby szypułkowe”. Dwa dęby uznane za pomniki przyrody w 2000 r. rosną w starodrzewiu przy Al. Armii Krajowej. Wysokość drzew to około 25 m, wiek około 150 lat. Te potężne, długowieczne drzewa mogą żyć 1000 lat i dłużej oraz osiągać wysokość 50 metrów.
Kolejny punkt na ścieżce, to „Szlakowisko”. Nazwa tego miejsca wzięła się z ogromnej góry tzw. szlaki, która znajduje się w tym miejscu. Była ona przez lata pracy Wielkiego Pieca, tj. 1899-1968, wywożona poza teren huty i przy temperaturze blisko 1000 °C wylewana na hałdę, która przez dziesiątki lat zamieniła się w imponującą górę. Gorący strumień szlaki spływający w dół oświetlał miasto, powoli stygnąc. Kiedy w 1968 roku Wielki Piec ostatecznie wygaszono, hałda szlaki wygasła i przestała jaśnieć.
Szlakowisko łączy się bezpośrednio korytarzem zieleni niskiej i wysokiej, z Parkiem Miejskim im. Stefana Żeromskiego, który jest czwartym przystankiem naszej trasy. Położony w centralnej części miasta 10-hektarowy Park Miejski to ewenement i ciekawostka przyrodnicza warta obejrzenia. Zbudowano go w latach 1958-61 przy wykorzystaniu i zagospodarowaniu istniejącego drzewostanu, tym samym zachowując jego leśny charakter. Służy mieszkańcom miasta, jako miejsce spacerów oraz zapewnia ptakom i zwierzętom miejsca siedliskowe i lęgowe.
W parku, w zabytkowym budynku, znajduje się schronisko PTTK oraz Muzeum Regionalne PTTK, które wraz przyległym terenem stanowią atrakcję rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców i przyjezdnych. Jest to piąty przystanek naszej trasy. Muzeum Regionalne posiada ok. 3200 muzealiów z dziedziny archeologii, historii i numizmatyki. Stałą ekspozycję stanowią dwa działy: wystawa archeologiczna zatytułowana „Okolice Starachowic w pradziejach” oraz wystawa historyczna pt. „Starachowice – historia miasta”.
„Topola biała” jest szóstą ciekawostką, którą odnajdziemy na omawianej ścieżce dydaktycznej. Została uznana za pomnik przyrody w 1998 roku. Rośnie przy ul. Borkowskiego, w pobliżu budynku Starostwa Powiatowego. Wysokość drzewa wynosi ok. 25 m, wiek ok. 80 lat.
Nie moglibyśmy pominąć „Wielkiego Pieca” i „Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura”. Jako siódmy punkt ścieżki zachwycą miłośników przyrody i techniki. Najcenniejszym obiektem na terenie Muzeum jest pochodzący z 1899 r. Wielki Piec oraz towarzyszące mu urządzenia techniczne. Wszystkie te obiekty tworzą jedyny zachowany w Europie kompletny ciąg technologiczny Zakładu Wielkopiecowego. Stałe ekspozycje to: Zakład Wielkopiecowy z poł. XIX wieku, Wielki Piec z 1899 r., górnictwo rud żelaza, technika samochodowa, paleontologia, archeopark. W Muzeum obejrzeć można tropy i makiety dinozaurów z takich stanowisk jak Sołtyków, Zapniów, Błaziny, Wierzbica i Bałtów.
Na zakończenie naszej wędrówki proponujemy odpoczynek nad zbiornikiem „Pasternik” i spacer wzdłuż rzeki Kamiennej, które stanowią ósmy przystanek ścieżki dydaktycznej „Śladami przyrody i techniki”. Zbiornik wodny Pasternik został wybudowany na rzece Kamiennej w 1920 r. Zajmuje powierzchnię 52,3 ha i jest podzielony na część rekreacyjną i ujęciową.
W okresie lęgowym znajduje tu swoją przystań wiele gatunków ptaków chronionych. Możemy spotkać w tym miejscu m.in. kaczki, krzyżówki, mewy, łabędzie, łyski, płaskonosy, czernice. Rzeka Kamienna wypływa ze stoków Garbu Gielniowskiego i uchodzi do Wisły. W granicach Starachowic Kamienna zasilana jest dopływami rzek Lubianka i Młynówka oraz potokiem Czałczyński Smug. W dolinie Kamiennej występuje bogactwo fauny. Mamy szansę na spotkanie z bobrem, wydrą lub bocianem czarnym.
- Wędrując tym niezwykłym szlakiem, możemy przenieść się na chwilę do innej rzeczywistości. Z centrum tętniącego życiem miasta wkroczymy do kilku enklaw zieleni i spokoju, „przeniesiemy się w czasie” zwiedzając kompleks Wielkopiecowy. Odpoczniemy na brzegiem zalewu Pasternik i rzeki Kamiennej, delektując się w tym przeuroczym miejscu harmonią i bogactwem natury.
Zechciejmy spędzić odrobinę wolnego czasu poznając niezwykłe dziedzictwo przyrodniczo-historyczne Starachowic w myśl słów Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” - serdecznie zaprasza prezydent miasta,Wojciech Bernatowicz.
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)